poniedziałek, 19 marca 2012

Backup Danych Telefonu PPC - Windows Mobile - Android.

Dane zawarte w naszym telefonie oraz ilość pracy włożonej w jego skonfigurowanie i utawienie różnych programów aby je dostosować do naszych potrzeb bardzo często przewyższają wartość samego smartfona. Dlatego warto pracę z nowym telefonem rozpocząć od wgrania dobrego programu do robienia backupu danych.
                Do testowania nowych programów przeznaczonych dla systemów mobilnych polecam używanie przede wszystkim tzw. emulatorów czyli programów tworzących wirtualne palmtopy na naszym komputerze PC lub laptopie. Taki symulator pozwoli nam wstępnie zapoznać się z programem, jego funkcjami i ocenić poprawność działania jak i przydatność dla użytkownika.
            Jeśli już postanowimy wgrać nowy program do naszego "realnego", prawdziwego pocketa to do zabezpieczania naszych danych posłużą nam tzw. Backup -y.
               Pamiętajmy, że mając zamiar ulepszać naszego palmtopa dodatkowo instalowanymi programami przeznaczonym dla Windows Mobile w pierwszej kolejności przed instalowaniem innych programów powinniśmy wgrać jakiś dobry program zapewniający bezpieczeństwo naszym danym i naszym ustawieniom już funkcjonującym na naszym telefonie. Mówimy tutaj o dobrym programie do wykonywania kopii bezpieczeństwa czyli backup-u .
 1.  Co to jest BACKUP lub po polsku Kopia Zapasowa ( Bezpieczeństwa ) i do czego służy?
              Jest to plik stworzony przez program do wykonywania backupów, który zawiera nasze dane z telefonu skopiowane właśnie do jednego pliku, najczęściej skompresowane i zabezpieczone hasłem.
Zawartość tego pliku - czyli to co kopiujemy możemy samodzielnie ustawiać w programie do backup-u.  Mogą to być dane z kalendarza, notatek, kontakty, maile jak i inne pliki i foldery. W zależności od programu można ustawić także inne parametry : stopień kompresji, hasło zabezpieczające dostęp do danych, pliki lub foldery wykluczone z kopiowania, częstotliwość backup-ów automatycznych i inne.
               Powstały plik ma najczęściej formę archiwum samorozpakowującego się, po to aby można było go rozpakować i uruchomić nawet w sytuacji jak nie będziemy mieli na telefonie zainstalowanej aplikacji do backupu np. po Hard Resecie .
                Tak powstały plik posłużyć nam może w sytuacji krytycznej do odtworzenia naszych danych lub do powrotu systemu do pełnej sprawności gdy np. przypadkiem skasujemy jakieś dane,  jak uszkodzimy rejestr lub pliki systemu wgrywając jakiś nie dopracowany program, gdy stracimy nasz telefon (zgubienie, kradzież, woda, upadek itp).  Oczywiście po utracie telefonu dane będziemy mogli odtworzyć już tylko na innym palmtopie ale bardzo często ze względów finansowych (np.ważne dane firmowe) lub emocjonalnych (np. zdjęcia rodzinne) te dane są dla nas cenniejsze niż samo urządzenie na którym je przechowujemy. Dlatego warto robić kopie bezpieczeństwa i mieć dobry system przechowywania tych kopii.
 2.  Kiedy należy wykonywać kopię zapasową - backup danych telefonu z systemem WM, Android  lub innym ?
a) najlepiej regularnie  i jak najczęściej - przynajmniej raz dziennie .
b) dodatkowo przed każdym zamiarem wgrania nowego programu do telefonu.
c) obowiązkowo przed planowanym Hard Reset-em naszego smartfonu lub planowaną zmianą ROM-u
d) obowiązkowo przed planowaną wymianą telefonu.
              Kopię zapasową najlepiej wykonywać regularnie np. raz dziennie aby mieć ten komfort, że nasze dane (kontakty, kalendarz, zadania, pliki systemowe i nasze dokumenty ) są bezpiecznie gdzieś "złożone" (do tego jeszcze wrócimy).  Polecam ustawić w programie automatyczne wykonywanie kopii w godzinach nocno - porannych , gdyż wtedy jest najmniej prawdopodobne, że będziemy używać naszego pocketa w czasie startu programu do backup-ów. Nawet jeśli się tak zdarzy to dobry program powinien się nas zapytać czy ma kontynuować.
              Poza takim regularnym robieniem backupu powinniśmy zrobić także kopię za każdym razem przed wgraniem nowego programu , szczególnie jeśli wgrywamy ten program lub nową wersję programu po raz pierwszy i nie wiemy jak zachowa się na naszym palmtopie i czy czegoś nam nie "popsuje".   Po zrobieniu takiej kopii przed testowaniem nowych programów zawsze będziemy mogli w razie problemów spowodowanych przez nowy program powrócić do zapisanej wcześniej konfiguracji  i przywrócić najbardziej aktualne dane.
 3.  Jakie dane poddawać backup-owi  i gdzie przechowywać kopie bezpieczeństwa?
             Jeśli używać będziemy darmowych programów do backupu typu "PIM" to może okazać się, że nie będziemy tutaj mieć zbyt dużego wyboru. Często programy te oferują kopiowanie jedynie danych PIM : kalendarz, kontakty, zadania, konta e-mail. Czasami można samodzielnie wskazać dodatkowe pliki lub foldery ale programy takie nie są w stanie zrobić pełnej kopii zapasowej całego systemu. Przykładem w tej grupie programów może być darmowy PPC PIM Backup.
              Zdecydowanie polecam aby robić kopie bezpieczeństwa całego systemy i danych znajdujących się w pamięci naszego smartfona. Programy, które wykonują pełną kopię systemu muszą zawsze zrobić najpierw soft reset palmtopa, wyłączają pracę systemu, robią jego kopię i ponownie uruchamiają telefon. W tej grupie znajdziemy bardzo dobre płatne programy (koszt 15$ do 30$) np.: Sprite Mobile Backup  , Sprite Android Backup  , SPB Backup.  Ja osobiści wybrałem i używam Sprite Mobile Backup.
               Programy te mogą robić także backup wybranych danych z karty pamięci lub backup całej karty umieszczonej w naszym smartfonie. Niestety nie spotkałem się z programem robiącym kopie różnicowe lub przyrostowe. Program wykonuje zawsze tzw. full backup (pełny backup) i dlatego osobiście nie polecam robienia codziennie kopii danych z karty pamięci przez te programy, gdyż wtedy bardzo szybko zapełnilibyśmy ową kartę naszymi kopiami bezpieczeństwa lub moglibyśmy nie zmieścić żadnej kopii jeśli na karcie SD mamy już mało miejsca. Ponad to bez sensu jest robienie kopii karty pamięci na tą samą kartę pamięci  - chyba, że użyjemy opcji dostępnej w Sprite Mobile Backup, która umożliwia wykonywanie regularnych kopii bezpośrednio na komputer PC w trakcie nawiązanego połączenia poprzez USB lub Bluetooth. Możemy także ustawić w programie wykonywanie kopii bezpośrednio do lokalizacji na serwerze FTP (lub serwery w tzw. chmurze) ale pod warunkiem, że mamy ciągły dostęp do darmowego Internetu. Inaczej możemy narazić się na duże koszty.
               Ja osobiście polecam aby backupowi poddawać cały system i wszystkie dane z pamięci wewnętrznej palmtopa bez danych z wymiennej karty pamięci SD (lub microSD, miniSD). Aby zmniejszyć dodatkowo wielkość plików kopii zalecam wykluczyć z backupu np. internetowe pliki tymczasowe oraz duże pliki, które możemy w razie potrzeby łatwo przywrócić nie używając backupów. Ja np. nie poddaję backupowi pliku AutoMapy (9Mb), który zawsze i tak sam się kopiuje do pamięci palmtopa przy starcie AutoMapy zainstalowanej na karcie pamięci.
              Pliki codziennych backupów zawierające kopie danych i systemu z pamięci palmtopa zapisuję zawsze na karcie pamięci w folderze Backup obok innych danych zawartych na karcie pamięci.  W programie Sprite Backup ustalam tylko, że na karcie ma zawsze być np. 20 ostatnich backupów. Program robiąc nową kopię kasuje zawsze najstarszą tak aby kopii było zawsze tyle ile sobie ustaliliśmy. W ten sposób na karcie mamy zawsze dostęp do danych historycznych z 20 ostatnich dni. Jeśli mamy kartę o dużej pojemności to możemy ustawić znacznie większą liczbę tych kopii. Dlatego istotne jest aby mieć kartę pamięci o dużej pojemności i dużej szybkości zapisu. Ostatni standard SDHC zapewnia i jedno i drugie.
              W ten sposób zapewniam częściowo bezpieczeństwo dla systemu oraz danych z palmtopa. Natomiast, żeby zapewnić pełne bezpieczeństwo i dla palmtopa i dla danych z karty pamięci to codziennie (jak tylko jestem w zasięgu komputera) wykonuję tzw. synchronizację danych typu kontakty, kalendarz, zadania  poprzez program ActiveSync (wXP) lub Centrum Synchronizacji (w Windows 7) oraz jednocześnie synchronizuję wszystkie dane z karty pamięci palmtopa z kopią tej karty na komputerze. W ten sposób wszystko co jest na karcie znajduje się także w bezpiecznym miejscu na komputerze łącznie z naszymi backup-ami palmtopa. Program, który znakomicie wykonuje taką synchronizację to MobSync.
               Ostatnim etapem naszego dbania o cenne dane jest regularne wykonywanie kopii bezpieczeństwa naszego komputera PC na zewnętrzny dysk twardy lub serwer plików FTP co zapewni nam 100% pewności, że nasze dane są bezpieczne.
           Teraz nie będziemy tak bardzo martwić się w razie zgubienia lub przypadkowego zniszczenia naszego PDA , gdyż przynajmniej zachowamy wszystkie nasze dane, które odtworzymy na nowym takim samym lub podobnym palmtopie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz