sobota, 23 lutego 2013

Kody w życiu codziennym

Ludzie to teoretycznie osoby podobne do siebie, a zarazem bardzo różne. Ich zachowania są niemal identyczne, a jednak każdy robi coś inaczej, jest indywidualny, jednostkowy.
Podobnie do ludzi zachowują się kody. Wyglądają niemal identycznie, prawie nie do rozróżnienia, a jednak są inne. Nie tylko różnią się wizualnie, ale też zawierają inną treść, informację. Można więc powiedzieć, że kody są unikatowe. Tak jak ludzie, kody różnią się od siebie wyglądem, ale nie w tak znacznym stopniu jak konkretne osoby.
Na przestrzeni lat bardzo wiele elementów życia uległo zmianie. Kiedyś gospodarstwa domowe nie posiadały prądu, a wodę czerpały z pobliskich studni. W dzisiejszych czasach jest to dla ludzi współczesnych niewyobrażalne. Tak samo jak życia bez prądu nie wyobrażają sobie ludzie, tak przedsiębiorstwa, zakłady, hipermarkety nie wyobrażają sobie pracy bez kodów.
Kody występują w różnych postaciach. Mogą występować kody w postaci cyfr, liter, czy też połączonych cyfr i liter. Kody są również kreskowe i są kody qr. Te ostatnie funkcjonują od końca XX wieku, a konkretnie od 1994 roku, kiedy to zostały wynalezione przez firmę Denso-Wave. Co ciekawe kod qr może kodować znaki z wielu alfabetów, między innymi cyrylicy i greckiego. Jego zaletą jest też to, że można za jego pomocą zakodować określone przez osobę symbole.
Kody qr znajdują się niemalże wszędzie. Gdy idziemy do kina, biura podróży, czy też agencji reklamowej. Występują na różnego rodzaju afiszach, produktach promujących, biletach, artykułach, gazetach itp. Kod qr może zostać stworzony przez każdego, niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania czy też wykształcenia. Jest to bardzo prosty proces, który może przynieść ogromne korzyści. Wszystko zależy od weny autora kodu. Pomocne przy tworzeniu są tak zwane generatory kodów qr. To dzięki nim możemy szybko stworzyć jakiś kod i wysłać go. Co ciekawe, generator qr nie jest niezbędny przy tworzeniu tego kodu. Istotną sprawą jest to, że generatory kodów są dostępne zazwyczaj za darmo. Kody stworzone właśnie dzięki takim generatorom są łatwe do odczytania przez innych użytkowników za pomocą mobilnego łącza internetowego.
Tak więc, żyjąc w obecnym świecie trzeba się przystosować do otaczających nas warunków, udogodnień, które są wprowadzane dla ludzi po to, by uprościć ich skomplikowane życie. Wybierając się na spacer, warto więc wziąć telefon, oczywiście taki, który posiada aparat oraz odpowiednie aplikacje, bo można spotkać ciekawą ofertę, np. na tablicy ogłoszeń. Dzięki telefonowi będzie można zabrać ją z sobą do domu i spokojnie się z nią zapoznać.

piątek, 22 lutego 2013

Przykłady urządzeń pomiarowych

Wiele z prostszych urządzeń służących do pomiaru występuje w naszym otoczeniu. Nie dostrzegamy ich, bo są one zbyt małe i nie wpadają w oko. Jednymi z takich aparatur są systemy odczytowe wodomierzy.
To dzięki nim każdy może się dowiedzieć, ile zużył wody i ile za nią zapłaci.
Jednak systemy odczytowe wodomierzy nie funkcjonowałyby, gdyby nie urządzenie zwane wodomierzem. To ono dokonuje pomiaru, ile m3 wody wykorzystaliśmy i jaką cenę zapłacimy. Na rynku istnieje wiele ofert wodomierzy, począwszy od śrubowych poprzez skrzydełkowe, jednostrumieniowe i wielostrumieniowe. Dokonanie wyboru przy zakupie wodomierza zależy od naszych potrzeb, preferencji. Wodomierze muszą być założone w miejscu, gdzie doprowadzana jest woda do domu. Wodomierze występują w dwóch kolorach: niebieskim i czerwonym, odpowiadającym wodzie zimnej i ciepłej.
Kolejnym przykładem urządzeń pomiarowych są czujniki temperatury. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do pomiaru temperatury. Rodzaj czujnika zależy od wielkości temperatury oraz od umiejscowienia czujnika, czyli od warunków, w jakich ten czujnik będzie pracował. Urządzenia, które ściśle współpracują z czujnikami, to mierniki. To dzięki nim możliwy jest odczyt danej temperatury.
Oprócz urządzeń służących do odczytu danych, funkcjonują również urządzenia, które służą do pewnej stabilizacji parametrów. Są to regulatory. Powszechnie spotykane rodzaje regulatorów to: regulator działania bezpośredniego, optymalny, temperatury. Regulator działania bezpośredniego nie korzysta z energii innych źródeł. Jego przeciwieństwem jest regulator pośredni. Najbardziej powszechny jest regulator temperatury, który swoje zastosowanie znajduje głównie w przemyśle, ale również przydaje się w domach. Regulatory temperatury mogą służyć zarówno do chłodzenia pomieszczeń, jak i ich ogrzewania. Mogą sterować piecami w fabrykach, ale też można je wykorzystać w suszarniach.
W naszym otoczeniu oprócz wodomierzy i czujników, występują również rejestratory. To proste urządzenia, których zadaniem jest zapis dźwięku lub obrazu, czyli konkretnych parametrów np. temperatury. Zaletą rejestratora jest samoistny zapis odczytanej temperatury. Idealnie nadaje się do pomieszczeń, w których znajdują się materiały łatwopalne.
Innymi urządzeniami są ciepłomierze kompaktowe. Te przyrządy można spotkać nie tylko w domach, ale również w sieciach ciepłowniczych. Urządzenia te są dosyć dokładne. Pokazują, ile ciepła zużył dany użytkownik. Pozornie trudne nazwy urządzeń pomiarowych kryją pod sobą proste urządzenia, które na co dzień funkcjonują w naszym otoczeniu.

czwartek, 21 lutego 2013

Nowoczesne technologie na basenie

Wysoka popularność publicznych basenów kąpielowych i masowe z nich korzystanie wymusza na właścicielach takich obiektów stosowanie odpowiednich technologii, które usprawnią im fachową i kompleksową obsługę klientów.
Jako pierwsze warto tu wymienić wszelkie systemy oczyszczania i uzdatniania wody. Zanieczyszczenia są bardzo groźne dla ludzi, mogą w nich rozmnażać się szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje. Do ich pozbycia się warto używać różnych układów filtrujących wodę. Oprócz oczyszczania wody, pompy podłączone do tego systemu uzupełniają ubytki wody, które pogłębiają się w miarę użytkowania basenu.
Właściciele basenów korzystają z licznych urządzeń podnoszących atrakcyjność ich obiektu. Wymienić tu warto podgrzewacze wody lub światła w wodzie, tworzące klimat. Wiele basenów korzysta z maszyn generujących sztuczne fale albo bąbelki jacuzzi. W większych parkach rozrywki natrafimy na natryski ciśnieniowe służące do masażu, zakola z prądami rzeki albo umilające widok niebieskiej toni – fontanny. Każdy dobry basen w swoim asortymencie posiada saunę albo solarium.
Obok umilania czasu pływakom, warto też skorzystać z odkryć techniki do usprawnienia funkcjonowania basenu. Służy do tego coraz bardziej powszechny elektroniczny system obsługi klienta. Posiada on wiele ciekawych i praktycznych funkcji. Za jego pomocą obsługa ma dostęp do wielu przydatnych informacji. System obsługi klienta tworzy różnego rodzaju raporty i statystyki ze wszystkich przeprowadzonych działań w ciągu dnia. Potrafi stworzyć zestawienie usług przynoszących największe korzyści, najczęściej wybieranych przez klientów oraz określić czas, w jakim do tego dochodzi. Wyposażony jest do obsługi różnego rodzajów rezerwacji, kart i karnetów. Tworzy bazy danych klientów, a oprócz tego reguluje dział sprzedażowy i magazynowy. Współpracuje z kasą fiskalną. Potrafi wszelkie dochody przenieść do działu księgowości, zająć się obsługą faktur i tworzyć rozliczenia.
Innymi dodatkowymi usprawnieniami są chociażby elektroniczne szafki dla klientów, najczęściej na chip albo kartę. W ten sposób mienie klientów chronione jest sprawnym i pewnym systemem zabezpieczeń. Bramki obrotowe przy wejściach na basen przepuszczają tylko osoby uprawnione. Dzięki temu klienci mają pewność, że żadna niepożądana osoba nie pojawi się na basenie, a personel nie musi sprawdzać prawidłowego czasu pobytu klientów. Kołowroty posiadają specjalne czytniki, które po odczytaniu danych z karty lub chipów mogą odpowiednio przepuścić lub zatrzymać daną osobę.

czwartek, 14 lutego 2013

Nowoczesna identyfikacja

Nowoczesna identyfikacja personalna odbywa się na wielu płaszczyznach, zarówno w życiu realnym, jak i tym wirtualnym, które wraz z powstaniem i rozpowszechnieniem internetu zagościło w naszym świecie na dobre.
Obecnie jest coraz więcej użytkowników posiadających dostęp do internetu. Staje się on powszechny, a w związku z tym wkracza w wiele sfer naszego życia. Bardzo często staje się również tak, że wirtualna rzeczywistość zastępuje nam codzienność. Mamy kontakt z wieloma użytkownikami, można w łatwy i szybki sposób dotrzeć do wielu interesujących nas informacji.
W internecie możemy kreować samych siebie, możemy tworzyć swój własny wizerunek. Dlatego ważna jest identyfikacja danej osoby. Jest to rozpoznanie, a także określenie jej tożsamości. Aby użytkownik został zidentyfikowany, potrzebne jest konto użytkownika, ze ściśle określonymi uprawnieniami, które będzie posiadało unikalną nazwę, a także login. Identyfikator to kod, który składa się z ciągu znaków o ograniczonej długości. Jest to nazwa, którą się przypisuje danemu użytkownikowi w celu identyfikacji, czyli zakładane jest konto użytkownika.
Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje kont: użytkownika, administracyjne, użytkownika zaawansowanego. Identyfikator używany jest podczas logowania, umożliwia nam dostęp do danego komputera, systemu komputerowego, informatycznego, poczty elektronicznej czy sieci komputerowej albo lokalnej. Identyfikatory są także wykorzystywane przez banki w celu weryfikacji danego użytkownika. Jednak najlepszą metodą identyfikacji jest porównywanie cech biometrycznych, czyli odcisków palców, głosów, czy wizualizacji twarzy. Taka metoda jest trudna do podrobienia i skopiowania.

piątek, 1 lutego 2013

Thomas Edison przegrał z UE. Co dalej?

Od czasu gdy unijna dyrektywa EUP[1] (Energy Using Products Directive) dotycząca gospodarki zasobami elektrycznymi uderzyła w produkcję źródeł światła, ze sklepów sukcesywnie znikają "stare" żarówki elektryczne.
Zapisy wspomnianej dyrektywy jasno określały, wytyczne zarówno dla żarówek próżniowych, gazowanych jak i halogenowych. Te ostatnie nie podlegały bezpośrednio nakazowi wycofania z obrotu rynkowego (tylko model C), to jednak ich wycofanie miało nastąpić w okresie resursu dla wspomnianej dyrektywy. Natomiast dwa poprzednie typy żarówek (próżniowe i gazowane), zostały skazane na powolne wycofanie z rynku.
Żarówka żarowaLight Bulb by Matteo Paciotti | Photography via Flickr.com
Dyrektywa obowiązująca już ponad trzy lata, bo od 1 września 2009 roku, zabroniła sprzedaży zarówno żarówek przeźroczystych o mocy powyżej 75W jak i wszelkich żarówek które w procesie produkcji były matowane lub opalizowane. Takie same parametry wpływały na zakaz obrotu żarówkami halogenowymi  - zabroniono sprzedaży żarówek halogenowych wszystkich mocy które w procesie wytwarzania przechodziły proces matowania lub opalizacji. Te wytyczne dotknęły również specjalnych żarówek G9 przystosowanych do napięcia 230V których moc przekraczała lub była równa 75W a także żarówek halogenowych w tak zwanych „bańkach”, oznaczonych symbolem BTT o mocy 100W i 150W. Podobnie stało się z żarówkami wykorzystującymi halogenowy cykl regeneracyjnymi przeznaczonymi do rozwiązań przemysłowych, których moc była zbliżona do pięciuset Watt. Zaletą tych ostatnich żarówek, była możliwość uzyskania światła praktycznie o parametrach zbliżonych do światła dziennego – oczywistym ich zastosowaniem były studia nagrań video czy sprzęt dodatkowy wykorzystywany przez oświetleniowców jak i fotografów na planach filmowych i w przemyśle fotograficznym.
Wybór żarówki energooszczędnejWybór żarówki energooszczędnej to trudne zagadnienie. Najlepiej poradzić się eksperta. Helping a shopper by CERTs via Flickr
Wycofanie wycofaniem, ale sama dyrektywa jasno przekazuje korzyści jakie może przynieść zakaz sprzedaży żarówek Edisona (tak będę w dalszej części artykułu nazywał żarówki żarowe, halogenowe i inne które objęły wytyczne dyrektywy EUP. Urzędnicy Unii Europejskiej odpowiedzialni za utrzymanie odpowiednich norm jakie powinny posiadać artykuły elektryczne, uznali, że podstawowe argumenty jakie przemawiają za EUP to:
- redukcja emisji dwutlenku węgla (CO2). Oszczędności jakie ma przynosić ta zmiana to ponad piętnaście milionów ton wspomnianego gazu rocznie. Część z krytyków tej decyzji uznaje, że wartość ta jest przynajmniej dwukrotnie niższa, a za badaniami stoi lobby producentów żarówek, którym droższe produkty fluorescencyjne – powszechnie nazywane energooszczędnymi, przynoszą większe dochody.
- według szacunków niezależnych ekspertów, oświetlenie stanowi około 20% wszelkich wydatków energetycznych jakie generują gospodarstwa domowe. Mówiąc prościej – pośród gospodarstw domowych w całej Unii Europejskiej w każdym z nich 1/5 energii elektrycznej zużywana jest na oświetlenie pomieszczeń. Wydawać by się mogło, że to niewielka wartość, przytłaczające jest jednak to, że według badań, oświetlenie wykorzystujemy tylko 5 godzin spośród 24 godzinnego dnia.
- sugerowane rozwiązania (lampy fluorescencyjne - w dalszej części artykułu będę nazywał je lampami energooszczędnymi, jak i lampy wykorzystujące oświetlenie LED) to technologie których zastosowanie powoduje pięciokrotne zmniejszenie zapotrzebowania na oświetlenie gospodarstw domowych.
Urzędnicy europejscy obliczyli, że zastosowanie energooszczędnych technologii oświetlenia pozwoli na oszczędności rzędu czterdziestu miliardów kilowatogodzin w ciągu roku. Podsumowując, żarówki które nie spełniają wymogów energetycznych opisanych w dyrektywie EUP zostaną wycofane z obrotu.
Co dalej?
Obecnie na rynku oficjalnym, nie można kupić żarówki  o mocy 60W i wyższej. Nadal w obrocie pozostają żarówki 40W i 25W które, zgodnie z EUP mają zostać wycofane do 1 września 2012 roku. Założenia wspomnianej dyrektywy i jej terminarz, jasno wskazują datę całkowitego wycofania żarówek z rynku – jest to 1 września 2016 roku, wtedy również z obrotu znikną lampy halogenowe klasy C (wypełnione są ksenonem). Na rynku, nazwijmy to „wtórnym”, możemy otrzymać różnego rodzaje ogrzewacze powietrza czy inne wynalazki. Oczywiście wynalazki te to 100W lub 75W żarówki – sprzedawane jako towar kolekcjonerski, lub nie do przeznaczenia w urządzeniach o sieciach elektrycznych. Do decyzji każdego z Nas pozostaje jakiego typ żarówek będzie wykorzystywał, czy edycje kolekcjonerskie, czy zgodnie z dyrektywą EUP przesiądzie się na żarówki LED czy żarówki energooszczędne.
Celem wprowadzenia dyrektywy jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko przez produkty wykorzystujące energię elektryczną, a także zamiana wykorzystywanych dotychczas szkodliwych elementów do ich produkcji (gazy, związki ołowiu i kadmu). Zrezygnowanie z dawnej technologii ma zmotywować producentów do jeszcze większego zaangażowania na rzecz środowiska przy projektowaniu nowych źródeł światła i wykorzystaniu do produkcji materiałów podlegających recyklingowi.
Tym którzy nadal pozostają sceptyczni względem wytycznych dyrektywy EUP, polecam listę zawierającą zestawienie, tak zwanych środków zastępczych dla żarówki, czyli po prostu alternatywnych źródeł światła (sugerowanych przez urzędników z Brukseli):
- żarówki halogenowe nowej generacji - zapewniające jakość światła oraz kształt zbliżony do „starych” żarówek, natomiast o zwiększonej wydajności i zmniejszonym poborze energii elektrycznej.
- lampy fluorescencyjne (energooszczędne) – zapewniające światło podobnej jakości natomiast dużo bardziej wydajne i co najważniejsze o zwiększonej żywotności.
- żarówki LED – wykonane z diod LED (elektroluminescencyjnych lub świecących) o dużej wydajności i długim działaniu.
Warto zerknąć (tabele i wykresy)
Do artykułu dołączam ciekawe infografiki dotyczące żarówek LED z rynku amerykańskiego, w przystępnej formie.
Porównanie różnych typów żarówek. Light Bulb Comparison Chart by CERTs via Flickr
Na podstawie strumienia świetlnego żarówki LED możesz odczytać jej watowy zamiennik z poniższej infografiki.
Tabela przeliczeniowa: Lumeny / Watty - wykres jasności. Light Bulb Brightness Chartt by CERTs via Flickr
Wiele osób twierdzi, że wielcy XIX konstruktorzy tacy jak Thomas Edison, Joseph Wilson Swan czy Aleksander Łodygin, przewracają się w grobach i złorzeczą zza światów. Ja jednak uważam, że dyrektywa ma jasne cele i przynosi znaczne korzyści dla całego ludzkiego ekosystemu. A jak Ty uważasz? Czy aby nie zostaliśmy wplatanie w największą rewolucję na rynku artykułów oświetleniowych wywołana przez lobbystów? Chętnie poznam Twoje zdanie, skoro dobrnąłeś drogi czytelniku do końca tego artykułu, podziel się proszę swoją opinią.
[1] Energy Using Products Directive (EuP) - http://www.green-ecosystems.com/energy-using-products-eup.html. Dostęp: 04-08-2012.

środa, 30 stycznia 2013

Transfer technologii wojskowych na rynek cywilny

Wojna niesie ze sobą wiele przemocy oraz zniszczeń i przez zdecydowaną większość ludzi postrzegana jest jako zjawisko wielce negatywne. Jednak jeżeli już chcemy doszukiwać się tutaj jakichkolwiek pozytywów, to powinniśmy wspomnieć o technologiach wojskowych, które przeniknęły do świata cywilów.  
Obecnie wiele urządzeń, chociażby tych związanych z RTV, lub nawet AGD, to sprzęt niegdyś stosowany oraz co ważne z zaprojektowany dla armii.
Urządzenia sterowane na odległość
Bardzo szerokie zastosowania w wojsku znalazły różnego rodzaju urządzenia, które sterowane były na odległość. Co prawda pilot radiowy był wynalazkiem Nicola Tesli i miało to miejscu już pod koniec XIX wieku, jednak dopiero działania wojenne uzmysłowiły nam, jak ogromne zastosowania może mieć ten wynalazek. Otóż możemy tutaj wymienić chociażby uruchamianie detonatorów za pomocą fal radiowych, czy obecnie bardzo popularne drony.
Pilot telewizyjny w zegarku
Pilot do telewizoraz z zegarkiem
Zastosowania cywilne są tutaj stricte powiązane z RTV. Jako przykład mogą nam posłużyć bardzo dobrze znane piloty do telewizorów. Obecnie w tego typu sprzęcie mamy do czynienia z falą elektromagnetyczną bliską częstotliwości fali podczerwonej, a nie fali radiowej jak to miało miejsce w pierwowzorze. Jednak idea działania pozostała niezmienna.
Rozszerzenie rzeczywistości
Połączenie wirtualnego świata z rzeczywistym, to kolejna technologia wywodząca się z zastosowań wojskowych. Jako przykład niech posłuży nam tzw. rozszerzona rzeczywistość zaimplementowana na początku lat 90. minionego stulecia, przez inżynierów Boeinga. Otóż opracowali oni specjalne okulary, które umożliwiały oglądanie wiązek kabli bez konieczności demontowania pokryw, które je przysłaniały. Oczywiście monterzy widzieli tylko wirtualne przewodu, które nałożone były na realne elementy przysłaniające kable, jednak tego typu połączenie tych dwóch światów znacząco ułatwiało pracę technikom.
Kokpit F-16
Kokpit F-16
A jak wygląda sytuacja wirtualnej rzeczywistości w dzisiejszych czasach? Otóż największe pole do popisu technologia ta znalazła w szeroko rozumianym świecie rozrywki multimedialnej, a zwłaszcza w tzw. grach komputerowych.
Nawigacja GPS
Kolejnym przykładem transferu technologii militarnych do świata cywilów może być nawigacja satelitarna, która obecnie zaliczana jest do RTV. System ten w zamyśle konstruktorów miał służyć tylko armii Stanów Zjednoczonych. Musimy pamiętać, że okres przypadający na pracę nad tą technologią, pokrywał się z tzw. Zimną Wojną. Każde z rywalizujących państw chciało zaznaczyć swoją przewagę. Niewątpliwe system tego typu dawał taką możliwość, gdyż mógł być wykorzystany np. do samonaprowadzania pocisków na wybrany cel.
Obecnie jesteśmy wręcz otoczeni przez tego typu urządzenia. Spotykamy je w samochodach, samolotach, na pokładach statków, u geodetów oraz wszędzie tam, gdzie istotna jest dokładna lokalizacja.
Sprzęt komputerowy
Co prawda początków tego typu sprzętu możemy się doszukiwać już w XVII wieku. Były to jednak maszyny mechaniczne, które z obecnymi komputerami miały niewiele wspólnego. Prawdziwy skok wydajnościowy nastąpił właśnie w czasie II Wojny Światowej. Wtedy to zaczęły powstawać super wydajne maszyny – oczywiście jak na tamte czasy. Jako przykład możemy tutaj wymienić chociażby niemiecką maszynę Z3, amerykański ENIAC, albo brytyjski Colossus.
Super komputer NASA
Columbia Supercomputer
Obecnie znaczenie komputerów w naszym codziennym życiu, jak również w światowej gospodarce oraz nauce jest ogromne. Wiele dziedzin przeżyłoby zapaść, gdyby nagle urządzenia tego typu zniknęły z naszej planety. Obecnie wiele urządzeń mobilnych, np. telefony, to również w pewnym sensie specyficzne komputery. Nie ma tutaj krzty przesady, gdyż np. współcześnie produkowane smartfony posiadają tę samą budowę strukturalną co popularne Pecety.
Więcej informacje związanych z nowoczesną elektroniką użytkową na www.strefa-zakupowa.pl

wtorek, 29 stycznia 2013

Kilka uwag odnośnie nawigacji samochodowej

Z urządzenia, jakim jest nawigacja samochodowa, w ostatnim czasie korzystamy coraz chętniej. Jest to oczywiście spowodowane wygodą użytkowania, no i oczywiście możliwościami.  
Jednak jeżeli chciałbyś zacząć korzystać z tego typu sprzętu zawodowo, np. pracujesz jako kierowca i dużo podróżujesz, to zachęcam Cię do zapoznania się chociaż z minimalną ilością informacji na temat tego jakże powszechnego w dzisiejszych czasach systemu.
Budowa strukturalna
Nawigacja satelitarna posiada budowę strukturalną. Oznacza to, że możemy w prosty sposób wyodrębnić w niej kilka, a dokładniej trzy kluczowe elementy, znacząco różniące się od siebie funkcjami oraz przeznaczeniem.
Moduł kosmiczny - za tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się jedna z najbardziej zaawansowanych konstrukcji, jakie kiedykolwiek opracowała ludzkość. Nie ma tutaj ani krzty przesady, gdyż mowa jest o flocie kilkudziesięciu satelitów nawigacyjnych, które tworzą swoistą pajęczynę oplatającą Ziemię. Obiekty te mają bardzo ważne zadanie – emitują sygnał radiowy. Dlaczego w takim razie nie wykorzystujemy czegoś w rodzaju nadajników radiowych ulokowanych na powierzchni Ziemi? Odpowiedź jest prosta. Chodzi tutaj o jak największy zasięg, który uzyskano, umieszczając anteny nadawcze na orbitach.
Moduł kontrolny - aby skoordynować pracę tak zaawansowanej technologii, musi istnieć segment, który będzie za to wszystko odpowiedzialny. Rolę taką pełni właśnie opisywany moduł. Do najpowszechniejszych zadań, jakie przed nim stawiamy, należy korygowanie trajektorii lotu satelitów, ich włączanie bądź wyłączanie, a także podejmowanie decyzji odnośnie wymiany na nowszą generację.
Stacja monitorująca
Stacja kontroli
Moduł użytkownika - to tutaj właśnie mieści się nasza nawigacja samochodowa, a także inne urządzenia, które wykorzystywane są do lokalizacji w terenie. Podział tego typu sprzętu to podział na poszczególne zastosowania, które są już tematem na zupełnie nowy artykuł, głównie ze względu na ogromne spektrum wykorzystań.
Poziomy dokładności
Osiągana dokładność budzi chyba najwięcej emocji wśród użytkowników nawigacji satelitarnej. Jeszcze nie tak dawno, bo kilkanaście lat temu, mogliśmy uzyskać dokładność, która wynosiła około 100 m. Taka precyzja byłaby nieporozumieniem w wielu współczesnych zastosowaniach, np. podczas jazdy samochodem. Na szczęście w maju 2000 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton ogłosił wyłączenie mechanizmu Selective Availability, który to odpowiadał za celowe przekłamania sygnału satelitarnego, co miało doprowadzić do zdecydowanego zmniejszenia dokładności lokalizacji.
Obecnie precyzja, jaką uzyskujemy dzięki wykorzystaniu tej technologii, wynosi zwykle od 4 do 12 metrów. Zakres ten może się znacznie wahać, w zależności od warunków atmosferycznych oraz od ilości widocznych satelitów.
Rakieta z satelitą nawigacyjną
Start rakiety wynoszącej satelity nawigacyjne
Warto również wspomnieć tutaj o satelitach geostacjonarnych, które mają na celu podniesienie dokładności wyznaczania pozycji z wykorzystaniem systemu GPS. W Europie rolę taką pełni EGNOS, który pozwala w sprzyjających warunkach podnieść precyzję do około 3 m. Warto pamiętać, że EGNOS jest tylko systemem pomocniczym!
Parametry
Na koniec warto bliżej przyjrzeć się samym parametrom nawigacji samochodowej, gdyż przeciętny użytkownik ma w zasadzie tylko na to wpływ.
Procesor – podczas zakupy komputera jest to najważniejszy element. Nie inaczej ma się sytuacja w przypadku urządzeń do pozycjonowania satelitarnego. Za standard należy przyjąć taktowanie około 600 MHz. Wymagający użytkownicy powinni się natomiast rozejrzeć za CPU z dwoma rdzeniami, co z pewnością podniesie płynność działania urządzenia w przypadku bardziej wymagających aplikacji.
Pamięć RAM – jeżeli uruchamiasz jakąkolwiek aplikację na swoim urządzeniu, to cała jej zawartość, wraz z danymi, które są przez nią przetwarzane, znajdują się w pamięci RAM. Dlatego jej pojemność jest bardzo istotna z punktu widzenia ilości oraz wielkości uruchamianych aplikacji. Polecam tutaj około 128 MB.
Nawigacja w samochodzie
Nawigacja samochodowa
Moduł GPS jest on chyba najbardziej charakterystyczny dla każdej nawigacji – nie tylko tej stosowanej w samochodach. W kontekście tego elementu mówimy zwykle o ilości kanałów. Ich znaczenie dla wydajności sprzętu można w prosty sposób zapamiętać. Otóż wystarczy utożsamić je z satelitami, z którymi kontaktować się w tym samym momencie może nasz odbiornik. Polecam obecnie 48 kanałów.
Pamięć stałatutaj mieści się system operacyjny, aplikacja do nawigacji, mapy cyfrowe oraz inne źródła danych, które niekoniecznie wiążą się z geolokalizacją, np. różnego rodzaju multimedia – oczywiście w sytuacji, gdy nasze urządzenie je obsługuje. Jaka pojemność w tej sytuacji jest najodpowiedniejsza? Wiele zależy od tego, do czego będzie służył nam odbiornik. Jeżeli będziemy go wykorzystywać również do oglądania filmów, przeglądania zdjęć, słuchania muzyki, to im więcej tym lepiej, np. około 8GB. Warto także pamiętać, że gdy nasza nawigacja posiada wejście na kartę pamięci, to w przyszłości pojemność pamięci wewnętrznej będziemy mogli rozbudować poprzez zamontowanie karty typu flash.

sobota, 26 stycznia 2013

Lokalizacja przewodów

Otoczeni przez sieci kabli i przewodów możemy mieć ogromne kłopoty w znalezieniu usterki, która sprawia nam kłopoty. Jednak współczesna technologia pozwala na dosyć precyzyjne określenie takiej lokalizacji i naprawę jej bez dokonywania większych szkód.
Prace podziemne zawsze wiążą się z dużym ryzykiem uszkodzenia różnych kabli i przewodów, co może doprowadzić do wypadku czy usterki na wielką skalę. Dlatego geodeci dodatkowo posługują się mapami i planami podziemnej infrastruktury, aby określić dokładny przebieg wszystkich występującyh tam elementów, jednak nie zawsze wszystkie obiekty są zaznaczone na danych mapach.
W takich sytuacjach często wykorzystuje się nowoczesne narzędzia lokalizacyjne, takie jak na przykłąd: lokalizator kabli. Określa on przebieg trasy przewodów, a także miejsc, w których pojawiają się uszkodzenia czy usterki, takie jak przerwy czy zwarcia. Zestawy, które służą do lokalizacji kabli składają się z nadajnika i odbiornika. Nadajnik generuje pole magnetyczne i elektryczne, natomiast odbiornik zazwyczaj pokazuje natężenie odbieranego sygnału. Pozwala to określić w jakim dokładnie miejscu jest położony zlokalizowany obiekt - w tym przypadku przewód elektryczny.
Można wykryć kabel, który jest pod napięciem jak i obiekty nieprzewodzące, między innymi rury PCV i betonowe. Wybierając poziom sygnału można określić kierunek trasy danego przewodu, gdzie się znajduje, na jakiej jest głębokości, a także w którym miejscu jest uszkodzony. Nowoczesny lokalizator kabli pracuje w kilku trybach. Są one dostosowane do wielu typów lokalizacji, a także różnorodnych warunków atmosferycznych. Najczęściej prace są prowadzone w trudnych warunkach, gdzie występuje wilgoć i brud. Lokalizator kabli może również określić położenie przewodów w domu, w ścianach i w podłodze. Można dzięki temu szybko zlokalizować wyłączniki i przypisać je do określonych obwodów, dzięki czemu naprawa wszelkich usterek może odbywac się najmniej inwazyjnym kosztem.

piątek, 25 stycznia 2013

Odzyskiwanie danych z pendrive'ów

Artykuł będzie poświęcony odzyskiwaniu danych komputerowych, głównie z nośników typu pendrive, czyli urządzeń należących do najbardziej popularnych nośników pamięci przenośnej.

Szybki rozwój technologii produkcji tego typu urządzeń, rosnące pojemności nośników i wciąż malejące ceny sprawiły, że jest to jeden z najpopularniejszych obecnie, przenośny nośnik danych. W ślad za dużym nasyceniem rynku tymi urządzeniami, idzie też spore zainteresowanie możliwościami odzyskania danych w sytuacjach braku dostępu do zawartości Pendrive'a.

Stosuje się różnorodne technologie pomocne przy odzyskiwaniu danych z nośników uszkodzonych zarówno w sposób programowy (logiczny - urządzenie jest sprawne, wykrywane poprawnie przez system, brak natomiast możliwości odczytu danych np. przez ich skasowanie, format nośnika, błąd logiczny nośnika lub inne przyczyny nie powodujące uszkodzenia samego urządzenia), jak i uszkodzonych technicznie (fizycznie - urządzenie niesprawne, błędnie lub wcale nie wykrywane przez system operacyjny, z brakiem lub nadmierną wykazywaną pojemnością, powodujące zawieszanie komputera, itp.).

Odzyskiwanie danych z pendrive całkowicie różni się procesem postępowania od odzyskiwania danych z tradycyjnych dysków hdd, ze względu na swoją budowę. Urządzenia typu pendrive, karty pamięci, dyski ssd zbudowane są z układów flash, natomiast dyski hdd z "talerzy". Z niektórymi przypadkami utraty danych z flash-ów jesteśmy sobie wstanie sami poradzić dzięki programom umieszczanym w Internecie, natomiast z gorszymi przypadkami lepiej udać się do specjalistycznych firm odzyskujących dane.

czwartek, 24 stycznia 2013

Badania dla kolei

Transport publiczny jest obszarem, który ma wielkie znaczenie zarówno dla państwa, społeczeństwa, jak i dla przedsiębiorców i placówek badawczych. Rozwój połączeń kolejowych oraz dobra i bezpieczna komunikacja między poszczególnymi miastami powinny być priorytetem, który należy zapewnić obywatelom.
W dobie upadku komunikacji autobusowej bardzo często wybieranym środkiem transportu jest właśnie kolej. Dzięki funduszom unijnym, jakie uzyskaliśmy na rozwój tego obszaru komunikacji, zdołaliśmy odnowić tabor kolejowy i wdrożyć wiele nowoczesnych pociągów – jednak to ciągle za mało. Jak pokazują ostatnie katastrofy kolejowe i wypadki, stan kolejnictwa nie przedstawia się najlepiej. Głównym powodem są oczywiście pieniądze – brak funduszy na renowację i odnowę taboru.
Wdrożenie nowych pociągów i urządzeń jest procesem długotrwałym, wymagającym współpracy szeregu specjalistycznych placówek. Jedną z nich są jednostki badawcze, które posiadają państwowe upoważnienie do wykonywania badań koniecznych w celu uzyskania zaświadczenia dopuszczającego eksploatację pojazdów kolejowych. Każdy pojazd musi przejść serię specjalistycznych badań diagnostycznych. Podstawowe badania obejmują takie pomiary, jak analiza wytrzymałościowa czy skomplikowane obliczenia numeryczne. Badania te wykonywane są z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod i urządzeń. Możliwe jest to między innymi poprzez wykorzystanie takich sprzętów, jak maszyna współrzędnościowa.
Wszystkie tego typu badania mają na celu obnażenie najmniejszych słabości. Poznanie wszystkich właściwości pojazdu ma ograniczyć niebezpieczeństwo wynikające z ewentualnych awarii czy po prostu samej eksploatacji. Ważne jest również to, czy dana konstrukcja nie jest uciążliwa w czasie użytkowania.  Pomiary akustyczne i pomiary hałasu wykazują, czy dany pojazd nie przekracza norm określających najwyższy rejestr dźwięków. Oprócz tego jednymi z najważniejszych badań są badania, które mają wykazać, czy działanie urządzenia jest prawidłowe i bezawaryjne.
Przeprowadzanie tego typu testów nie byłoby możliwe dzięki współczesnej nauce  i wdrażaniu nowoczesnych metod diagnostycznych. Jedną z nich jest termowizja, która znajduje również zastosowanie w wielu innych dziedzinach.

środa, 23 stycznia 2013

IMAX – czyli oglądanie na wielkim ekranie

Zapewne nie raz słyszeliście wyrażenie IMAX. Kojarzy nam się z kinem, to fakt. Ale czy zastanawialiście się może kiedyś, co tak naprawdę oznacza? Jak to możliwe, że możemy oglądać filmy na dużym ekranie w tak dobrej rozdzielczości albo jeszcze lepiej, w 3D?
IMAX to skrót od angielskich słów Image Maximum. Jest to jeden z najdoskonalszych systemów kinowych na świecie. Związane jest to między innymi z tym, że jego taśma filmowa ma dużo większą rozdzielczość niż taśma tradycyjna. Jej kadr jest także inaczej ustawiony niż w przeciętnej taśmie. Ułożony jest bowiem poziomo. Dodatkowo, aby w największym stopniu upodobnić obraz filmowy do otaczającej nas rzeczywistości, przy budowie projektora IMAX wykorzystano najbardziej zaawansowaną technologię. Wysoka jakość, a także wiarygodność obrazu z projektora zapewnia unikatowa technologia przesuwania taśmy filmowej nazywana Rolling Loop.
Powyższe, specjalistyczne parametry pozwalają na wyświetlenie filmu na ogromnym ekranie o wymiarach 24m x 18m. Stanowi to naprawdę bardzo dobre podstawy do wywołania ogromnych emocji u odbiorcy, który często ma wrażenie, że jest częścią danej produkcji.
IMAX stosowany jest w wielu kinach na całym świecie. Wykorzystywany jest w technologii 3D. Ma to miejsce między innymi w ostanio bardzo popularnych kinach cyfrowych 3D. Efekt 3D osiągany jest za pomocą widzenia poprzez specjalne okulary, które należy nosić przez cały czas trwania filmów. Co ciekawe, technologia 3D coraz częściej wykorzystywana jest również w innych miejscach. Jednym z nich są nowoczesne kamery internetowe, w których obrazie również możemy doświadczyć tego wspaniałego efektu.
Wracając do IMAXU, interesujące jest to, że dopiero po sukcesie światowej sławy filmu „Avatar” zaczęto akceptować IMAX jako standard i wykorzystywać jego technikę coraz częściej.
Jeśli chcesz zatem doświadczyć wysokiej klasy i jakości filmów, niezapomnianych wrażeń oraz wielkich emocji, powinieneś udać się do jednego z kin IMAX. IMAX zapewni Ci to, czego inne miejsca zapewnić nie umieją.

wtorek, 22 stycznia 2013

Dobór parametrów przy spawaniu elektrodą topliwą

Dobór parametrów przy spawaniu elektrodą topliwą: rodzaj i natężenie prądu spawania, napięcie łuku, prędkość spawania, średnica elektrody, położenie (pochylenie) elektrody w stosunku do złącza.
Do podstawowych parametrów spawania elektrodą otuloną zalicza się:

a)     Rodzaj i natężenie prądu spawania

Spawanie elektrodą otuloną może być prowadzone prądem stałym z bieguno­wością ujemną, biegunowością dodatnią oraz prądem przemiennym. Rodzaj prądu i bieguno­wość zależą od rodzaju elektrody i są podawane w katalogach producenta elektrod oraz na etykiecie opakowania. W przypadku spawania prądem stałym, biegunowość decyduje o: prędkości stapiania elektrody, głębokości wtopienia, charakterze przenoszenia metalu w łuku oraz o roz­kładzie ciepła w łuku elektrycznym. Jeżeli spawanie przebiega z prądem stałym z biegunowością dodatnią na elektrodzie, to więcej ciepła jest generowane na elektrodzie i większa jest prędkość stapiania. Spawanie z biegunowością ujemną na elektrodzie powoduje, że więcej ciepła wydziela się w materiale rodzimym i uzyskuje się większą głębokość wtopienia.

Podczas spawania elektrodami otulonymi z zastosowaniem prądu stałego może dojść do niekorzystnego odchylenia łuku, tzw. zjawiska ugięcia łuku, które jest przyczyną tworzenia się rozprysków, przyklejeń i braku przetopu. Zjawisko to jest spowodowane oddziaływaniem linii sił pola magnetycznego na łuk spawalniczy, które są indukowane w wyniku przepływu prądu przez spawany materiał.

W celu ograniczenia niekorzystnego oddziaływania zjawiska ugięcia luku należy:

-  zmienić rodzaj prądu spawania na przemienny, szczególnie gdy spawa się prądem powyżej 250 A,

-  utrzymywać krótki łuk podczas spawania,

-  zmniejszyć natężenie prądu, co wiąże się ze zmniejszeniem prędkości spawania,

-  zastosować na długości złącza spawanego kilka spoin sczepnych,

-  zmienić kąt ustawienia elektrody względem złącza spawanego przez pochylenie elektrody w kierunku ugięcia łuku,

-  wykonać odmagnesowanie przedmiotu spawanego,

-  doprowadzić jednocześnie prąd w kilku miejscach.

Natężenie prądu spawania decyduje o głębokości wtopienia i prędkości stapiania. Jeżeli średnica elektrody jest stała, to wraz ze wzrostem natężenia prądu zwiększa się energia liniowa łuku, wydajność stapiania oraz głębokość, szerokość i długość jeziorka spawalniczego. Gdy natężenie prądu jest zbyt wysokie, wówczas elektroda stapia się bardzo szybko i powiększa znacznie objętość jeziorka spawalniczego, co prowadzi do tworzenia się niezgodności spa­walniczych w postaci podtopień. Zbyt małe natężenie prądu jest przyczyną braku przetopu i nieregularnego kształtu spoiny.

Natężenie prądu dobiera się w zależności od rodzaju elektrody i jej średnicy, rodzaju spawanego materiału, pozycji spawania, rodzaju prądu i od techniki układania poszczególnych ściegów. Wartość natężenia prądu przyj­muje się zazwyczaj na podstawie danych katalogowych producenta elektrod lub zakresu wartości znajdujących się na etykiecie opakowania elektrod. Natężenie prądu spawania można w przybliżeniu przyjmować wg zasady: 30 ÷ 40 A na 1 mm średnicy rdzenia elektrody lub wyznaczyć wg wzoru: I = (20 + 6d)d A, przy czym zależność ta odnosi się do elektrod o średnicy d = 3 ÷ 6mm.

b)     Napięcie łuku

Napięcie łuku jest parametrem wynikowym zależnym od długości łuku, rodzaju otuliny i natężenia prądu. Długość łuku podczas spawania elektrodą otuloną, w zależności od pozycji spawania, średnicy i rodzaju elektrody, powinien być utrzymywany w granicach (0,5 ÷ l,l)d mm. Napięcie łuku wpływa na charakter przenoszenia metalu w łuku, prędkość spawania oraz na głębokość wtopienia. Wraz ze wzrostem długości łuku zwiększa się napięcie łuku i ilość rozprysków, a łuk staje się mniej stabilny i bardziej wrażliwy na zjawisko ugięcia łuku. Gdy łuk jest zbyt krótki, nie dochodzi do wytworzenia odpowiedniej ilości ciepła niezbędnego do przetopienia mate­riału rodzimego, a łuk jarzy się niestabilnie z częstymi zwarciami.

Umowne napięcie robocze [V] = 20 + 0,04I       -      dla spawania łukowego ręcznego

c)      Prędkość spawania

Prędkość spawania można rozważać jako prędkość przemieszczania się końca elektrody oraz jako prędkość wykonywania jednego metra złącza i  wtedy  uwzględnia  się wszystkie czasy  pomocnicze  związane  m.in. z czasem wymiany elektrody, odbijania młotkiem żużla i czyszczenia każdego ściegu, np. szczotką drucianą. Parametr prędkość przemieszcza­nia się końca elektrody jest brany pod uwagę przede wszystkim przy liniowym ruchu elektrody. Prędkość spawania zależy głównie od umiejętno­ści spawacza, pozycji spawania, rodzaju elektrody oraz od wymaganego  przetopu. Zbyt duża prędkość spawania wpływa na szybkie krzepnięcie jeziorka spawalniczego - spoina jest wąska i nieregularna. Mała prędkość spawania powoduje, że spoina jest zbyt wysoka i szeroka.

d)     Średnica elektrody

Średnica elektrody otulonej decyduje o kształcie ściegu spoiny, głębokości wtopienia i możliwości spawania w pozycjach przymusowych. Doboru średnicy elektrody dokonuje się w zależności od grubości spawanego elementu, pozycji spawania i kolejności układania ściegów, przy czym pozycja spawania jest najważniejszym czynnikiem decydującym o doborze średnicy elektrody. Zasadą jest, aby średnica elektrody była mniejsza niż grubość spawanego materiału. Z ekonomicznego punktu widzenia średnica elektrody powinna być jak największa, zwłaszcza do wykonywa­nia warstw wypełniających.

e)      Położenie (pochylenie) elektrody w stosunku do złącza

Pochylenie elektrody w stosunku do złącza decyduje o głębokości wtopie­nia, szerokości lica oraz kształcie nadlewu.

poniedziałek, 21 stycznia 2013

Kwarcowa płytka potrafiąca przechować dane przez miliony lat

Hitachi opracowało właśnie technologię pozwalającą przechowywać dane na szklanych płytkach, które według naukowców mogą przetrwać miliony lat.
kwarcowep%C5%82ytki
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jaki jest problem z nowymi technologiami? Ich „data ważności” jest coraz krótsza. Nie dość, że tworzone dziś elektroniczne cacka będą już jutro przestarzałe, to na dodatek ich trwałość można ocenić z grubsza jako niewystarczającą. Weźmy takie dyski twarde, w najlepszym razie są w stanie przechować dane przez kilkadziesiąt lat – cóż to jest w porównaniu choćby z wynalazkiem Gutenberga.
Jest jednak szansa, że wkrótce nie będziemy się musieli martwić, że nasze wnuki czy prawnuki nie będą mogły obejrzeć filmów nagranych naszą najnowszą kamerą HD. Z pomocą przychodzi japoński producent sprzętu elektronicznego Hitachi, który zaprezentował właśnie najnowszy wynalazek i najprawdopodobniej przyszłość długotrwałego przechowywania danych — szkło.

Kwarcowe płytki opracowane przez Hitachi mają wymiary dwa na dwa centymetry i grubość dwóch milimetrów. Przechowują one dane w kodzie binarnym zapisanym za pomocą warstwy kropek (dokładnie czterech warstw) i mogą pomieścić w ten sposób 40 MB danych na cal kwadratowy płytki.

Płytki są ponadto niezwykle wytrzymałe. Kwarc jest w stanie wytrzymać niezwykle trudne warunki, takie jak wystawienie na działanie wody, ciepła (wytrzymują w temperaturze do 1000 stopni Celsjusza nawet dwie godziny), fal radiowych i większości środków chemicznych.

„Codziennie tworzymy niesamowite ilości danych, ale pod względem przechowywania ich dla następnych pokoleń nie jesteśmy bardziej zaawansowani niż w czasach, gdy pisaliśmy na kamiennych płytkach”  — stwierdził Kazuyoshi Torii, jeden z naukowców pracujących w Hitachi. „Prawdopodobieństwo utraty informacji jedynie wzrosło od tamtych czasów”.
Te kwarcowe płytki mają ogromną szansę wyprzeć z użycia płyty CD i dyski twarde, których długość życia to kilkadziesiąt lat, w najlepszym razie sto, nie wspominając już o ich ograniczonej wytrzymałości termicznej czy chemicznej. W przypadku dysków HDD promieniowanie elektromagnetyczne jest również niszczące.
Jak twierdzi Hitachi, płytki w pierwszej kolejności będą dostępne dla muzeów, agencji rządowych i organizacji religijnych. Jak Waszym zdaniem można wykorzystać potencjał takiego wynalazku?

sobota, 19 stycznia 2013

Gigantyczny robot bojowy made in Japan

Zaprojektowany przez japońskiego artystę Kogoro Kurata, 4-metrowej wysokości robot „Kuratas” może być pilotowany z kokpitu znajdującego się wewnątrz robota.
kuratas
Czy widzieliście film „Robot Jox” z 1989? Japońscy specjaliści od robotów stwierdzili, że już czas na realizację wizji przedstawionej w tym filmie. Japoński artysta Kogoro Kurata zaprojektował ważącego 4 tony i mierzącego 4 metry robota, który może być sterowany z kokpitu znajdującego się wewnątrz.
Sprzedawany online przez Suidobashi Heavy Industry, Kuratas waży ponad 4 tony i zawiera kokpit pilota wyposażony w manetki, joysticki i przełączniki - wygląda, jakby został żywcem wyjęty z gier komputerowych. Wyposażone w zaprojektowany przez Wataru Yoshizaki system sterowania AE „V-Sido" urządzenie może być również sterowane zdalnie przy użyciu poprzez sterownika w technologii Kinect.
Kupujący mogą dostosować swojego Kuratas wedle życzenia. Jak wyjaśnia firma SHI: „może on wyglądać jak strażak z karabinem na wodę, pomalowany w barwy maskujące komandos w dżungli lub też być wyposażony w mop i spray jak sprzątaczka”. Ceny rozpoczynają się od, bagatela, $1.353.500. Niestety, za wszelkie dodatki trzeba dopłacić. Dostępne są bronie w postaci karabinka wystrzeliwującego małe gumowe kulki z prędkością 6000 strzałów na minutę czy wyrzutnia bomb wodnych, dodatkowe wyposażenie kokpitu, tarcza z włókna węglowego czy też radio. Jeżeli nadal nie wierzysz, że Japończycy rzeczywiście produkują coś takiego, zapraszam do obejrzenia poniższego filmu:

No cóż, miejmy nadzieję, że wizja z Robota Joxa się nie ziści. Są pewne szanse, gdyż prace nad robotem nie są jeszcze w pełni ukończone. Ktoś jednak wpadł na tak szalony pomysł na biznes, a to oznacza, że gdzieś na świecie muszą istnieć potencjalni odbiorcy tych „cacek”.
Instrukcja obsługi robota Kuratas:

piątek, 18 stycznia 2013

Czym jest dla ciebie nowoczesny telefon komórkowy?

Każdy z nas ma telefon komórkowy, który z biegiem czasu posiada coraz więcej funkcji, jest coraz szybszy i daje nam coraz więcej możliwości: od robienia zdjęć po płacenie telefonem w sklepach. Czym dla nas jest teraz telefon, który oferuje znacznie więcej niż tylko możliwość dzwonienia?
Warto zacząć od tego, że, jak wszyscy doskonale wiemy, dawno temu telefon miał nadawać się wyłącznie do komunikacji, czyli do dzwonienia, aczkolwiek w miarę postępu techniki i postępującej minimalizacji, komórki zaczynały być praktycznie mobilnym komputerem.
Pierwsze komórki służyły tylko do przekazywania głosu i wówczas wydawało się, że jest to wierzchołek możliwości techniki i nikt dosłownie nie wyobrażał sobie większych możliwości mobilnych telefonów. Aczkolwiek wraz z postępem miniaturyzacji, twórcy telefonów opracowywali nowe techniki produkcji,  dlatego płyta główna telefonu komórkowego stała się coraz mniejsza,  przez co można było zmniejszyć również rozmiar jej obudowy.
Twórcy telefonów wpadli na znakomity pomysł, że zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń mogliby wykorzystać, rozbudowując funkcjonalność komórki poprzez montaż choćby modułu kamery, dzięki czemu możnaby w łatwy sposób robić zdjęcia w każdym miejscu. Przede wszystkim to był dobry pomysł.  Jak dziś wiemy, telefon bez kamery wydaje się być mało atrakcyjny, jeżeli możemy tak mówić o telefonie. Ale pierwsze aparaty w telefonach komórkowych robiły słabej jakości zdjęcia i były raczej mało użytecznym fajnym gadżetem niż całkowicie funkcjonalnym aparatem.
W chwili obecnej nastąpił przełom. Do jakiegoś czasu architekci minimalizowali rozmiary telefonów komórkowych, aż w pewnej chwili zaczęli powiększać ich gabaryty, wykorzystując coraz większych rozmiarów ekrany LCD, co z kolei zaowocowało wprowadzeniem do sprzedaży dotykowych telefonów, które przy większych wyświetlaczach dają nam znacznie większy komfort pracy. Jak wiemy, tego typu telefony stały się wielkim krokiem w rozwoju urządzeń mobilnych.
Telefony komórkowe dotykowe są wyposażone w system operacyjny, najpopularniejszy stał się system google android, który oferuje w rzeczywistości mnóstwo możliwości korzystania z użytkowych aplikacji. Dzisiaj,   nabywając komórkę, raczej ani jedna osoba nie patrzy, czy ma ona kamerę, bo to stało się pewnego typu standardem. Patrzymy, czy komórka posiada gps czy też jaki posiada procesor oraz ile ma pamięci, a także jakich rozmiarów ma ekran.
Tak więc, posiadając współcześnie telefon komórkowy, wymagamy od niego bardzo dużo, nawet smartfony stały się małymi przenośnymi komputerami, w których posiadamy ważne notatki, mamy zainstalowane różne aplikacje na androida, jak pakiety biurowe, korzystamy z Internetu gdziekolwiek byśmy nie byli. Dla biznesu są one dosłownie nieocenionym narzędziem pracy. Niektórzy bez telefonu nigdzie się nie ruszają i mówią, że bez komórki czują się jak bez ręki, a strata telefonu jest dla nich - oprócz straty finansowej - wielkim problemem,  jeżeli w urządzeniu znajdowały się istotne dane (w przypadku firm).

czwartek, 17 stycznia 2013

Praca w call center, czyli niełatwy kawałek chleba

Kandydat do pracy w call center powinien posiadać predyspozycje do wykonywania tego typu zajęcia. Dobrze, jeśli cechuje go komunikatywność, życzliwy stosunek do ludzi oraz umiejętność trzymania nerwów na wodzy. Ważny jest miły głos.
Jeśli posiada te cechy, zaliczy test predyspozycji do zawodu i przejdzie pomyślnie proces rekrutacyjny, czeka go szkolenie dotyczące produktu lub usługi, umiejętności interpersonalnych oraz sposobów radzenia sobie z uciążliwymi klientami. Ci zdarzają się nad wyraz często i w żadnym wypadku nie należy odpłacać im pięknym za nadobne. Pracownik call center powinien w każdej sytuacji umieć zachować się dyplomatycznie, być cierpliwy, otwarty na potrzeby i często negatywnie nastawionych klientów. Często zdarza się, że agent call center zbiera krytyczne uwagi od zniecierpliwionego klienta, który musiał długo oczekiwać na połączenie z konsultantem.
Wybawieniem dla agenta call center lub pracownika infolinii jest często system informatyczny do obsługi zgłoszeń z technologią IVR (Interactive Voice Response). Dzięki niemu duża liczba połączeń zostaje zakończona już na etapie odsłuchania stosownego do sytuacji komunikatu. Dotyczy to awarii, które związane są z większą liczbą osób, zgłoszeń, np. wyłączenia internetu u operatora. Na polskim rynku jest kilka tego typu systemów.
W jaki sposób system informatyczny call center ułatwia pracę konsultantowi? Przede wszystkim stanowi wygodne narzędzie do rejestrowania zgłoszeń, ich priorytetyzacji i klasyfikacji. Ułatwia też podejmowanie decyzji dzięki notatkom i szybkiemu podglądowi historii klienta. Pomaga wybrnąć z wielu trudnych sytuacji dzięki gotowym skryptom rozmów. Bez takiego narzędzia organizacja call center byłaby właściwie niemożliwa.
Call Center to trudny kawałek chleba i wymagający dużo wyrozumiałości także po drugiej stronie telefonu. Nie da się też ukryć, że nie każdy ma wystarczający dużo siły do tego typu pracy i ludzie, którzy się na nią decydują, czują w pewien sposób powłanie i odpowiedzialność, które temu towarzyszą.

środa, 16 stycznia 2013

Budowa myjki ultradźwiękowej

Dzisiaj ludzie mają do dyspozycji naprawdę bardzo wiele nowoczesnych urządzeń, jakie pozwalają na ułatwienie codziennego życia. Trudno sobie wyobrazić, co mogłoby się stać, jeśli teraz na świecie zabrakłoby pralek, odkurzaczy czy mikrofalówek.
Wszystkie te narzędzia sprawiają, że po powrocie do domu, po ciężkim i wyczerpującym dniu w pracy, można zminimalizować wszystkie domowe obowiązki, jakie zwykle nie należą do najbardziej przyjemnych. Ludzie w swoich domach starają się zaopatrzyć we wszystkie nowoczesne narzędzia i oczekują, że w przyszłości pojawi się ich jeszcze więcej, by ich życie dalej mogło eliminować obowiązki, jakie nie są dla nich najbardziej przyjemne. Warto jest kupować podobne narzędzia i być stale na czasie z nowymi osiągnięciami współczesnej techniki.
Czemu? Jeśli pojawi się coś nowego, będzie można od razu zastosować to w swoim domu, oszczędzając czas, wysiłek, pracę, a czasami pieniądze. W czasie prania w pralce czy zmywania w zmywarce oszczędza się bowiem wodę, co ma duży wpływ nie tylko na nasze rachunki, ale również na środowisko, ponieważ na ziemi jest coraz mniej wody pitnej. Stosunkowo nowoczesnym wynalazkiem, o jakim jeszcze niewiele osób słyszało, są myjki ultradźwiękowe. Brzmi to bardzo nowocześnie i faktycznie, takie myjki są naprawdę zaawansowane technicznie. W domach niewiele osób je użytkuje, są one raczej przeznaczone do bardziej profesjonalnego użytku, jednak w przyszłości można się spodziewać, że taka metoda czyszczenia stanie się jeszcze bardziej popularna, a co za tym idzie, ludzie zaczną używać jej również w domach. Jaka jest budowa myjek ultradźwiękowych?
Przede wszystkim składają się one z: generatora, który produkuje fale ciśnieniowe, oraz wanienki, w którą wkłada się przedmioty, jakie ma się w planach oczyścić za pomocą myjki. Budowa nie wydaje się więc być taka skomplikowana. Mimo wszystko cała magia odgrywa się w środku generatora. Obudowa myjki, w zależności od tego, na jaki jej rodzaj się decydujemy, może być wyprodukowana z: plastiku, stali narzędziowej tudzież ze stali nierdzewnej. Rzecz jasna to, jaką myjkę się wybiera, ma ogromne znaczenie dla wygody jej stosowania. Obudowa może się, niestety, czasami zniszczyć, dlatego trzeba się starać używać środków, jakie są przeznaczone do materiałów, z jakich zbudowana jest zewnętrzna obudowa myjki, by nie powodować jej korozji. Dzięki temu myjka będzie na służyła przez zdecydowanie dłuższy czas. Najczęściej warto jest korzystać po prostu ze strumienia wody, który nie będzie niekorzystnie wpływał na żaden materiał. Jedynym warunkiem jest fakt, że woda nie może być mineralna, ale musi być destylowana i w razie potrzeby również demineralizowana, dzięki czemu nie będzie zostawiała nieładnych osadów na czyszczonych powierzchniach. Trzeba o tym koniecznie pamiętać, ponieważ pozostawiony osad niweczy cały trud, jaki sobie zadaliśmy, by daną powierzchnię oczyścić. Rzecz jasna można stosować także środki chemiczne, jednak to tylko jest wskazane w przypadku naprawdę bardzo problematycznych zabrudzeń.
Budowa myjki opiera się na zasadzie kawitacji, czyli tworzeniu fal bardzo wysokiego ciśnienia, wytwarzającego miliony pęcherzyków powietrza. Sama budowa i zasada działania myjki mogą laikom wydawać się bardzo skomplikowane, jednak jej używanie jest bardzo proste. Działania mikrofalówki także większość osób nie rozumie, a jest ona powszechnie stosowana i ciężko dzisiaj jest znaleźć dom, w którym się jej nie używa. Warto o tym pamiętać.

wtorek, 15 stycznia 2013

Rejestracja czasu pracy w polskich firmach - przeszłość i teraźniejszość

Z wielu stron coraz częściej słyszy się głosy, iż zbliżający się rok 2013 będzie bardzo trudnym rokiem dla gospodarki. W tym kontekście coraz większego znaczenia dla przedsiębiorców nabierają koszta prowadzonej działalności. Niewątpliwie ich istotnym składnikiem są koszty pracy. Nikogo nie trzeba przekonywać, iż są one wysokie. Zbyt wysokie.
Jeśli praca jest takim drogim towarem to oczywistym jest, iż pracodawca chce, by nominalny czas pracy był wykorzystany w 100 % na pracę. Niestety, nie zawsze się tak dzieje. Doświadczenie wielu pracodawców pokazuje, iż oprócz przewidzianej prawem przerwy socjalnej pracownicy urządzają sobie sami dodatkowe, często grupowe, ‘dzikie’ przerwy. Zwykle ‘na papierosa’. Interesujące, że wielokroć uczestniczą w niej również osoby niepalące… Równie częstym zjawiskiem jest samowolne skracanie dnia pracy poprzez wcześniejsze wyjście, bez wiedzy pracodawcy. Nie zapominajmy także o - zawinionych lub nie – spóźnieniach oraz wyjściach prywatnych [np. do lekarza] w godzinach pracy.
Wielu pracodawców, zwłaszcza prowadzących jakąkolwiek produkcję lub usługi narzeka, iż takie przerwy w pracy dezorganizują proces produkcji, co przekłada się na jej zmniejszenie. To zaś przekłada się na wynik finansowy. Tak wiec pracownicy poprzez takie nieoficjalne przerwy w pracy lub wcześniejsze jej kończenie de facto generują straty finansowe dla swego pracodawcy, podcinając niekiedy przysłowiową gałąź… Osłabiając bowiem kondycję finansową swego pracodawcy mogą doprowadzić np. do redukcji zatrudnienia spowodowanej właśnie złą kondycją finansową firmy.
Aby nie ponosić z tego tytułu strat oraz w celu możliwie najlepszego wypełnienia ciążącego wg Kodeksu Pracy na pracodawcy obowiązku rzetelnego rozliczania czasu pracy coraz częściej stosuje się biometryczną rejestrację czasu pracy.
Biometryczna rejestracja czasu pracy na odcisk palca
Elektroniczna rejestracja czasu pracy może być stosowana zarówno w dużym obiekcie przemysłowym lub biurowcu jak i w małej firmie, zajmującej tylko jedno pomieszczenie. Możliwe jest połączenie systemu biometrycznej rejestracji czasu pracy z biometrycznym systemem kontroli dostępu [KD].
Istotnym składnikiem biometrycznego systemu rejestrowania czasu pracy są czytniki biometryczne. Oprócz podstawowej funkcjonalności czyli autoryzacji biometrycznej niektóre czytniki oferują możliwość autoryzacji również przy zastosowaniu karty zbliżeniowej lub kodu PIN – są wyposażone w monochromatyczny bądź kolorowy wyświetlacz oraz klawiaturę alfanumeryczną. Wybrane modele nadają się do zastosowań zewnętrznych – posiadają klasę szczelności IP65 i są odporne na działanie niskich temperatur. Mogą być także zastosowane do realizacji elektronicznej kontroli dostępu.
Rejestracja czasu pracy na karty zbliżeniowe RFID
Zdecydowana większość biometrycznych czytników służących do rejestracji czasu pracy pozwala na rejestrowanie 6 zdarzeń opisujących dzień pracy – tzw. statusów rcp. Są to: start i koniec czasu pracy [statusy podstawowe] oraz wyjście prywatne wraz z powrotem zeń i wyjście służbowe wraz z powrotem. Na podstawie pobranych bezpośrednio z czytników logów program obsługujący biometryczny system RCP umożliwia wygenerowanie raportów dotyczących pojedynczego pracownika lub dowolnie zdefiniowanej grupy pracowników bądź całej załogi za dowolnie wybrany okres. Program rozliczy, z dokładnością co do minuty, ile czasu w danym dniu przepracował dany pracownik. Wykaże wcześniejsze wyjścia oraz spóźnienia. Pokaże czas spędzony poza firmą na wyjściu służbowym lub prywatnym odpowiednio rozliczając czas pracy. Za dany dzień i np. za dany miesiąc czy inny okres rozliczeniowy. Będzie wiadomo, ile realnie czasu przepracował dany pracownik. Ile ma do odpracowania. Lub ile ma nadpracowanego czasu, ile nadgodzin. Ile czasu był na urlopie, na zwolnieniu lekarskim lub innej absencji [i kiedy]. Ile czasu przebywał na terenie firmy np. z powodu wcześniejszego przyjścia do pracy – program rozróżnia czas pracy i czas obecności. Pozwala też na rejestrację tzw. nienormowanego czasu pracy. To tylko ważniejsze funkcjonalności. Biometryczny system RCP to doskonałe narzędzie tak dla kadrowca jak i dla rachuby płac. Zwłaszcza, że zwykle istnieje możliwość dokonania eksportu logów do współpracującego z programem obsługującym biometryczną rejestrację czasu pracy programu kadrowo – płacowego, naliczającego wypłaty i generującego tzw. paski.
Większość biometrycznych czytników służących do rejestracji czasu pracy oferuje możliwość autoryzacji opartą na tzw. odcisku palca. Nie jest to jednak odcisk palca w ujęciu kryminalistyczno – daktyloskopijnym. Chodzi tu bowiem nie o pełny obraz linii papilarnych z opuszka palca lecz o obrobiony specjalnym algorytmem cyfrowy wzorzec punktów charakterystycznych. Cóż to takiego? To rozwidlenia i zakończenia linii papilarnych i opisane wzajemne ich położenie względem siebie. Oczywistym jest, że nawet na podstawie kilkudziesięciu punktów umiejscowionych na opuszku palca nie sposób odtworzyć pełnego przebiegu linii papilarnych. Dlatego określenie ‘odcisk palca’ użyte w kontekście autoryzacji biometrycznej w systemie kontroli dostępu jest po prostu skrótem myślowym, uproszczeniem.
Biometryczne czytniki linii papilarnychBiometryczna autoryzacja ‘odciskiem palca’ [niekiedy zamiast jednego opuszka palca skanowana jest cała dłoń] nie jest jedyną możliwością autoryzacji biometrycznej. Stosuje też się bezdotykową [co ważne ze względów sanitarno – higienicznych] metodę opartą na rozpoznawaniu geometrii twarzy czy tęczówki oka. Zwykle czytniki umożliwiające autoryzację na podstawie rozpoznania punktów charakterystycznych geometrii twarzy pozwalają też na autoryzację ‘odciskiem palca’ oraz kartą zbliżeniową lub kodem PIN.
Obecnie wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania systemami biometrycznego rejestrowania czasu pracy, często w połączeniu z biometrycznym systemem KD. Technologia biometryczna nie pozostawia wątpliwości co do tożsamości danego użytkownika systemu skutecznie eliminując możliwości użycia do autoryzacji cudzej karty czy kodu PIN. Dzięki temu cały system gwarantuje uczciwe i rzetelne ewidencjonowanie i rozliczanie czasu pracy, chroniąc interesy zarówno pracodawcy jak i pracowników.
Dlaczego wzrasta zainteresowanie zintegrowanym systemem biometrycznej rejestracji czasu pracy i kontroli dostępu? Otóż system biometrycznej kontroli dostępu nie tylko chroni. Również monitoruje i zapisuje dane ilustrujące ruch osób uprawnionych wewnątrz chronionego obiektu lub czas zalogowania i wylogowania danej osoby z systemu komputerowego. W ten sposób oprócz zwiększenia bezpieczeństwa biometryczna kontrola dostępu bezpośrednio wpływa na wydajność pracy.
Biometryczna kontrola dostępu
Biometryczna kontrola dostępu na odcisk palca
Często pracodawcy wykorzystują biometryczny system kontroli dostępu do monitorowania np. długości przerwy socjalnej czy ilości [i długości trwania] wyjść ‘na papierosa’. Jest to możliwe dzięki tzw. obustronnej kontroli dostępu. W takiej sytuacji biometryczne czytniki KD umieszczone są po obu stronach drzwi czy bramki. Pracownik więc, by wejść do np. pomieszczenia socjalnego lub zeń wyjść musi użyć biometrycznego czytnika kontroli dostępu. A każda autoryzacja pozostawia ślad w postaci odpowiedniego logu zapisywanego w obsługującym system programie. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawca będzie wiedział, ile czasu dany pracownik spędził poza swoim miejscem pracy wychodząc np. na zewnątrz hali produkcyjnej na papierosa lub ile realnie minut trwała przysługująca pracownikowi przerwa socjalna. A to, w obliczu nadciągającego kryzysu gospodarczego, nabiera coraz większego znaczenia dla pracodawców. Z oczywistych względów.
Czy jednak stosowanie tak zaawansowanej technologii do wymuszania efektywności pracy jest etyczne? Gdzie jest granica między podmiotowym a przedmiotowym traktowaniem pracownika?
Biometryczny system rozliczania czasu pracy bywa stosowany również do monitorowania wydajności pracy oraz optymalizacji produkcji poprzez rozwiązanie zwane rozliczaniem faz produkcyjnych. Idea takiego rozwiązania jest prosta. Pracownik przystępując do rozpoczęcia wykonania lub zakończenia jakiejś, uprzednio zdefiniowanej w systemie czynności najpierw dokonuje biometrycznej autoryzacji a następnie korzystając z klawiatury lub czytnika kodów kreskowych wprowadza do systemu odpowiedni kod przypisany do danej, właśnie wykonywanej czynności lub fazy produkcji. Pozwala to na uzyskanie wiedzy na temat ilości czasu potrzebnego lub realnie zużywanego na dana czynność czyli fazę produkcyjną. Stosowane w tym celu czytniki biometryczne, oprócz swej zasadniczej funkcji, czyli rejestrowania 6 zdarzeń opisujących dzień pracy [start/koniec czasu pracy, wyjście służbowe lub prywatne/powrót] mogą rejestrować 999.999.999 dedykowanych kodów pracy, opisujących rozpoczęcie bądź zakończenie danej fazy produkcyjnej.
System biometrycznej rejestracji czasu pracy może być stosowany w wielu miejscach, w tym np. na budowach lub przez mobilne zespoły serwisowe czy zespoły pracowników kontraktowych. Istnieją bowiem zestawy mobilne umożliwiające pracownikom rejestrowanie wszystkich statusów rcp czyli zdarzeń opisujących ich dzień pracy. Do transferu pobranych z czytnika logów wykorzystuje się albo PenDrive – albo technologie bezprzewodowe: GSM lub WiFi.
Przenośny system rejestracji czasu pracy na odcisk palca [BIOFINGER-RCP/MOBILE]Co ważne – systemem biometrycznej rejestracji czasu pracy, w tym w połączeniu z systemem mobilnej biometrycznej rejestracji czasu pracy można objąć oddziały firmy zlokalizowane w różnych miastach. System umożliwia zdalną kontrolę nad dyscypliną pracy poprzez możliwość zdalnego, w trybie on-line, podglądu ostatnich logów na danym czytniku. Pracodawca nie musi więc być na miejscu by wiedzieć, o której przyszedł lub wyszedł z pracy dany pracownik. Nie mniej przydatna jest inna funkcjonalność, umożliwiająca wygenerowanie, na podstawie właśnie ostatnich logów, aktualnej na daną chwilę listy obecności. Może to być bardzo przydatne przy np. ewakuacji obiektu.
Jak widać – biometryczny system rejestracji czasu pracy jest bardzo przydatnym, bazującym na wysokiej technologii, precyzyjnym narzędziem dla każdego pracodawcy. Uczciwie zabezpiecza zarówno pracodawcę jak i pracownika poprzez naprawdę rzetelną ewidencję i rozliczanie czasu pracy.
Na koniec nie sposób nie zadać sobie pytania o to, jak długo stosowane dziś rozwiązania służące do ewidencjonowania i rozliczania czasu pracy pozostaną w użyciu? Jakie będą kolejne w momencie gdy biometryczne systemy ewidencjonowania i rozliczania czasu pracy na odcisk palca czy rozpoznanie geometrii twarzy przejdą do lamusa?
PTC SECURITY SYSTEMS  |  KD : Kontrola Dostępu  |  RCP : Rejestracja Czasu Pracy

poniedziałek, 14 stycznia 2013

Sztuczna inteligencja – do czego nam służy?

Wraz z ogólnym rozwojem i postępem technologicznym, znajdujemy coraz to nowsze zastosowania technologii sztucznej inteligencji. Coraz częściej jest ona wykorzystywana w celach komercyjnych, np. przybrać może postać wirtualnego agenta.
Technologia rozpoznawania mowy i weryfikacji osób za pomocą głosu stosowane są w najbardziej zaawansowanych systemach Contact Center. Wirtualny konsultant, który rozmawia z klientem w naturalny sposób, to niewątpliwie przyszłość tej branży. AI ma też zastosowanie w branży finansowej, gdzie na podstawie posiadanych danych jest w stanie ocenić profil klienta, jego zdolność kredytową itp.
Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest jednak na wielu innych, nie związanych z obsługą klienta, polach. Jednym z obszarów jej zastosowania jest proces sterowania przebiegiem procesów technologicznych w fabrykach, gdzie AI wykorzystywana jest do podejmowania decyzji w warunkach braku wszystkich danych. Dzięki technologii sztucznej inteligencji system może też na podstawie bazy wiedzy wysnuwać wnioski, które posłużą do rozwiązywania problemów, tym bardziej, że istnieją również algorytmy pozwalające na  nabywanie wiedzy przez system, uczenie się. Zaawansowane sieci neuronowe sprawiają, że możemy też programować graczy - inteligentnych przeciwników w grach komputerowych.
AI wykorzystywana jest powszechnie do tłumaczeń, zwłaszcza tekstów technicznych. Opierają się na niej programy służące do rozpoznawania obiektów na zdjęciach satelitarnych, rozpoznawania osób, a także pisma, co stosowane jest na szeroką skalę, np. do automatycznego sortowania listów. Istnieją też programy, które są w stanie automatycznie generować „twórczość artystyczną” – utwory muzyczne, krótkie formy poetyckie, których czasami nie sposób odróżnić od twórczości artystów.

sobota, 12 stycznia 2013

E-life jako życie w Internecie

Rozwój Internetu daje potężne możliwości, można powiedzieć, że nieograniczone. Powoduje to, że życie realne przenosimy do Internetu. Spotykamy się z pojęciem życia wirtualnego, zataczającego coraz większe kręgi. Jest to wygoda, ale także pewne ograniczenie.
Wyjaśniając znaczenie nazwy „e”, no tak, jest to literka dobrze nam znanego alfabetu. Każdy, kto mniej lub bardziej używa komputer w życiu codziennym, chyba wie, że to odnosi się do „elektroniczny”. Nie mylić tego jednak z elektrycznością, jaką mamy w domu w gniazdkach. Określenie to oznacza medium komunikacji, jakim jest Internet oraz jego narzędzia, mówimy tu o rozwiązaniach teleinformatycznych. Czyli „e” oznacza Internet, a właściwie aplikacje internetowe służące do:
komunikacji między dwoma stronami,
wymiany informacji między nimi,
zawieranie kontaktów międzyludzkich,
przesyłanie różnego rodzaju informacji w postaci dokumentów, video itp.;
wyszukiwania informacji i wiele innych.

W dzisiejszych czasach właściwie można już zrobić wszystko za pomocą Internetu. Tak naprawdę ciężko jest znaleźć coś, czego nie można wykonać online. Z drugiej jednak strony, jakby tak na chwilkę się zatrzymać i pomyśleć, na pewno coś by się znalazło (pewnie wiele rzeczy), czego nie można jeszcze wykonywać przez Internet. Mimo to wiele dziedzin życia przeniosło się do Internetu i dlatego wynalazek ten stał się nieodzownym cichym partnerem człowieka w jego poczynaniach. Można powiedzieć, że prowadzimy życie „codzienne” oraz drugie życie przez Internet. Tu także mamy spotkania, video rozmowy, prowadzimy czaty, umawiamy się na spotkania, oglądamy filmy, czytamy prasę, zawieramy nowe przyjaźnie, robimy zakupy, rezerwacje biletów itp. i wszystko to bez wychodzenia z domu.  Można śmiało powiedzieć, że wiele osób prowadzi takie e-życie. Bo kto nie używa dzisiaj allegro, facebooka czy innych narzędzi? Chociaż trzeba przyznać szczerze, że mimo tego, ile możliwości daje Internet i jak jest to fajne, to nic mi nie zastąpi wyjścia z domu na świeże powietrze. Możliwość pójścia na spacer, pogrania w piłkę na boisku, spotkania z przyjaciółmi, czyli kontakt bezpośredni, jak i możliwość wypicia piwka (chociaż i to można zrobić na video konferencji ze znajomymi), ale takiego prawdziwego, w pubie czy na plaży. Takie sytuacje chyba są nie do zastąpienia przez Internet.

Life z angielskiego oznacza życie. Przenosząc wiele aspektów codzienności do Internetu, sami sobie tworzymy taki „e-life”. Jak sama nazwa wskazuje, życie, a bynajmniej jego pewne warstwy, przenoszą się do Internetu. Jest to jednak bardzo szeroki temat i można pisać w nieskończoność o różnych wątkach i ciągle powstających nowych zagadnieniach. Jednak dziś bez Internetu czasem ciężko jest się poruszać w codzienności. Wiele jest od tego medium uzależnione, można wręcz powiedzieć, że bez Internetu to jak bez ręki. Dzięki jego rozwojowi, coraz więcej możemy wykonywać zdalnie, nie ruszając się choćby z łóżka. Właściwie to uzależnienie cały czas się pogłębia. Życie nabiera wymiaru cyfrowego.

wtorek, 8 stycznia 2013

Telemarketer: umierający zawód?

Telefon, słuchawki z przyczepionym do nich mikrofonem, baza danych klientów na komputerze, system do rejestrowania połączeń oraz długości ich trwania, osiągniętych wyników – to stanowisko pracy telemarketera.
Kto pracuje w sprzedaży bezpośredniej? Telemarketeremi są zazwyczaj młodzi, kontaktowi ludzie. Muszą być pewni siebie, zmotywowani, posiadać miły głos i poprawną dykcję. Ich praca polega na namawianiu. Nie sprzedają, ale badają teren: ankietują, oferują, informują, sprawdzają poziom zainteresowania, a gdy ten jest ponadprzeciętny, umawiają na właściwe spotkanie, na którym może dojść do transakcji sprzedaży. Często ich telefony nie odnoszą żadnego skutku, ponieważ nie trafiają bezpośrednio do osoby decydującej, np. w firmie.
Zatrudnienie wielu telemarketerów, obsługujących profesjonalne call center, to nie tania sprawa. Na rosnące potrzeby związane z rozwojem marketingu bezpośredniego odpowiadają firmy projektujące i wdrażające nowe technologie. Oprócz tradycyjnych systemów contact center, rejestrujących ruch wychodzący i przychodzący, zawierających skrypty rozmów, umożliwiającymi wyciąganie raportów z pracy telemarketerów oraz ogromne możliwości, jeśli chodzi o bazy danych, firmy oferują systemy oparte na takich technologiach jak IVR z TTS i ASR oraz sztucznej inteligencji.
Dzięki ich zastosowaniu instytucje mogą znacznie zaoszczędzić na ilości zatrudnianych telemarketerów lub konsultantów, ponieważ system obsługuje sam standardowe zapytania oraz wykonuje sam standardowe połączenia wychodzące. Polega to na wydzwanianiu się albo wysyłaniu wiadomości SMS lub MMS do potencjalnych klientów. Dzięki temu w sprawny i tani sposób odsiać można niezainteresowanych, a przyciągnąć i nakłonić do skorzystania ze swojej oferty tych, którzy są potencjalnie zainteresowani. W jaki sposób? Przez skierowanie ich na stronę WWW lub bezpośrednio do konsultanta. Wystarczy dobry pomysł na wysyłkę wiadomości lub przekonujący skrypt, nagrany i odtworzony przez miły głos za pomocą technologii IVR, a technologia ASR (Automatic Speech Response) sprawi, że potencjalny klient, chcąc przełączyć się do konsultanta, będzie mógł to zrobić, używając własnego głosu. Science Fiction? Nie, to już codzienność.

niedziela, 6 stycznia 2013

Dreamliner - marzenie czy bubel?

Z wielką pompą witano najnowszy w Europie samolot, który lądował niedawno na Okęciu. Euforia jednak szybko minęła - samolot zamiast służyć sypie się, a nasz największy przewoźnik zamiast zarabiać, tonie w długach. Co poszło nie tak?
Źródło: http://www.boeing.com/commercial/images/787index_20100520_a2a_10.jpgDreamliner czyli Boeing 787 określany również jako "liniowiec marzeń" miał być niezawodną maszyną używaną do dalekodystansowych lotów. Z dużym wyprzedzeniem rezerwowano bilety na przelot tym cudem techniki. LOT na prawo i lewo chwalił się wymianą wysłużonej floty i niespotykanymi dotąd możliwościami, jakie miał otwierać przed nim nowoczesny w każdym calu samolot. Tymczasem samolot nie wystartował po raz drugi w ciągu tygodnia, prezes LOT-u został zwolniony, a przewoźnik ratuje się zastrzykami gotówki z państwowego budżetu. Miejmy nadzieję, że te wszystkie niedogodności nie wpłyną negatywnie na wizerunek Dreamlinera, ponieważ mimo wszystko to wspaniała maszyna.
B787 został skonstruowany w Boeing Commercial Airplanes. Na jego pokład mieści się od 210 do 330 pasażerów. W praktyce powinien zużywać o około 30% mniej paliwa niż jego poprzednik B737. To wszystko dzięki konstrukcji kadłuba, wykonanego z materiałów kompozytowych, które mają zastosowanie w budowie promów kosmicznych.
Mimo wszystkich niedogodności, które pojawiły się w ostatnich dniach, lot Dreamlinerem to marzenie wielu osób. Szczęśliwcy, którzy udali się w podróż, chociażby do Pragi, twierdzą, że to niezwykłe doświadczenie, a wnętrze samolotu zapewnia ogromny komfort, niespotykany dotychczas na pokładach poprzednich maszyn. Praktycznie każdy wymienia miękkie siedzenia, multimedialne oprzyrządowanie, dzięki któremu można poczuć się jak w centrum rozrywki, ale także przyciemniane przyciskiem szyby czy cichą pracę silników.
Miejmy nadzieję, że wspomniane problemy to zaledwie chwilowe niedociągnięcia, z którymi załoga LOT-u szybko upora się, a następne maszymy nie będą już miały takiego "startu".

Przemysł drzewny w Polsce

Przemysł drzewny dzielimy na następujące grupy: przemysł tartaczny, przemysł płyt i sklejek, stolarki budowlanej, meblarski, opakowań drewnianych, zapałczany.
Odpady powstające przy mechanicznej obróbce drewna, karpina, i drobnica drzewna to doskonałe odpady służące do produkcji płyt. Tutaj konieczna jest bliskość dostaw drewna z uwagi na surowcochłonność produkcji (na 1 t płyt zużywa się 2,5-3 m3 odpadów drewna). Natomiast ze względu na potrzebę zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków w przypadku wytwórni płyt pilśniowych (jej zużycie wynosi 40-60 m3 na 1 t płyt), które ze względu na dużą uciążliwość dla środowiska powinny być oczyszczone nie tylko mechanicznie, lecz także biologicznie, lokalizacja zakładów produkcyjnych znajduje się w większości nad ciekami o dużych przepływach wód.
Kolejnymi gałęziami przemysłu drzewnego są meblarstwo i wyroby stolarskie. Obejmują one projektowanie i wytwarzanie wszelkiego rodzaju mebli: szaf, stołów, krzeseł, komód, biurek. Oprócz tego produkowane są inne wyroby z drewna, takie jak: budy dla psów, altany ogrodowe, łuki, dodatki do mieszkań, kurniki, szopy i tym podobne. Należy pamiętać także, że wśród przemysłu drzewnego wyróżnić można jeszcze opakowania drewniane, np. skrzynki. Wyróżniamy także przemysł zapałczany, który obejmuje wytwarzanie zapałek. Z drewna pochodzą także inne rodzaje wytworów, których nie można zaliczyć do żadnej z branż. Należą do nich narzędzia, przybory kreślarskie, wyroby z wikliny, trzciny i korka.
Wyróżniamy różnego rodzaje maszyny do drewna używane w przemyśle drzewnym. Są to między innymi maszyny do:
impregnacji drewna,
obróbki drewna i tworzyw drzewnych np. strugarka, okleiniarka, frezarka, przecinarka, piła, szlifierka, pilarka, prasa;
odpylania i odwirowywania,
produkcji mebli tapicerowanych,
produkcji oklein,
produkcji płyt pilśniowych,
produkcji płyt wiórowych,
produkcji sklejek,
przemysłu celulozy-papiernictwa,
przemysłu leśnego,
lakiernie,
suszarnie.

środa, 2 stycznia 2013

Doładowania z Allegro, czyli jak tanio zasilić telefon na kartę

Trudno wyobrazić sobie prostszą i bardziej klarowną formę rozliczenia z operatorem telefonii komórkowej od posiadania numeru pre-paid. Aby móc dzwonić i wysyłać smsy z telefonu na kartę, niepotrzebna jest żadna umowa - jedynie co musimy zrobić, to zasilić wcześniej nasze konto. Korzystając z Allegro możemy to zrobić znacznie taniej.
telefonOszczędzanie na doładowaniu, czyli jak zasilić telefon 50 złotymi, wydając znacznie mniej
Operatorzy komórkowi działający na terenie naszego kraju zachęcają posiadaczy telefonów na kartę do zasilania swoich kont za pomocą przelewów pieniężnych, nabywanych w fizycznych punktach sprzedaży kodów zdrapkowych, doładowań z abonamentów innych użytkowników sieci bądź w kasach dużych sieci handlowych.
Tymczasem istnieje znacznie tańszy i co najmniej równie wygodny sposób na doładowanie telefonu. Jest nim nabycie kodu zasilającego na portalu aukcyjnym Allegro, gdzie działa wielu sprzedawców oferujących kody wygenerowane przez tzw. automaty, a także inne doładowania, np. z kont payback, z nakrętek napojów czy też innych promocji produktowych. Dzięki nim można zaoszczędzić od kilkudziesięciu groszy do kilkudziesięciu złotych na jednym doładowaniu (w zależności od rodzaju oferty, operatora, taryfy i wielkości zasilenia). Przykładowe ceny doładowań z Allegro dla wybranych ofert prepaidowych zaprezentowano w poniższej tabeli.
Operator
Plus
Orange
Play
Heyah
 Doładowanie 5 zł (w kilka minut)
4,48 zł
4,20 zł
4,46 zł
4,40 zł
 Doładowanie 5 zł (wybrane taryfy)
-
4,05 zł
-
-
 Doładowanie 10 zł (w kilka minut)
8,70 zł
 9,49 zł
9 zł
-
 Doładowanie 10 zł (wybrane taryfy)
8,15 zł
7,99 zł
 -
-
 Doładowanie 30 zł (w kilka minut)
27,88 zł
-
27,50 zł
27,80 zł
 Doładowanie 30 zł (z wyprzedzeniem)
24 zł
-
-
-
 Doładowanie 30 zł (wybrane taryfy)
-
23,49 zł
-
-
 Doładowanie 50 zł (w kilka minut)
44 zł
44 zł
46 zł
42,99 zł
 Doładowanie 50 zł (z wyprzedzeniem)
35 zł
41,49 zł
40 zł
-
 Doładowanie 50 zł (wybrane taryfy)
-
37,50 zł
-
-
 Doładowanie 100 zł (w kilka minut)
92,35 zł
89,90 zł
90 zł
85,99 zł
 Doładowanie 100 zł (z wyprzedzeniem)
79,99 zł
-
80 zł
-
 Doładowanie 100 zł (wybrane taryfy)
82 zł
-
-
-
Standardowo oferty sprzedaży doładowań telefonów można znaleźć na Allegro w dziale: Allegro -> Telefony i akcesoria -> Pre-paid -> Nazwa operatora. Można również skorzystać z wyszukiwarki (warto zaznaczyć opcję szukaj też w opisach i parametrach).
Na co zwrócić uwagę, kupując doładowanie na Allegro?
Kupując doładowanie na Allegro, aby ustrzec się przed niechcianymi problemami, zawsze uważnie czytaj treść aukcji, w której powinny być opisane szczegóły oferty. Jeśli ich brakuje lub masz jakiekolwiek pytania - koniecznie skontaktuj się ze sprzedawcą w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości. Pamiętaj, że zasilanie telefonu pre-paid z wykorzystaniem portalu aukcyjnego Allegro jest bardzo opłacalne i bezpieczne, jednak nie każda z ofert będzie odpowiadała Twoim potrzebom. Z tego względu, zapoznając się z treścią aukcji, koniecznie sprawdź:
- formę zasilenia (Zdecydowania większość ofert dotyczy tzw. doładowań z automatu, co oznacza, że po zaksięgowaniu przelewu otrzymasz kod zasilający (dokładnie taki jak np. ze zdrapki) e-mailem lub smsem. Czasem jednak sprzedawcy samodzielnie doładowują podany numer telefonu po zakończeniu aukcji lub oferują inną formę zasilenia - np. nakrętki Coca-Coli w Play);
- jaki jest czas oczekiwania na doładowanie po zakupie kodu (W przypadku kodów z automatu czas oczekiwania wynosi zazwyczaj kilka minut. Jeśli chodzi o doładowania dokonywane "ręcznie" przez sprzedawców czas ten może być różny, ale najczęściej nie jest dłuższy niż kilka godzin. Szczególnym przypadkiem jest tzw. "doładowanie z wyprzedzeniem". Wyprzedzenie oznacza, że po zakupie doładowania otrzymamy je dopiero po okresie zdefiniowanym w aukcji - zwykle wynosi ono od 7 do nawet 60 dni. Doładowania z wyprzedzeniem są z reguły znacząco tańsze od pozostałych rodzajów zasileń);
- czy doładowanie działa we wszystkich taryfach danego operatora (Większość zasileń oferowanych na Allegro nie różni się niczym od typowych kodów zdrapkowych kupowanych w sklepach, które działają we wszystkich taryfach danego operatora. Istnieją jednak wyjątki - w postaci np. doładowań SMS w sieci Orange, które nie obsługują Mixa oraz Zetafona. Zasilenia tego typu są zwykle znacząco tańsze od pozostałych rodzajów doładowań);
- o jaki okres doładowanie przedłuża ważność konta pre-paid (Każde doładowanie wydłuża okres ważności naszego konta prepaidowego. Przed zdecydowaniem się na konkretną kwotę zasilenia, sprawdźmy na stronie naszego operatora, na jak długo przedłuża ona nasz czas na wykonywanie połączeń i wysyłanie smsów);
- czy kody z automatu są dostępne (Na niektórych aukcjach oferujących kody "z automatu" obecne są liczniki dostępnych kodów, co oznacza, że sprzedający nie posiada nielimitowanej ilości doładowań. Jeśli taki licznik wskazuje zero - zdecydujmy się na innego kontrahenta, gdyż czas oczekiwania na zakupione doładowanie może być w tym przypadku długi);
- komentarze sprzedawcy (Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu na Allegro należy wcześniej sprawdzić komentarze danego sprzedawcy. Jeśli kontrahent nie posiada ich zbyt wiele lub występuje w nich duży odsetek opinii negatywnych, lepiej wstrzymać się z zakupami - zamiast zaoszczędzić można bowiem wiele stracić).
Na koniec ostatnia rada. Niektórzy operatorzy (np. Plus) oferują bonus za wysokie doładowania w postaci 15 złotych za doładowanie w kwocie 100 złotych oraz 30 złotych za doładowanie w kwocie 150 złotych. Warto z tych promocji korzystać, szczególnie biorąc pod uwagę, że możemy je mieć, wydając znacznie mniej. Korzystając z oferty zasileń "z wyprzedzeniem" dostępnych na Allegro, za 79,99 zł otrzymamy od operatora aż 115 złotych na rozmowy i smsy. To bardzo duża oszczędność.