piątek, 22 lutego 2013

Przykłady urządzeń pomiarowych

Wiele z prostszych urządzeń służących do pomiaru występuje w naszym otoczeniu. Nie dostrzegamy ich, bo są one zbyt małe i nie wpadają w oko. Jednymi z takich aparatur są systemy odczytowe wodomierzy.
To dzięki nim każdy może się dowiedzieć, ile zużył wody i ile za nią zapłaci.
Jednak systemy odczytowe wodomierzy nie funkcjonowałyby, gdyby nie urządzenie zwane wodomierzem. To ono dokonuje pomiaru, ile m3 wody wykorzystaliśmy i jaką cenę zapłacimy. Na rynku istnieje wiele ofert wodomierzy, począwszy od śrubowych poprzez skrzydełkowe, jednostrumieniowe i wielostrumieniowe. Dokonanie wyboru przy zakupie wodomierza zależy od naszych potrzeb, preferencji. Wodomierze muszą być założone w miejscu, gdzie doprowadzana jest woda do domu. Wodomierze występują w dwóch kolorach: niebieskim i czerwonym, odpowiadającym wodzie zimnej i ciepłej.
Kolejnym przykładem urządzeń pomiarowych są czujniki temperatury. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do pomiaru temperatury. Rodzaj czujnika zależy od wielkości temperatury oraz od umiejscowienia czujnika, czyli od warunków, w jakich ten czujnik będzie pracował. Urządzenia, które ściśle współpracują z czujnikami, to mierniki. To dzięki nim możliwy jest odczyt danej temperatury.
Oprócz urządzeń służących do odczytu danych, funkcjonują również urządzenia, które służą do pewnej stabilizacji parametrów. Są to regulatory. Powszechnie spotykane rodzaje regulatorów to: regulator działania bezpośredniego, optymalny, temperatury. Regulator działania bezpośredniego nie korzysta z energii innych źródeł. Jego przeciwieństwem jest regulator pośredni. Najbardziej powszechny jest regulator temperatury, który swoje zastosowanie znajduje głównie w przemyśle, ale również przydaje się w domach. Regulatory temperatury mogą służyć zarówno do chłodzenia pomieszczeń, jak i ich ogrzewania. Mogą sterować piecami w fabrykach, ale też można je wykorzystać w suszarniach.
W naszym otoczeniu oprócz wodomierzy i czujników, występują również rejestratory. To proste urządzenia, których zadaniem jest zapis dźwięku lub obrazu, czyli konkretnych parametrów np. temperatury. Zaletą rejestratora jest samoistny zapis odczytanej temperatury. Idealnie nadaje się do pomieszczeń, w których znajdują się materiały łatwopalne.
Innymi urządzeniami są ciepłomierze kompaktowe. Te przyrządy można spotkać nie tylko w domach, ale również w sieciach ciepłowniczych. Urządzenia te są dosyć dokładne. Pokazują, ile ciepła zużył dany użytkownik. Pozornie trudne nazwy urządzeń pomiarowych kryją pod sobą proste urządzenia, które na co dzień funkcjonują w naszym otoczeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz