wtorek, 31 lipca 2012

Nowy standard transmisji danych BPL

Nowy standard transmisji danych to Broadband over Power Line, czyli BPL. Polega na wykorzystaniu prądu do przesyłania danych takich, jak np. internet.
Nowy standard, czyli BPL (Broadband over Power Line), dotyczy urządzeń do transmisji danych poprzez sieć elektryczną. Według przyjętych rozwiązań transfer pomiędzy urządzeniami będzie mógł osiągać prędkość powyżej 500 Mb/s, a zasięg transmisji 1500 m.
00000028
"Zmień każde gniazdo sieciowe na Internetowe"

Dzięki urządzeniom BPL będzie można tworzyć punkty dostępu do Internetu zintegrowane z gniazdkami elektrycznymi. Wobec coraz lepszej współpracy wszystkich urządzeń elektronicznych poprzez sieć takie rozwiązanie bardzo ułatwi prace instalacyjne.

Wymagania współczesnego telewizora mogą być najlepszym przykładem na konieczność integracji zasilania i transmisji danych. Innym, poza domowym, przykładem na możliwość zastosowania BPL są środki transportu, takie jak pociąg, metro czy samolot, gdzie dzięki zastosowaniu transmiterów sieciowych użytkownicy podczas podroży będą mogli korzystać z niezakłóconej transmisji.
Ważną funkcjonalnością urządzeń BPL jest możliwość budowania struktur hybrydowych - WLAN plus BPL.
Pozwoli to na transmisję bezprzewodową na jednym poziomie, a BPL może być wykorzystany do przenoszenia sygnału poprzez stropy, które znacząco tłumią sygnały bezprzewodowe.
Pierwsze urządzenia hybrydowe już są konstruowane - firma Atheros zapowiada ich rynkowy debiut jeszcze w bieżącym roku. Atheros będzie oferować nie tylko urządzenia, ale również dedykowane oprogramowanie do zarządzania całą siecią stworzoną za pomocą transmiterów.

poniedziałek, 30 lipca 2012

BlackBerry Bold 9780

RIM rozszerza swoją ofertę o nowy smartfon z linii Bold, wyposażony w ekran o rozdzielczości 480 x 360 pikseli, klawiaturę QWERTY, nawigację GPS oraz 5-megapikselowy aparat cyfrowy.
Blackberry Bold 9780BlackBerry Bold 9780 to najnowszy smartfon firmy RIM, który oczywiście wyposażony jest w sprzętową klawiaturę QWERTY. Ponadto w jego wyposażeniu znajdziemy 5-megapikselowy aparat cyfrowy z autofokusem, stabilizacją obrazu i fleszem LED, 512 MB pamięci flash, gniazdo kart pamięci microSD (do 32 GB), łączność WiFi 802.11b/g ze wsparciem rozmów przez WiFi (tam gdzie, jest dostępne UMA), nawigację A-GPS z preinstalowanymi mapami, ekran o rozdzielczości 480 x 320 pikseli oraz trackpad. Smartfon jest pierwszym modelem z linii Bold, opartym na systemie operacyjnym BlackBerry OS 6.0. System posiada nową, wydajną przeglądarkę opartą na silniku WebKit, która szybko i efektywnie renderuje strony. Przeglądarka pozwala także na płynną nawigację za pomocą optycznego trackpada, wprowadza możliwość otwierania stron w zakładkach, pozwalając na jednoczesne przeglądanie kilku stron oraz posiada funkcjonalność zoom, która ułatwia przewijanie i przeglądanie tekstu.
Inne możliwości systemu BlackBerry 6 to między innymi rozszerzone funkcje komunikacyjne, w tym ułatwione zarządzanie RSS-ami i zintegrowany dostęp do narzędzi takich jak: BlackBerry Messenger, Facebook, Twitter, MySpace oraz licznych aplikacji komunikacyjnych. Nowy system operacyjny to także zwiększone możliwości multimedialne, w tym dedykowana aplikacja YouTube, przeprojektowane aplikacje muzyczne i fotograficzne oraz nowa, uniwersalna wyszukiwarka, która pozwala w efektywny sposób przeszukiwać zawartość smartfonu i rozwijać zakres poszukiwań.
Bateria urządzenia ma zapewnić do 6 godzin rozmów w trybie GSM lub UMTS, albo do 22 dni czuwania w trybie GSM, bądź do 17 dni czuwania w trybie UMTS.

niedziela, 29 lipca 2012

Urządzenia wojskowe a wiązki kablowe

Urządzenia i sprzęt wykorzystywany w wojskowości i telekomunikacji musi spełniać wyjątkowo wysokie wymagania jakościowe, powstałe ze względu na specyfikę przeznaczenia. Często ekstremalne warunki, w jakich używane są urządzenia, sprawiają, że konieczne jest stosowanie do ich produkcji ponadprzeciętnie odpornych półproduktów.  
Firmy zajmujące się produkcją kabli muszą dostosowywać technologie produkcji do coraz wyższych wymagań odbiorców ich produktów. Nowoczesny sprzęt produkowany w oparciu o coraz bardziej skomplikowane, nowoczesne technologie, wymaga stosowania wysokiej jakości półproduktów, które mają bezpośredni wpływ na jakość tych urządzeń. Bardziej rozbudowana elektronika wymaga stosowania większej ilości połączeń, a tym samym więcej kabli. Aby maksymalnie zmniejszyć ilość kabelków, w produkcji stosuje się wiązki kablowe i światłowodowe. Aby wiązki kablowe spełniały właściwie swoją rolę, a przy tym były odpowiednio wysokiej jakości, muszą być przygotowywane według odpowiednich standardów i technologii.
 Nowoczesna, ale sprawdzona technologia stosowana przez producentów wiązek kablowych pozwala uzyskiwać produkty o niemal doskonałych właściwościach. Okablowanie wykonane w tej technologii wykorzystywane jest w produkcji przeróżnych urządzeń o szerokiej skali zastosowań. Wiązki kablowe, produkowane w oparciu o technologię i standard IPC/WHMA-A-620, są wykorzystywane na przykład do produkcji urządzeń na potrzeby wojskowości i telekomunikacji, a w tych branżach ze względu na specyfikę warunków, w jakich pracują urządzenia, jakość okablowania ma szczególnie ważne znaczenie.
Wspomniana technologia to synonim osprzętu kablowego o wyjątkowo wysokiej jakości. Doskonała wytrzymałość, niezawodność, izolacja, termokurczliwość, itd. Samo to, że okablowanie to wybierane jest do produkcji urządzeń wojskowych, jest gwarancją najlepszej jakości. Wiązki kablowe wyprodukowane są również szeroko stosowane w telekomunikacji, gdzie jakość stosowanych urządzeń ze względu na specyfikę zastosowania, musi być (podobnie jak w wojskowości) bardzo wysoka.

piątek, 27 lipca 2012

Procesory we współczesnych komputerach

Procesory są obecnie montowane w praktycznie każdym urządzeniu elektronicznym. Dzięki nim możliwe jest przetwarzanie wszystkich elementarnych obliczeń, dzięki którym na komputerze pojawia się obraz, wykonują się wyliczenia matematyczne i są przesyłane dane od urządzeń wejścia do urządzeń wyjścia.
Na przestrzeni lat procesory ulegały stałemu rozwojowi. Jeszcze kilka lat temu producenci walczyli między sobą o to, ile megahertzów uda im się upakować do jednego procesora. Po pewnym czasie jednak szybkość taktowania musiała się zatrzymać, ponieważ zbyt szybkie taktowanie procesora wymagało dodatkowego chłodzenia, a procesor taki zbyt mocno się nagrzewał.
Następnym etapem rozwoju procesorów było dodanie dodatkowych rdzeni do procesora i wykonywanie dodatkowego zadania równolegle.
 Procesory zaczęły wykonywać najpierw dwa zadania, następnie ilość możliwie wykonywanych zadań podwoiła się. Dalszy rozwój wymagał zwielokrotniania ilości rdzeni.
Równolegle producenci starają się zmniejszać wielkość procesorów, ilość prądu potrzebną do wykonywania obliczeń oraz przyspieszyć przesyłanie danych pomiędzy poszczególnymi elementami procesora.
Obecne procesory są nadal rozwijane pod kątem miniaturyzacji i zmniejszania odległości między poszczególnymi tranzystorami, jednak już niedługo odległości między najmniejszymi elementami procesora będą na tyle małe, że nie będzie możliwa dalsza miniaturyzacja i konieczne będzie inne podejście do zwiększania wydajności.
Architektury procesorów są rozwijane równolegle dla kilku typów urządzeń. Oddzielnie producenci pracują na procesorami do serwerów, oddzielne technologie wykorzystywane są przy opracowaniu procesorów dla urządzeń mobilnych, a jeszcze inaczej dla standardowych komputerów.
Oddzielną grupą procesorów są te montowane w różnego rodzaju urządzeniach rtv i agd.

niedziela, 22 lipca 2012

GPS - wprowadzenie

Technologie kosmiczne fascynują nas od początku swojego istnienia. Trudno się temu dziwić. Każdy z nas chyba pamięta filmy z Jamesem Bondem, kiedy to za pomocą satelitów brytyjski wywiad szukał "wrogów państwa". Co prawda takiej możliwości nie mają cywile, ale możemy poczuć „powiew kosmosu” dzięki GPS.
GPS to akronim słów Global Positioning System co w języku polskim oznacza Globalny System Pozycjonowania. Wyraz globalny nie jest żadnym stwierdzeniem na wyrost. GPS zapewnia praktycznie stuprocentowe pokrycie swoim zasięgiem Ziemi. Dokładniej, z prawdopodobieństwem 0,9996 z każdego miejsca na Ziemi widocznych jest co najmniej 5 satelitów, a jak wiadomo do prawidłowego działania wymagana są przynajmniej 4 satelity widoczne przez odbiornik w tym samym czasie (pozwala to określić pozycję w 3 wymiarach).
 GPS nie jest jakąś specjalnie nową technologią. Początków systemu GPS, ale również innych systemów pozycjonowania satelitarnego, możemy dopatrzyć się już w latach 50. ubiegłego stulecia. Historia ta jest dosyć często przytaczana, kiedy mówimy o genezie GPS. Mianowicie był rok 1957. W roku tym grupa amerykańskich uczonych obserwowała radzieckiego satelitę Sputnik 1. Był to czas "zimnowojennego” napięcia pomiędzy USA, a ZSRR. Lata pięćdziesiąte były początkiem wyścigu zbrojeń, który przejawiał się między innymi w rozwoju technologii kosmicznych. Sputnik 1 był natomiast pierwszym sztucznym satelitą Ziemi. Amerykanie nie wiedzieli zbytnio z czym mają do czynienia, więc zlecili naukowcom, aby sprawdzili czy satelita ten jest jakimś zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych, bądź jego sojuszników. Uczeni odbierając sygnał radiowy, który był emitowany przez satelitę wpadli na pomysł, aby wykorzystać satelity, a w zasadzie sieć satelitów do wyznaczania pozycji na Ziemi.
 Zanim rozpoczęto właściwe prace nad GPS, opracowano inne systemy pozycjonowania o charakterze wojskowym. Był to między innymi system Transit, który opracowany był dla potrzeb marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Kolejnym systemem, który wykorzystywał satelity do pozycjonowania był TIMATION. Kolejne prace nad systemami pozycjonowania satelitarnego wiążą się już bezpośrednio z GPS, który jak i inne tego typu tworzony był z myślą o wojsku.
 GPS to wbrew pozorom jakie mogą wyniknąć z prostoty korzystania z urządzeń do pozycjonowania satelitarnego, bardzo zaawansowana technologia. Prace nad nim rozpoczęły się w roku 1973, a pełną operatywność GPS osiągnął dopiero w roku 1995. Jednak to nie oznaczało, że zakończyły się prace nad nim. Nic bardziej mylnego. GPS-Navstar wymaga ciągłej konserwacji i nadzorowania. Ciągle wystrzeliwane są nowe satelity, aby zastąpić stare i zużyte, bądź z powodu zaimplementowania jakichś nowych rozwiązań. Aby tak naprawdę uzmysłowić sobie z jak skomplikowanej technologii korzystamy warto przeczytać poniższy nagłówek.
 Struktura GPS sprawia, że każdy z nas fizyczny kontakt ma tylko z małą częścią tej technologii, a mianowicie z odbiornikiem sygnału radiowego. A tak naprawdę jest to ta najmniej zaawansowana część nawigacji satelitarnej, która posiada trójelementową strukturę, w której wyróżniamy segment kosmiczny, segment użytkownika oraz segment kontroli. Odbiorniki to urządzania tak zwanego segmentu użytkownika. Dużo ważniejszy jest segment kosmiczny, który tworzy złożona sieć satelitów nawigacyjnych, których zadaniem jest nieprzerwane emitowanie sygnału, który następnie odbierany jest przez poszczególne odbiorniki. Dla wyznaczania pozycji niezwykle istotny jest bardzo precyzyjny pomiar czasu, dlatego każdy satelita wyposażony jest w zegar atomowy. Ostaniem elementem GPS jest segment kontroli, który zwany jest również segmentem nadzoru. Zadaniem tego segmentu jest, jak sama nazwa wskazuje, ciągły nadzór pracy poszczególnych satelitów. Przede wszystkim chodzi tutaj o kontrolę orbit satelitów, jednak nie tylko.

sobota, 21 lipca 2012

Nowoczesna technologia VOIP

Postęp technologiczny jest obecnie ogromnym wsparciem dla przedsiębiorstw o różnym potencjale. Z jednej strony usprawnia działanie, podnosi efektywność pracowników, pozwala na dynamiczny rozwój firmy. Z drugiej stromy mamy do czynienia z aspektem ekonomicznym o niebagatelnym znaczeniu.
Zarówno ze względu na efektywne zarządzanie czasem, jak również minimalizowanie kosztów. Jednym z takich rozwiązań, które znakomicie przyjmuje się w firmach różnej wielkości, są centrale i bramki VOIP.
Zalety bramek VOIP
W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się co oznacza skrót VOIP. Voice over Internet Protocol jest cyfrową technologią, która pozwala na komunikację, rozmowę poprzez łącza internetowe oraz sieci dedykowane oparte o protokół IP. Dlatego często w przypadku bramki VOIP mówi się o telefonii internetowej. Jedną z praktycznych zalet jest możliwość przesyłania danych i informacji, kiedy rozmówcy nic nie mówią. Wykorzystując bramkę VOIP można wykonywać połączenia za pomocą tradycyjnych aparatów telefonicznych, mogą być to zarówno telefony bezprzewodowe, jak i przewodowe. Jej zasadnicza funkcja polega na zamianie analogowych sygnałów, na sygnały charakterystyczne dla technologii VOIP. Bardzo istotny jest także fakt, że bramki VOIP pozwalają korzystać z tanich rozmów, przy wykorzystaniu zwykłego telefonu, również jeśli nie korzysta się z komputera.
Uniwersalne centrale telefoniczne
Coraz bardziej nowoczesne centrale telefoniczne VOIP znajdują zastosowanie praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, od małego biura po duże call center. Są idealnym rozwiązaniem przy optymalizacji oraz integracji firm wieloodziałowych, które zatrudniają nawet kilkaset osób. Choć oczywiście znakomicie sprawdzają się i przynoszą wymierne korzyści także w kilkuosobowych oddziałach, filiach urzędów itp. Wszyscy zainteresowani takim rozwiązaniem mogą znaleźć wiele informacji oczywiście w Internecie. Liczne opracowania, artykuły opisujące centrale telefoniczne, bramki VOIP, a także oferta internetowych sprzedawców, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych użytkowników.

piątek, 20 lipca 2012

Czasem trudno jest pojąć cudze rozumowanie.

Mój operator niedawno udostępnił usługę, z której korzystam, a jest nią blokada możliwości zadzwonienia do mnie z numeru zastrzeżonego. Dlaczego zatem jakiś debil słysząc komunikat, że wyłączyłem możliwość odebrania połączenia zastrzeżonego, ma nadzieję, że się dodzwoni i co kilka minut ponawia próbę?

Nigdy nie uważałem odbierania telefonów z numeru zastrzeżonego, jako coś normalnego, bo ktoś kto zastrzega swój numer ma coś do ukrycia. A jeżeli ktoś ma coś do ukrycia, ja nie muszę z nim rozmawiać bez względu na to, co dana osoba zamierzała mi proponować.
Od dawna pewne modele telefonów miały opcję wyłączenia wybranych numerów i dlatego z takiego modelu korzystam, choć nie mam dobrego zdania o producencie tego modelu, ani o samym telefonie, bo jest to badziewie w jednej trzeciej niespełniające moich oczekiwań i chyba jedyną zaletą tego telefonu jest opcja wyłączenia połączeń zastrzeżonych oraz też wybranych numerów. Osoba wyłączona dzwoni i nic nie słyszy, wtedy może tylko pomyśleć, że jestem poza zasięgiem sieci. Jednak dziś u operatora można wyłączyć możliwość odebrania połączenia z niezidentyfikowanego numeru, podobnie jak i numery firmowe — od różnych wróżek, czy konkursów, w których nigdy nie brałem udziału. Jeżeli włączam u operatora opcję z blokowaniem połączeń z numerem zastrzeżonym, to osoba dzwoniąca do mnie słyszy komunikat w stylu, że użytkownik tego numeru nie życzy sobie połączeń z numeru zastrzeżonego.
Gdybyśmy żyli w inteligentnym społeczeństwie takie zachowania nie miałyby miejsca, ale najwyraźniej osoba, która do mnie dzwoni i słyszy komunikat, że nie odbiorę, myśli sobie, że to jest moje ustawienie i ja słyszę, że próba kontaktu nastąpiła. A ja jedynie w połączeniach mam wyświetlaną próbę kontaktu. Nie w chwili obecnej, ale ogólnie.
Dzisiejsze telefony komórkowe mają wiele pożytecznych funkcji podobnie jak i autoodpowiedź na sms. Czyli nie chcę żeby ktoś dzwonił do mnie i wówczas ustawiam odpowiedź, którą wybrana osoba dostaje w chwili, kiedy mój sms do niej dotrze. To chyba druga zaleta mojego telefonu, bo kolejną wadą jest brak możliwości wyłączenia smsów od wybranych osób.
Nie potrafię zrozumieć osoby, która wciąż napastuje mnie, usiłując dodzwonić się z numeru zastrzeżonego. Pomimo słyszanego komunikatu, że nie ma możliwości abym odebrał, ta osoba uparcie ponawia swe próby po kilka razy dziennie. A obecny mój numer telefonu ma jedynie kilka wybranych osób.

czwartek, 19 lipca 2012

Karty płatnicze wcielone w życie

Narzędziem zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na naszym koncie bankowym jest karta płatnicza. Jakość i prostota korzystania z plastikowej karty płatniczej umożliwia korzystanie z niej każdemu!
Narzędziem zdalnego dojścia do gotówki zgromadzonych na rachunku bankowym jest karta płatnicza. Aktualnie ta plastikowa karta  jest jednym z najpopularniejszych środków płatniczych. Dawniej  nasi dziadkowie, aby zrobić zakupy nie wychodzili z  mieszkania bez gotówki w portfelu. W tej chwili coraz częściej nie wychodzimy z domu, nie mając przy sobie plastikowej karty. Proces technologiczny sukcesywnie  likwiduje standardowy pieniądz. O wiele łatwiej jest trzymać plastikową kartę w portfelu i wyjmować ją tylko w chwili gdy  chcemy  dokonać  płatności  i nie obawiać się, że mamy za mało gotówki przy sobie. Ten problem dotyczył naszych przodków. Niewątpliwie  płytka laminowanego PCV jest mocniejsza niż pieniądz  papierowy.
Za co można zapłacić kartą płatniczą? W tej chwili rzec można, że za wszystko. Przykładowo idąc do kwiaciarni, płacimy kartą za kwiatki, w cukierni za sok i precelka, w restauracji za kolację, w sklepie chociażby za bluzkę, u fryzjera za wykonaną usługę itp. Obecnie rynek posiada już kilka rodzajów kart płatniczych. Najpowszechniejsze są karty kredytowe i  debetowe. Karty kredytowe umożliwiają posiadaczowi  korzystanie ze środków, których aktualnie nie ma on na rachunku, do wysokości pułapu kredytowego określonego przez bank. Karty debetowe obciążają konto posiadacza na kwotę transakcji w chwili jej wykonywania. Karty obciążeniowe, obciążające konto posiadacza na kwotę transakcji w chwili jej realizacji.

Plastikowe karty płatnicze można podzielić z punktu widzenia budowy karty. Posiadamy karty wypukłe (embosowane), karty z paskiem magnetycznym, karty z układem elektronicznym i karty zbliżeniowe.
Zastanawiam się kiedy pieniądz elektroniczny wyprze standardowy  i czy ludzie są na taką przemianę gotowi? Osobiście uważam, że za 50 lat nie będzie już tradycyjnego pieniądza, a obecne jego formy bezpowrotnie odejdą w niepamięć.

środa, 18 lipca 2012

Jak wybrać przenośny odtwarzacz mp3?

Na rynku pojawia się mnóstwo modeli przenośnych odtwarzaczy mp3. Techniczny laik może dostać zawrotu głowy, tyle jest do przeanalizowania parametrów technicznych, kolorów, rozmiarów, marek... Wybór nie jest jednak aż tak trudny, jak mogłoby się wydawać.  
Do wyboru mamy dwie możliwości: możemy mieć kieszonkowy odtwarzacz mp3 do przeglądania zdjęć i słuchania muzyki albo możemy bawić się, gdzie tylko chcemy, przy głośnej muzyce za pomocą przenośnego odtwarzacza mp3, tak zwanego mini boomboxa. Skupmy się na tej drugiej możliwości.
Muzyka 
Pożyteczne urządzenia o niewielkich rozmiarach i wadze, z wyświetlaczem pozwalają na przeglądanie listy utworów lub zmianę podstawowych parametrów odtwarzacza. Jeśli zależy nam na słuchaniu muzyki oraz praktycznym urządzeniu, które będziemy mogli swobodnie schować do plecaka, torby czy koszyka i wziąć wszędzie tam, gdzie tylko chcemy – na plażę, do parku, na domową imprezę czy piknik, taki odtwarzacz będzie dobrym wyborem.
Przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj odtwarzanych plików muzycznych. Podstawowym są oczywiście najpopularniejsze od kilku lat pliki MP3 i odczytują je praktycznie wszystkie modele odtwarzaczy. Oprócz niego obsługiwane są prawie zawsze jeszcze pliki WAV, a także, w zależności od producenta urządzenia, WMA, ASF, OGG, AAC, AIFF.
Zasilanie 
Jeżeli zależy nam na długiej, ciągłej pracy odtwarzacza, powinniśmy zwrócić uwagę na czas pracy na bateriach lub akumulatorach. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie wartość szacunkowa. Najmniejsze odtwarzacze korzystają z wbudowanych lekkich akumulatorów litowo-jonowych lub litowo-polimerowych. Plusem jest to, że zwykle ładujemy je rzadziej niż akumulatory AA czy AAA, takie rozwiązanie ma też jednak swoje wady. Każdy akumulator ma swoją żywotność, a jego wymiana w większości modeli możliwa jest tylko w autoryzowanym serwisie producenta lub nie jest możliwa wcale. Wbudowane akumulatory ładuje się, podłączając urządzenie do komputera lub specjalnie przystosowanej ładowarki sieciowej ze złączem USB, taki system zasilania jest dość wygodny głównie z powodu tego, że nie trzeba ciągle martwić się o wymianę baterii.  
Dodatkowe funkcje 
Obecnie większość odtwarzaczy wyposaża się w radio FM. Warto zwrócić uwagę, na jakich częstotliwościach odbiera odtwarzacz – zazwyczaj jest to od 88-108 FM. Niektóre odtwarzacze mają funkcję RDS, czyli możliwość wyświetlania wiadomości tekstowych nadawanych przez stacje radiowe oraz funkcję bezpośredniego nagrywania audycji radiowych do plików MP3 lub WAV.
Typ pamięci
Większość odtwarzaczy wyposażona jest w port USB. Zaletą tego jest flash jest duża odporność na wstrząsy i zmienne warunki pogodowe, małe zużycie energii oraz niewielka waga odtwarzacza.
 Niewielka jednak część przenośnych odtwarzaczy MP3 ma możliwość odczytu plików muzycznych z kart SD lub MMC. Jest to bardzo przydatna funkcja w przypadku, gdy nie chcemy za każdym razem wyciągać pendriva, karta pamięci SD lub MMC cały czas bez przeszkody może zostać w odtwarzaczu.
Pożyteczne dodatki
Przy zakupie przenośnego odtwarzacza, warto zwrócić uwagę na głośniki oraz na w wzmacniacz dźwięku w postaci subwoofera. ,na rynku bardzo mało przenośnych odtwarzaczy audio wyposażona jest w wbudowany subwoofer. A przecież najważniejszą rzeczą w tego typu sprzęcie jest jakość dźwięku. 2,5 calowy subwoofer o mocy co najmniej 5W zdecydowanie wystarczy, aby rozkręcić dobrą imprezę w domu.
Bardzo miłym dodatkiem do przenośnych odtwarzaczy MP3 jest zdalny pilot. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie potrzeba nam ręcznie zmieniać głośności muzyki czy zmienić utworów, wystarczy wygodnie zasiąść w fotelu i z odległości kilku metrów masz pełną kontrolę nad sprzętem. Świetnie się to sprawdza  w przypadku wakacyjnych wypadów na przykład na plażę.
Ciekawe rozwiązania, czyli gadżet 
Producenci odtwarzaczy prześcigają się w ciekawym designie i gadżeciarskich rozwiązaniach, które mają ułatwić nam obsługę urządzenia, umożliwić jego personalizację oraz zwiększyć funkcjonalność. Wprowadzają coraz wygodniejszą obsługę i sortowanie danych, dzięki temu każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie, niezależnie od gustu czy potrzeb. 
Na Allegro pełno jest takich odtwarzaczy, ale tylko niewielka część z nich spełnia oczekiwania klientów. Przy kupnie jednego z nich warto wziąć pod uwagę powyższe informacje -  dadzą Ci one gwarancję saysfakcji i pełne zadowolenie z zakupu odtwarzacza.

wtorek, 17 lipca 2012

Renowacje sakralne - proces srebrzenia i złocenia

Opisujemy, w jaki sposób wykonuje się renowację artykułów sakralnych  lub innych przedmiotów wykonanych z metalu szlachetnego, tzw. argenteria.
RENOWACJE SAKRALNE
SREBRZENIE / ZŁOCENIE
Do srebrzenia/złocenia  przedmiotów z metali szlachetnych wykorzystuje się proces elektrolizy.
Jednak zanim możemy przystąpić do samego pokrycia elementu powłoką galwaniczną, musimy najpierw przygotować go do tego.
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie przedmiotu, który ma być poddany renowacji, polega na wstępnej obróbce mechanicznej oraz przygotowaniu chemicznemu.
Obróbka mechaniczna polega na:
- usunięciu starych powłok,
- usunięciu powstałych korozji,
- uzupełnieniu brakujących elementów,
- polerowaniu do uzyskania gładkiej powierzchni.
Następnie wykonuje się tzw. przygotowanie chemiczne. Powierzchnia metalu jest przed srebrzeniem uaktywniana w procesach odtłuszczania chemicznego, elektrochemicznego i trawienia.
Dopiero tak przygotowany przedmiot możemy poddać procesowi zwanemu potocznie srebrzenie  złocenie.
SREBRZENIE - ZŁOCENIE
Przygotowany właściwie przedmiot jest zanurzany w wannie zawierającej odpowiednio dobrane roztwory zawierające jony srebra lub złota.
Następnie do wanny podłączany jest prąd stały o konkretnym napięciu. Podczas przepływu prądu następuje osadzenie jonów srebra/złota na obrabianym przedmiocie.
Grubość warstwy reguluje się podanym odpowiednio napięciem na wannę i czasem procesu.
KADRA
Sama znajomość  opisanych wyżej procesów nie wystarczy jednak do profesjonalnego wykonania renowacji.
Potrzebna jest do tego wyspecjalizowana kadra pracowników działu galwanizacyjnego oraz sprzęt niezbędny do wykonania wszelkich obróbek chemicznych.
Dobra kadra powinna być  doświadczona i dobrze wykształcona, która do każdego przedmiotu poddawanemu renowacji  podchodzi indywidualnie. Powinni pracować na doskonałym sprzęcie kompletowanym w oparciu o najnowocześniejsze technologie.
Te dwa czynniki: doświadczona kadra plus dobry sprzęt powinny zapewnić sukces w dziedzinie zwanej Renowacje Sakralne.

sobota, 14 lipca 2012

Niedziałający ekran w telefonie dotykowym

Telefony z ekranami dotykowymi są coraz bardziej powszechne. Możliwość powiększenia ekranu kosztem likwidacji większości przycisków, to świetny sposób na rozwój nowoczesnych metod konstrukcji telefonów. Jednak co zrobić, gdy okaże się nagle, że nasz ekran dotykowy nie działa? Przede wszystkim nie panikować.
Niemal wszystkie telefony dotykowe mają przycisk uruchamiający blokadę ekranu, co zabezpiecza nas przed przypadkowym uruchomieniem jakiejś aplikacji lub połączenia telefonicznego, w czasie gdy telefon znajduje się w kieszeni. Pierwsze co musimy sprawdzić, to ten przycisk. Jeśli jednak nic się nie zmienia, kolejną możliwością jest sprawdzenie klawiszy. Jeśli one działają, to znaczy że zawiesił się tylko ekran, możemy więc spróbować wyłączyć telefon i uruchomić go ponownie. Jeśli klawisze również nie działają, można zrestartować telefon poprzez wyjęcie i wsadzenie z powrotem baterii.
Kiedy i ta czynność się nie powiedzie (telefon nie chce się włączyć, albo dochodząc do wpisania pinu stwierdzamy, że ekran dalej nie działa), możemy zrobić jeszcze jedną rzecz, wymaga ona jednak od nas trochę uwagi. Podłączamy telefon do komputera, najlepiej oryginalnym kablem, po czym ściągamy ze strony producenta aktualne oprogramowanie. Warto poczytać jak instalować oprogramowanie w konkretnym modelu telefonu, którym dysponujemy, ponieważ proces ten może się niekiedy różnić.
Po zainstalowaniu nowego oprogramowania jeszcze raz wyłączamy i włączamy telefon. Jeśli wszystko poszło dobrze powinien powitać nas ekran powitalny informujacy o wersji zainstalowanego systemu. Należy pamiętać, aby zawsze przed jakąkolwiek próbą aktualizacji zgrać wszystkie dane z telefonu na dysk, gdyż mimo iż teoretycznie nic nie powinno im się stać, to w praktyce czasem mogą pojawić się problemy z widocznością niektorych pilków.
Oczywiście gdy po tych wszystkich zabiegach telefon nadal nie reaguje, pozostaje wizyta w  specjalistycznym serwisie naprawiającym telefony komórkowe.

środa, 11 lipca 2012

Ostrożnie w sieci

Dzięki Internetowi praca wielu firm mogła się rozwinąć jak nigdy dotąd. Jednak globalna sieć to nie tylko fantastyczne narzędzie usprawniające naszą pracę. Gdzieś tam po drugiej stronie kabla siedzą ludzie, których intencje bynajmniej nie są szlachetne.
Dla nich dostęp do firmowego systemu informatycznego bywa czasami tak prosty, jak obrabowanie sejfu zamkniętego na klamkę. Straty, jakie może ponieść wtedy firma są naprawdę duże. A najgorsze jest to, że takiej sytuacji łatwo można było uniknąć, odpowiednio zabezpieczając system i uczulając pracowników na potencjalne zagrożenia.
m
Jednym z podstawowych zagrożeń dla całej firmowej sieci jest otwieranie załączników niewiadomego pochodzenia. Wystarczy, że jeden pracownik sprawdzi takiego maila, a reszta niezabezpieczonych komputerów będzie na równi zagrożona utratą danych. To samo zagrożenie niesie instalowanie niesprawdzonych aplikacji. Pracownicy często samowolnie ściągają na swój dysk programy, które teoretycznie miały im pomóc, w praktyce jednak zawirusowały komputer albo nawet całą sieć roboczą. Podobne infekcje powodują odwiedziny na podejrzanych stronach internetowych. Czasami nawet nie widzimy, że kilka przypadkowych kliknięć uruchomiło jakiś złowrogi proces, ale na efekty działania wirusa nie będziemy czekać zbyt długo.
Kolejnym zagrożeniem jest zbyt lekkomyślne podejście do generowania haseł i loginów. Nie mamy ochoty uczyć się na pamięć kolejnych szeregów liczbowych, więc podajemy jedno hasło do wszystkich serwisów, z jakich korzystamy w Internecie. Wtedy hakerowi wystarczy tylko sprawdzić, czy podana konfiguracja nie działa na innych stronach. A jeśli działa… Podobna beztroska dotyczy zakończenia aktywności. Zamiast bezpiecznie się wylogować, po prostu zamykamy stronę i odchodzimy od komputera.
Swoje grzechy na sumieniu mają także osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo firmy. System kontroli obiegu informacji jest pozostawiony sam sobie, przesyłanych danych się nie szyfruje, serwery nie są chronione żadną barierą uniemożliwiającą dostęp osób trzecich. A nawet jeżeli sieć firmowa jest dostatecznie zabezpieczona, nikt nie informuje reszty pracowników, jak powinni się zachowywać w trakcie pracy z komputerem. Winni bywają także administratorzy, którzy do swojej pracy podchodzą zbyt rutynowo.