poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Nowości w systemach bezpieczeństwa

Któż z nas nie chce się czuć we własnym domu komfortowo i bezpiecznie? W końcu bezpieczeństwo rodziny to zazwyczaj numer jeden na liście priorytetów. Dzięku nowoczesnym technologiom, można je zapewnić swoim najbliższym na codzień.
   Inteligentne instalacje zapewniają zwiększenie komfortu oraz bezpieczeństwa mieszkańcom, ale także znacznie obniżają koszty rachunków. Systemy bezpieczeństwa to między innymi: system telewizji przemysłowej i dozorowej, kontrola dostępu i rejestracja pracy, systemy domofonowe i video domofonowe, system sygnalizacji pożaru, system sygnalizacji włamania i napadu, dźwiękowe systemy ostrzegawcze i rozpraszania oraz systemy oddymiania. Każdy z nich pełni inną rolę w celu zwiększenia bezpieczeństwa, ale każdy z nich jest równie ważny.
   Systemy oddymiania najlepiej sprawdzają się w miejscach użytkowanych wspólnie przez mieszkańców, takich jak klatki schodowe czy też garaże. Sygnał jest wysyłany do centrali przeciwpożarowej.
Dźwiękowe System Rozgłaszania i Ostrzegania służą do szybkiego i uporządkowanego informowania za pomocą komunikatów ostrzegawczych osób znajdujących się wewnątrz zagrożonego obiektu, w celu zabezpieczenia ich życia oraz mienia i przeprowadzenia sprawnej ewakuacji w przypadku zagrożenia pożarowego.
Systemy przeciwpożarowe cechują się szerokim wachlarzem dostępnych funkcji, takich jak np.: podawanie dokładnych danych i obserwacja miejsc wystąpienia pożaru, natychmiastowe powiadomienie o zdarzeniu właściwych służb oraz wykonanie zaprogramowanych procedur, szybkim wydrukiem Protokołu Zdarzeń i planu budynku ze wskazaniem zagrożenia, samoczynnym wykrywaniem i sygnalizacją usterek.
Nowoczesny budynek mieszkalny, czy biurowy nie może się obejść bez systemu domofonowego. Rozwinięciem klasycznego systemu domofonów jest system wideo-domofonowy. Jest on nowoczesnym systemem cyfrowym umożliwiającym dwustronną komunikację zarówno z wybranym lokalem jak również z portierem.
    Warto zainwestować w systemy bezpieczeństwa, gdyż znacznie zmniejszają ryzyko nieprzyjenych zdarzeń. Bezpieczeństwo nie ma swojej ceny, dlatego tak istotne jest, aby mu pomagać.

sobota, 11 sierpnia 2012

Jak rozmawiać przez telefon?

W dzisiejszych czasach każdy posiada swój własny telefon komórkowy. Już dzieci w najmłodszych klasach szkoły podstawowej mają komórkę, dzięki czemu rodzice mają kontrolę nad nimi. Zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym telefon odgrywa bardzo istotną rolę w naszym życiu.
Dzięki niej mamy stały kontakt z klientami, rodziną i przyjaciółmi. Każdy z nas codziennie wykonuje jakieś połączenia telefoniczne. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś nad sposobem prowadzenia rozmów przez telefon?
1307588_businessman_in_front_of_the_officePierwszy przypadek jaki rozpatrzymy są to rozmowy prywatne. Należy pamiętać, że nie wypada dzwonić do kogoś rano przed godz. 8 (w weekendy przed godz. 10). Oczywiście usprawiedliwić telefon o zbyt wczesnej lub późnej porze może jedynie wyjątkowa sytuacja. Wykonując połączenie musimy zaplanować temat rozmowy. Nie powinno się załatwiać niektórych spraw przez telefon, np. zapraszać na wesele, bądź składać kondolencji. Dlatego też pamiętajmy, że urządzenie to nie służy do poruszania delikatnych spraw.
Każdą rozmowę telefoniczną należy rozpocząć od przedstawienia się oraz upewnienia się, czy rozmawiamy z osobą do której zamierzaliśmy się dodzwonić. Nie chodzi tutaj o podawanie imienia i nazwiska, wystarczy się przywitać w następujący sposób "Dzień Dobry, tu ciocia Maria". Jeśli okazuje się, że odebrał ktoś inny niż chcieliśmy, prosimy ją do telefonu. W sytuacji, gdy nie dzwonimy w konkretnej sprawie powinniśmy najpierw zapytać czy rozmówca ma dłużej czasu, aby ogólnie porozmawiać.
Natomiast, gdy ktoś dzwoni do nas zawsze należy odebrać telefon. Jeśli nie mamy w tym momencie czasu, należy przeprosić i powiedzieć grzecznie, że oddzwonimy w wolnej chwili. Oczywiście zawsze oddzwaniamy. Jeśli ktoś do nas dzwoni nie powinniśmy zbytnio pociągać rozmowy na inne tory, ponieważ narażamy rozmówce na dodatkowe koszty zwłaszcza jeśli dzwoni z komórki.
Telefony w pracy wykonuje się troszkę w inny sposób niż rozmowy prywatne. Podobnie jak poprzednio przedstawiamy się, jednak musimy podać swoje imię i nazwisko, nazwę instytucji oraz zapytać czy dodzwoniliśmy się do właściwej osoby.  Zawsze rozmawiając służbowo przez telefon należy zwracać się pan/pani. Jeżeli dzwonimy do osoby pełniącej funkcję np. dyrektora podajemy jego tytuł.
W przypadku odbierania rozmów w pracy musimy podać nazwę firmy, natomiast nie ma zachodzi potrzeba przedstawiania się. Jeśli odbieramy telefon współpracownika powinniśmy wyjaśnić jego nieobecność oraz przekazać kiedy można będzie go zastać. Należy zapytać czy możemy jakoś pomóc, zapisać kto dzwonił i w jakiej sprawie oraz pod jaki numer należy oddzwonić.
Rozmowę przez telefon kończy zawsze osoba, która zadzwoniła. Także ona ponownie dzwoni, jeżeli połączenie zostało przerwane.

piątek, 10 sierpnia 2012

Mapy GPS – AutoMapa czy MapaMap?

Jak większość urządzeń cyfrowych tak i urządzenia GPS muszą posiadać oprogramowanie, które będzie koordynować poszczególne podzespoły (system operacyjny), a także zapewni dodatkową funkcjonalność (aplikacje). Tak więc, sam odbiornik na niewiele się przyda, jeżeli nie wyposażymy go w odpowiednie mapy cyfrowe.
Dobrej jakości mapy – oprócz rozmieszczenia dróg i miejscowości – posiadają również obszerną bazę adresową oraz bazę Punktów Użeteczności Publicznej (POI) – apteki, kluby fitness, bankomaty, stacje paliw itp. Jednak na rynku nie istnieje jedna, ale przynajmniej kilka map cyfrowych, więc którą wybrać? Czy każda mapa będzie pasować do mojego odbiornika GPS? Polski rynek należy w dużej mierze do AutoMapy oraz MapyMap.
Przy wyborze mapy powinniśmy głównie kierować się dokładnmością odwzorowania. W przypadku aktualnej AutoMapy w mieście dokładność ta wynosi nawet 1m. Natomiast poza miastem AutoMapa może pohwalić się dokładnością na poziomie 12m. Również istotnym parametrem każdej mapy cyfrowej jest ilość punktów adresowych. MapaMap posiada dokładnie 2 614 835 punktów adresowych. Automapa to 2 806 178 szt. Istotnym parametrem każdej mapy cyfrowej jest ilość naniesionych miejscowości. MapaMap posiada 7 767 planów miast i miejscowości. A jak wygląda to w przypadku AutoMapy? Tutaj możemy liczyć na 26 603 nawigacyjnych planów miast i miejscowości. Istotną kwestią jaką musimy rozważyć jest ilość POI. MapaMap posiada ich 211 794 szt. A co z AutoMapą? Tutaj możemy liczyć na 600 036 punktów użyteczności publicznej.
Jednak parametry map GPS, to nie wszytko. Musimy jeszcze zwrócić uwagę na system operacyjny w naszej nawigacji. Każdy system operacyjny współpracuje z określoną mapą. Trzy najpopularniejsze systemy operacyjne instalowane w nawigacji GPS, to Windows CE, system operacyjny firmy Garmin oraz system operacyjny firmy TomTom.
Windows CE: AutoMapa, MapaMap, Be-On-Road, MioMap
Garmin: CityNavigator, GPMapa, WorldMap
TomTom: TomTom Navigator

środa, 8 sierpnia 2012

Ciekawe zastosowanie kamer cyfrowych

Kamery wykorzystywane są w coraz większym zakresie. Kiedyś używane głównie w celu nagrywania najbardziej wartościowych chwil życia, obecnie możemy spotkać w bardzo wielu, czasem dziwnych, miejscach.
Jednym z dość znanych aspektów używania kamery jest monitoring. Pozwala on na obserwowanie terenu, w którym się znajdujemy. Monitoringi wykorzystywane są w coraz większej liczbie miejsc. Wiele firm, stadionów i prywatnych posesji w celach dodatkowego zabezpieczenia są głównie zapatrzone właśnie w kamery.
Kamery wykorzystywane są także coraz częściej przez rodziny w celach (bardzo) prywatnych. Mowa tutaj o montowaniu najlepszych kamer cyfrowych np. w zabawkach w celu obserwacji nowej opiekunki do dziecka. Można także je wykorzystywać, by obserwować śpiące w innym pokoju dziecko. Dzięki najnowszej technologii obraz możemy odtworzyć na własnym telefonie lub komputerze.
Powszechnym zastosowaniem jest także kamera internetowa. Obecnie można dostać kamerę z możliwością przekazywania obrazu 3D (widzianego w tym trybie dzięki specjalnym okularom). Tym samym, osobę po drugiej stronie komputera widzimy w najwyższej jakości.
Najnowsza technologia zadziwia nas także opcjami kamer. Najlepsze kamery mają nie tylko najwyższą jakość i są zbudowane z wytrwałego materiału, ale także mają np. funkcję Wi-Fi. Tym samym w mig prześlemy nagrany materiał do najbliższych. W kamerach możemy znaleźć także opcję pokazywania świata w skali temperatur (tak zwana termografia).
Ostatnio pojawiły się również informacje o tym, że jedna z firm chce wprowadzić okulary, korzystające z kamery video. Okulary pozwolą m.in. na wskazanie najbliższej restauracji czy najbliższego przystanku. Do tej pory było to możliwe dzięki specjalnym aplikacjom w telefonie lub po prostu przez zapytanie kogoś w okolicy. Specjalne okulary z kamerą pomogą także zarejestrować najciekawsze momenty w życiu. Więcej o tym wyjątkowym projekcie okularów z kamerą przeczytasz tutaj.
Bądźmy pewni, że ciągły progres technologiczny już wkrótce zadziwi nas kolejnymi fantastycznymi zastosowaniami kamer. Wystarczy nam tylko czekać na nie z niecierpliwością.

Znicze elektryczne z diodą LED - nowy wynalazek na rynku zniczy

Choć świat zniczy, parafinowych wkłaów i innych funeraliów wydaje się być branżą niezwykle tradycyjną, nawet tutaj jest miejsce na innowacje. Najnowszym wynalazkiem jest znicz elektryczny na baterie, który można znaleźć w ofercie każdego większego producenta zniczy.
Przełom czy kawałek plastiku?
Znicze elektryczne po raz pierwszy pojawiły się w Polsce 4-5 lat temu, systematycznie zyskując na popularności. Obecnie kupić je można w zasadzie na każdym stoisku sprzedawców zniczy i wkładów. Ten "świecący kawałek plastiku" to w zasadzie nie tyle znicz, co wkład do znicza, świecący dzięki umieszczonej na nim diodzie LED. Cała "konstrukcja" wyglądem przypomina nieco wkład parafinowy, tyle... że jest zrobiona z plastiku. Ma to swoje wady i zalety.
Mocne strony zniczy elektrycznych
Zwolennicy nowego produktu zwracają uwagę, że znicz elektryczny to kolejny krok w ewolucji zniczy i lampionów. Jego największym atutem jest bez wątpienia bardzo długa żywotność. Przykładowo, najbardziej popularny model zniczy elektrycznych  świeci - na oryginalnych bateriach - nawet do 75 dni i to bez względu na warunki pogodowe! Dodatkowo, możliwość wymiany baterii sprawia, że jeden znicz może być bez problemu używany przez kilkanaście miesięcy.
To wszystko sprawia, że znicze elektryczne są także atrakcyjne cenowo. Cena detaliczna nowego wynalazku waha się w granicach 6 - 10 złotych (w zależności od sprzedawcy oraz modelu znicza). Łatwo policzyć, że za jeden dzień świecenia zapłacimy więc tylko około 10 groszy! Czyli znacznie mniej niż przy stosowaniu tradycyjnych wkładów parafinowych.
Kontrowersje
Rzecz jasna, nie wszyscy są zwolennikami zniczy elektrycznych. Dla wielu osób ważniejsza niż wygoda i niska cena jest tradycja. A ta mówi, że pamięć o bliskich wyraża się poprzez zapalenie znicza. W przypadku zniczy elektrycznych "żywego ognia" natomiast nie ma, co może być sporą przeszkodą w rozprzestrzenianiu się tego produktu.
Kontrowersje mogą też wzbudzać względy ekologiczne. Wszak tysiące plastikowych wkładów do zniczy, zawierających dodatkowo baterie, na pewno nie jest korzystne dla środowiska. Plastik - w przeciwieństwie do parafiny - przecież się nie spali...

wtorek, 7 sierpnia 2012

Thomas Edison przegrał z UE. Co dalej?

Od czasu gdy unijna dyrektywa EUP[1] (Energy Using Products Directive) dotycząca gospodarki zasobami elektrycznymi uderzyła w produkcję źródeł światła, ze sklepów sukcesywnie znikają "stare" żarówki elektryczne.
Zapisy wspomnianej dyrektywy jasno określały, wytyczne zarówno dla żarówek próżniowych, gazowanych jak i halogenowych. Te ostatnie nie podlegały bezpośrednio nakazowi wycofania z obrotu rynkowego (tylko model C), to jednak ich wycofanie miało nastąpić w okresie resursu dla wspomnianej dyrektywy. Natomiast dwa poprzednie typy żarówek (próżniowe i gazowane), zostały skazane na powolne wycofanie z rynku.
Żarówka żarowaLight Bulb by Matteo Paciotti | Photography via Flickr.com
Dyrektywa obowiązująca już ponad trzy lata, bo od 1 września 2009 roku, zabroniła sprzedaży zarówno żarówek przeźroczystych o mocy powyżej 75W jak i wszelkich żarówek które w procesie produkcji były matowane lub opalizowane. Takie same parametry wpływały na zakaz obrotu żarówkami halogenowymi  - zabroniono sprzedaży żarówek halogenowych wszystkich mocy które w procesie wytwarzania przechodziły proces matowania lub opalizacji. Te wytyczne dotknęły również specjalnych żarówek G9 przystosowanych do napięcia 230V których moc przekraczała lub była równa 75W a także żarówek halogenowych w tak zwanych „bańkach”, oznaczonych symbolem BTT o mocy 100W i 150W. Podobnie stało się z żarówkami wykorzystującymi halogenowy cykl regeneracyjnymi przeznaczonymi do rozwiązań przemysłowych, których moc była zbliżona do pięciuset Watt. Zaletą tych ostatnich żarówek, była możliwość uzyskania światła praktycznie o parametrach zbliżonych do światła dziennego – oczywistym ich zastosowaniem były studia nagrań video czy sprzęt dodatkowy wykorzystywany przez oświetleniowców jak i fotografów na planach filmowych i w przemyśle fotograficznym.
Wybór żarówki energooszczędnejWybór żarówki energooszczędnej to trudne zagadnienie. Najlepiej poradzić się eksperta. Helping a shopper by CERTs via Flickr
Wycofanie wycofaniem, ale sama dyrektywa jasno przekazuje korzyści jakie może przynieść zakaz sprzedaży żarówek Edisona (tak będę w dalszej części artykułu nazywał żarówki żarowe, halogenowe i inne które objęły wytyczne dyrektywy EUP. Urzędnicy Unii Europejskiej odpowiedzialni za utrzymanie odpowiednich norm jakie powinny posiadać artykuły elektryczne, uznali, że podstawowe argumenty jakie przemawiają za EUP to:
- redukcja emisji dwutlenku węgla (CO2). Oszczędności jakie ma przynosić ta zmiana to ponad piętnaście milionów ton wspomnianego gazu rocznie. Część z krytyków tej decyzji uznaje, że wartość ta jest przynajmniej dwukrotnie niższa, a za badaniami stoi lobby producentów żarówek, którym droższe produkty fluorescencyjne – powszechnie nazywane energooszczędnymi, przynoszą większe dochody.
- według szacunków niezależnych ekspertów, oświetlenie stanowi około 20% wszelkich wydatków energetycznych jakie generują gospodarstwa domowe. Mówiąc prościej – pośród gospodarstw domowych w całej Unii Europejskiej w każdym z nich 1/5 energii elektrycznej zużywana jest na oświetlenie pomieszczeń. Wydawać by się mogło, że to niewielka wartość, przytłaczające jest jednak to, że według badań, oświetlenie wykorzystujemy tylko 5 godzin spośród 24 godzinnego dnia.
- sugerowane rozwiązania (lampy fluorescencyjne - w dalszej części artykułu będę nazywał je lampami energooszczędnymi, jak i lampy wykorzystujące oświetlenie LED) to technologie których zastosowanie powoduje pięciokrotne zmniejszenie zapotrzebowania na oświetlenie gospodarstw domowych.
Urzędnicy europejscy obliczyli, że zastosowanie energooszczędnych technologii oświetlenia pozwoli na oszczędności rzędu czterdziestu miliardów kilowatogodzin w ciągu roku. Podsumowując, żarówki które nie spełniają wymogów energetycznych opisanych w dyrektywie EUP zostaną wycofane z obrotu.
Co dalej?
Obecnie na rynku oficjalnym, nie można kupić żarówki  o mocy 60W i wyższej. Nadal w obrocie pozostają żarówki 40W i 25W które, zgodnie z EUP mają zostać wycofane do 1 września 2012 roku. Założenia wspomnianej dyrektywy i jej terminarz, jasno wskazują datę całkowitego wycofania żarówek z rynku – jest to 1 września 2016 roku, wtedy również z obrotu znikną lampy halogenowe klasy C (wypełnione są ksenonem). Na rynku, nazwijmy to „wtórnym”, możemy otrzymać różnego rodzaje ogrzewacze powietrza czy inne wynalazki. Oczywiście wynalazki te to 100W lub 75W żarówki – sprzedawane jako towar kolekcjonerski, lub nie do przeznaczenia w urządzeniach o sieciach elektrycznych. Do decyzji każdego z Nas pozostaje jakiego typ żarówek będzie wykorzystywał, czy edycje kolekcjonerskie, czy zgodnie z dyrektywą EUP przesiądzie się na żarówki LED czy żarówki energooszczędne.
Celem wprowadzenia dyrektywy jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko przez produkty wykorzystujące energię elektryczną, a także zamiana wykorzystywanych dotychczas szkodliwych elementów do ich produkcji (gazy, związki ołowiu i kadmu). Zrezygnowanie z dawnej technologii ma zmotywować producentów do jeszcze większego zaangażowania na rzecz środowiska przy projektowaniu nowych źródeł światła i wykorzystaniu do produkcji materiałów podlegających recyklingowi.
Tym którzy nadal pozostają sceptyczni względem wytycznych dyrektywy EUP, polecam listę zawierającą zestawienie, tak zwanych środków zastępczych dla żarówki, czyli po prostu alternatywnych źródeł światła (sugerowanych przez urzędników z Brukseli):
- żarówki halogenowe nowej generacji - zapewniające jakość światła oraz kształt zbliżony do „starych” żarówek, natomiast o zwiększonej wydajności i zmniejszonym poborze energii elektrycznej.
- lampy fluorescencyjne (energooszczędne) – zapewniające światło podobnej jakości natomiast dużo bardziej wydajne i co najważniejsze o zwiększonej żywotności.
- żarówki LED – wykonane z diod LED (elektroluminescencyjnych lub świecących) o dużej wydajności i długim działaniu.
Warto zerknąć (tabele i wykresy)
Do artykułu dołączam ciekawe infografiki dotyczące żarówek LED z rynku amerykańskiego, w przystępnej formie.
Porównanie różnych typów żarówek. Light Bulb Comparison Chart by CERTs via Flickr
Na podstawie strumienia świetlnego żarówki LED możesz odczytać jej watowy zamiennik z poniższej infografiki.
Tabela przeliczeniowa: Lumeny / Watty - wykres jasności. Light Bulb Brightness Chartt by CERTs via Flickr
Wiele osób twierdzi, że wielcy XIX konstruktorzy tacy jak Thomas Edison, Joseph Wilson Swan czy Aleksander Łodygin, przewracają się w grobach i złorzeczą zza światów. Ja jednak uważam, że dyrektywa ma jasne cele i przynosi znaczne korzyści dla całego ludzkiego ekosystemu. A jak Ty uważasz? Czy aby nie zostaliśmy wplatanie w największą rewolucję na rynku artykułów oświetleniowych wywołana przez lobbystów? Chętnie poznam Twoje zdanie, skoro dobrnąłeś drogi czytelniku do końca tego artykułu, podziel się proszę swoją opinią.
[1] Energy Using Products Directive (EuP) - http://www.green-ecosystems.com/energy-using-products-eup.html. Dostęp: 04-08-2012.

poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Mini kamera- narzędzie szpiega

Rozwój technologiczny sprzyja pełnej, sprzętowej miniaturyzacji urządzeń. Obecnie nie stanowi już problemu stworzenie urządzeń, które mimo niewielkich rozmiarów będzie z powodzeniem rywalizowało z konwencjonalnym wyposażeniem szpiegowskim.
       Dość znaczący przełom w dziedzinie miniaturyzacji reprezentują kamery przemysłowe a w szczególności rejestratory operacyjne. Wysokiej klasy przetworniki obrazu oraz szerokokątne obiektywy pozwalają na maksymalne zoptymalizowanie jakości otrzymywanego obrazu w najwyższej możliwej rozdzielczości. Odznacza się on klarownością, nasyceniem palety barw oraz pozbawieniem zakłóceń. Obecnie mini kamera szpiegowska może zostać ukryta praktycznie wszędzie. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia producentów sprzętu szpiegowskiego. Istotną kwestią do rozwiązania jest tylko zagadnienie zasilania urządzenia. Jeśli mówimy o  breloku lub zapalniczce to ważne jest aby zdecydować się na zasilanie akumulatorowe. Mimo swoich niewielkich rozmiarów akumulator jest w stanie dostarczyć urządzeniu energii na nawet 4 godziny pracy operacyjnej. Kamera szpiegowska w radio budziku czy zegarku jak najbardziej powinna pobierać zasilanie z sieci tak jak przedmiot który służy jako kamuflaż. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie ponieważ nie wzbudza podejrzeń osób trzecich. Przykładowo zegar na ścianie zasilany jest baterią 1.5V typu ,,paluszek”. Kamera potrzebuje do pracy 5V. W tej sytuacji należy dołożyć dwie sztuki baterii i liczyć się z tym ze będzie trzeba wymieniać baterie w zegarze co kilka dni.
       Standardowo urządzenie bez kamery szpiegowskiej pracuje nawet do dwóch miesięcy na jednym paluszku. Warto jest więc ukrywać mini kamery w przedmiotach pobierających zasilanie z sieci elektrycznej. Mowa tutaj o radio budzikach, termometrach mieszkaniowych, czujkach dymu czy ruchu. Sprzęt szpiegowski niewielkich rozmiarów może kupić praktycznie każdy. Atrakcyjne ceny sprawiają, że popyt znacząco wzrasta. Opisywane kamery szpiegowskie coraz częściej posiadają funkcję detekcji. Aktywują się do nagrania z chwilą wykrycia ruchu lub odpowiedniego poziomu dźwięku. Oczywiście rejestrowany obraz jest kolorowy i wzbogacony o strumień audio. Nagrania rejestrowane są na przenośnych kartach pamięci. Najczęściej maksymalna obsługiwana objętość to 16GB. Rozmiar ten pozwala na zgromadzenie około 10 godzin materiału operacyjnego. Warto nadmienić ze kamery te coraz lepiej radzą sobie w warunkach trudnych oświetleniowo.

sobota, 4 sierpnia 2012

Technologia LED przyszłość czy marketing?

Na początek chciałbym przedstawić co to wogule jest technologia led.LED - czyli light emitting diode - są to małe diody, które zrewolucjonizowały przemysł elektroniczny do takiego stopnia, że dzisiaj nie sposób nie natknąć się na nie.
Zacznijmy może od wyświetlaczy led  o których ostatnimi czasy jest coraz głośniej. Przyjżyjmy się czy ta technologia w wyświetlaczch lcd to poprostu skuteczny marketing nażucony nam przez cpecjalistów od PR-u czy naprawdę w led jest przyszłość.
Wyświetlacze LED jeżeli by wierzyć zapewnieniom naukowców niewątpliwie już niebawem zastąpią LCD, nie dziwi więc fakt, że na rozwój tej technologii  przyznawane są coraz większe fundusze. Jednak większość wprowadzanych na rynek telewizorów wykorzystujących technologię  LED spotyka się z wieloma zarzutami. Jednym z najważniejszych jest to, że panelu nie tworzą diody, a jedynie służą one do podświetlania krawędzi (a więc, technicznie rzecz biorąc, nie są to prawdziwe Panele te, w odróżnieniu od tradycyjnych LCD charakteryzują się tym ,że:

    * uzyskiwany na nich obraz jest jaśniejszy,a odcień czerni jjest  głęboki i wyrazisty
    * są dużo cieńsze niż tradycyjnie podświetlane (obecne na rynku modele mają około 1,6 cm grubości)
    * zużywają dużo mniej energii (około 50 %)
    * oferują szerszą gamę kolorów (szczególnie przy podświetlaniu RBG-LED)

Obecnie są prowadzone prace nad otrzymaniem ultracienkich, nieorganicznych diod które świecą jaśniej i dłużej niż tradycyjne matryce LED, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie elastycznego mikrowyświetlacza zawierającego sieć połączonych oczek, na których nadrukowane będą przyczepione do organicznego podłoża mikrodiody.
Czyli jeżeli chodzi o zastosowanie diód led w wyświetlaczach zyskujemy nie tylko na oszczędności energi ale także na jakości wyświetlanego obrazu, zatem na dzień dzisiejszy warto rozważyć zakup telewizora z podświetleniem Led
A zatem co ze zwykłym oświetleniem domu czy tu też led znajdzie zastosowanie ?
Zalety Podświetlenia LED
Przede wszystkim  czas eksploatacji żarówek opartych na diodach led jest znacznie dłuższy i wynosi nawet 100 tysięcy godzin przypomnijmy że zwykła żarówka posiada żywotność do 10 tys godz zatem różnica jest zauważalna. Ponadto źródła światła LED nie tracą pobieranej energii wydzielając niepotrzebne ciepło co u tradycyjnych żarówek niestety jest normą żę 70 % Energi którą pobierają zużywają nie na emitowanie światła ale na wydzielanie ciepła. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym cała moc zużywana jest na produkcję światła - gdyby stworzono diody o tej samej mocy co żarówka, emitowałyby one nawet trzy razy więcej światła pobierając taką samą ilość energii. Przewiduje się jednak, że w niedalekiej przyszłości diody LED o takiej mocy emitować będą aż 16 razy więcej światła. Ważną zaletą LED jest także ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (brak szklanych elementów sprawia, że diody są praktycznie niezniszczalne) oraz zmiany pogodowe, czyli wysokie i niskie temperatury. Z punktu widzenia zastosowania diod istotny jest tzw. kąt rozsyłu, który mieści się w ich przypadku w przedziale 1-150 stopni normalna żarówka świeci dookoła dzięki czemu oświetla całe pomieszczenie w technologi led to jest jedna z przeszkód którą napotkano przy zastosowaniach domowych, a także czas włączania, który jest 2 miliony razy krótszy od typowych żarówek.
Obsługa i zastosowanie 
Sposób obsługi diod stwarza niemal nieograniczone możliwości użytkowe. Mogą one być zasilane i sterowane, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, przy pomocy mikroprocesora, który steruje poziomem jasności i kolorem światła. Traktuje się je, jako punktowe źródło światła, co sprawia, że standardowe oprawy oświetleniowe nie nadają się do ich wykorzystania. Dlatego też dużym wyzwaniem stoją projektanci i konstruktorzy. To od  będzie zależeć zastosowanie diod LED w oświetleniu ogólnym, akcentującym, reklamowym czy dekoracyjnym. Obecnie najczęściej grupuje się kilka pojedynczych diod, by tworzyły układ możliwy do wykorzystania w tradycyjnych oprawach. Dzięki licznym zaletom stosowane są praktycznie wszędzie gdzie jest to możliwe - do oświetlenia domów, lokali użytkowych, budynków, ogrodów, pojazdów i tablic informacyjnych. Technologia LED wykorzystywana jest również w oświetleniu sygnalizacyjnym i ostrzegawczym. Wszystkie te elementy sprawiają, że dioda ma duże szanse zastąpić istniejące źródła światła. Dlatego sprawdzają się idealnie przy naprawa telefonów i konsol do gier.
Tak więć podsumowując
Warto się zastanowić nad zakupem alternatywnego podświetlenia np w naszych domach jeżeli chcemy zaoszczęzić na rachunku jest to zdecydowanie godne polecenia rozwiązanie, aczkolwiek nie jest wolne od wad i jeszcze długa droga do doskonałośći .Podśwetlenie Led bardzo dobrze się sprawdza w wyświetlaczach do telefonów komórkowych dzięki temu że taki wyświetlacz zużywa mniej prądu nasza bateria w telefonie wystarcza na dłużej i moim zdaniem ten rynek diody led podbiją najszybciej. Akcesoria gsm zaczynają być oparte na diodach led gdyż jest to jedna z tych dziedzić w której oszczędność energi znaczącą wpływa na komfort użytkowania telefonów.

Londyn 2012: Darmowe aplikacje do oglądania Olimpiady na żywo

Uroczyste otwarcie odbyło się w piątek wieczorem i było bardzo spektakularnym widowiskiem. Jeśli chcesz złapać każdy moment akcji podczas zmagań sportowców, zobacz listę aplikacji do oglądania na żywo i za pomocą pasma wielostrumieniowego Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie.
NBC Olympics Live Extra (darmowa) to oficjalna aplikacja w USA transmitująca na żywo podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012. Dostaje sporo minusów od konsumentów za posiadanie mylącego interfejsu, powolnej prędkości wideo i wymagania abonamentu kablowego podczas dostępu do niektórych funkcji. Jednak jest to źródło dla każdego pojedynczego zdarzenia olimpijskiego z 3500 godzinami żywej treści. Użytkownicy mogą oglądać wszystkie ponad 300 wydarzeń, wybrać alternatywne kąty kamery, mają dostęp do pełnych powtórek, śledzić ich ulubione sporty, dostać powiadomienia push o zdarzeniach i oglądać wiele programów przez NBC Universal Channel. Przed przejściem do gier, można oglądać filmy z 2008 roku z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, wywiady ze sportowcami i przeżywać emocje rund kwalifikacyjnych dla niektórych swoich ulubionych sportów.
XFINITY TV (darmowa) Jeśli masz Xfinity lub Comcast Digital, powinieneś już mieć tę aplikację. Możesz oglądać wszystkie ulubione programy telewizyjne z iPad’a, kontrolować telewizor, przeglądać harmonogram nadchodzących wydarzeń, programować rejestrator i więcej. Ta aplikacja pozwala na strumieniowe przesyłanie programów telewizyjnych i filmów w dowolnym czasie z HBO, Starz, Showtime, Cinemax, TNT, TBS, Cartoon Network, BBC i wszystkich nadawanych kanałów telewizyjnych. Aplikacja XFINITY TV została niedawno zaktualizowana o „filtry dla nowych Igrzysk Olimpijskich w programie telewizyjnym, aby umieścić akcję rozgrywek w Londynie w zasięgu ręki”.
DIRECTV App dla iPada (darmowa) w abonamencie do DIRECTV można oglądać olimpijskie zmagania przez NBC Universal. Ta aplikacja pozwala użytkownikom na oglądanie telewizji na żywo na iPada, w tym HBO, Cinemax, Starz i Encore. Możesz również przeglądać program kanałów telewizyjnych, przeczytać dodatkowe informacje na temat obsady i ekipy, programować rejestrator i więcej. Jeśli nie chcesz założyć konta w NBC Olimpiady z DIRECTV, ta aplikacja pozwoli Ci oglądać program transmisji dostępnych zdarzeń przez NBC. Musisz być podłączony do konta kablówki z domu za pomocą Wi-Fi, aby zobaczyć na żywo telewizję.
Igrzyska Olimpijskie Londyn CTV 2012 (darmowa) od ceremonii otwarcia w dniu 27 lipca, kanadyjscy mieszkańcy mogą uzyskać aktualne wydarzenia i wyniki zdarzeń, grać w gry, wejść, aby wygrać wycieczkę na uroczystości zamknięcia i więcej. Po oficjalnym rozpoczęciu igrzysk olimpijskich, Kanadyjczycy mogą oglądać na żywo za pomocą strumieniowej transmisji wideo przez CTV i Sportsnet transmisje olimpijskie, zobaczyć dodatkowe relacje na żywo z 15 olimpijskich wydarzeń poprzez RSS i komunikować się z innymi za pośrednictwem dodatku Social Scene TV.

czwartek, 2 sierpnia 2012

Czym różnią się frezy?

Frezy czołowe dzielą się na kilka grup. Grupy te charakteryzują się różnymi kształtami, rozmarami i przeznaczeniem. Rodzajów frezów jest wiele. Wbrew pozorom to rozbudowany dział techniki. Warto znać podstawowe zasady podziału, dobrze jest też orientować się, co do czego można użyć.
Pierwszą kategorią rozróżnienia frezów czołowych może być ich kształt. W chwili obecnej frezy to ogromne zróżnicowanie kształtów, a więc i przeznaczenia. W zależności od potrzeb używane są różne formy, co pozwala na osiągnięcie rozmaitych efektów.
 Frezy różnicują się również ze względu na głębokość i ułożenie rowków lub zębów. Rowki mogą mieć postać spiralną, o dużej głębokości i wić się wzdłuż bolca. Z kolei zęby znaleźć można na frezach okrągłych, przypominających tarcze stosowane w piłach. I tak jak w przypadku pił, także i tarcze używane do frezowania tną materiał, kruszą go i wyrywają jego elementy. Frezy mogą mieć od jednego do czterech zębów na rowek. W większości przypadków im więcej zębów ma frez tym gwałtowniej będzie rozrywał materiał. Innymi słowy, frez dwuzębny może pracować dwa razy wolniej niż taki, który ma cztery zęby.
 Kolejnym elementem, który może służyć do rozróżnienia jest kąt pod jakim nachylona jest spirala. O co chodzi? Rowki na frezach bardzo często nachylone są pod pewnym kątem. Jest to podyktowane tym, że w przypadku braku nachylenia, cały ząb uderzałby w materiał za jednym razem powiększając wibracje i zmniejszając dokładność cięcia. Ułożenie rowków pod kątem pozwala zębom na wgryzanie się w powierzchnię stopniowo. Co za tym idzie, redukowane są wibracje. Zwykle frezy używane do wykończeń posiadają większe nachylenie, co zapewnia więszą dokładność.
 Niektóre z frezów mogą służyć do przewiercania się przez gruby materiał. Inne nie mogą tego robić. W związku z tym pojawia się kolejne pole rozróżnienia. Inne są w stanie wwiercać się pod określonym kątem, na przykład czterdziestu pięciu stopni.

Różne rodzaje frezów pozwalają na wycinanie różnych kawałków materiału. Mogą też zostawiać odcięty brzeg w postaci wygładzonej lub nierównej, szorstkiej i surowej. Frezy zostawiające szorstkie brzegi mogą mieć żłobkowane zęby, które kruszą materiał na małe kawałki. Te, które zostawiają brzeg gładki mają wiele zębów, dzięki czemu tną w sposób delikatny.

Maszyny czyszczące - różne potrzeby - różne parametry

Sprzątanie przy użyciu maszyn czyszczących stało się koniecznością dla wielu firm sprzątających. Wciąż jednak brak niezbędnej wiedzy w tej dzedzinie. Niniejszy artykuł pomoże uświadmi sobie jakie parametry należy brać pod uwagę w wyborze i zakupie maszny czyszczącej.
     Większość profesjonalnych firm sprzątających używa dzis profesjonalnego sprzętu czyszczącego. Na rynku polskim dostępne są maszyny czyszczące kilku wiodących producentów.
     O ile niektórzy właściciele lub menadżerowie firm sprzątających wciąż nie są przekonani do maszyn czyszczących próbując je zastąpić ogólnodostępnymi, marketowymi odkurzaczami, o tyle profesjonalne firmy sprzątające, które są w stanie wykonywać również bardziej specjalistyczne usługi, bardzo starannie dobierają parametry maszyny czyszczącej w zależności od swoich potrzeb. Pierwszych pozostawmy samym sobie. Rynek prędzej czy później ich wyeliminuje. Tym drugim pomóżmy zdobyć wiedzę na temat różnych możliwości i zakresu działania sprzętu czyszczącego.
     W zależności od rodzaju usługi mamy do wyboru różne kategorie, np. Maszyny czyszczące do podłóg. Inny automat wybierzemy do czyszczenia małej powierzchni, inny do dużej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czas działania akumulatora w maszynie czyszczącej. Przy bardzo dużej powierzchni, oraz zwykle w przypadku przestrzeni otwartych warto rozważyć zakup maszyny czyszczącej z samochodowym systemem kierowania. Podobnie jak w przypadku samochodów możemy zdecydować się na silniki Diesla lub benzynowe. W przypadku sprzątania dużych terenów zewnętrznych nie bez znaczenia jest możliwość zakupu maszyny czyszczącej wyposażonej w kabinę operatora i, opcjonalnie, w światła przednie, czy wycieraczkę przedniej szyby. Opcje te umożliwiają sprzątanie zarówno w nocy jak i w trudnych warunkach atmosferycznych. Ponieważ maszyny czyszczące możemy do pewnego stopnia samodzielnie konfigurować w zależności od potrzeb (np. Kupić maszynę czyszczącą z kabiną operatora ale bez świateł i wycieraczki) warto zasięgnąć rady sprzedawcy. Wyjaśni on dokładnie możliwości konfiguracji maszyn sprzątających.
     W przypadku mniejszych powierzchni lub też powierzchni z dużą ilością wąskich korytarzy i zakamarków możemy wybrać mniejszą maszynę czyszczącą. Rozwiązaniem może tu być mała zamiatarka wyposażona w centralną szczotkę cylindryczną lub odkurzacz z centralnym ułożeniem kół. Obie maszyny czyszczące charakteryzują się dużą zwrotnością.
     Sporo firm sprzątających specjalizuje się w praniu dywanów i wykładzin. Tu również możemy się zetknąć ze specyficznymi potrzebami w zależności od wielkości dywanu / wykładziny, rodzaju a także czasu przeznaczonego na usługę sprzątania. Poza parametrami wspólnymi dla wszystkich odkurzaczy piorących produkuje odkurzacze do dywanów, które dzięki zastosowaniu szczotek walcowych rozczesują włosie dywanu pozwalając odessać głębiej tkwiące zabrudzenia. Na pewno warto też wspomnieć o możliwości czyszczenia dywanów metodą suchej piany. W tym przypadku maszyna czyszcząca wyposażona jest w wytwornicę piany (do 5% zawartości wody) i elektroszczotkę, która rozczesuje włosie dywanu pozwalając pianie na penetrację wgłąb wykładziny. Po skrystalizowaniu piany powierzchnę należy odkurzyć.
     Omówiliśmy tu jedynie kilka przykładów różnych maszyn czyszczących. Parametry również zostały przedstawione w sposób jak najprostszy, a zatem nieco ograniczony. Oczywiście orientacja we wszystkich możliwościach maszyn czyszczących  wymagałaby osobnego opracowania naukowego. Jednakże nawet tak okrojone informacje, jakie zawarte zostały w niniejszym artykule, pozwalają na obranie kierunku i sprecyzowanie wstępnych oczekiwań wobec maszyny czyszczącej oraz ułatwi poszukiwania właściwego sprzętu firmom sprzątającym.

środa, 1 sierpnia 2012

Odzyskiwanie danych z pendrive'ów

Artykuł będzie poświęcony odzyskiwaniu danych komputerowych, głównie z nośników typu pendrive, czyli urządzeń należących do najbardziej popularnych nośników pamięci przenośnej.

Szybki rozwój technologii produkcji tego typu urządzeń, rosnące pojemności nośników i wciąż malejące ceny sprawiły, że jest to jeden z najpopularniejszych obecnie, przenośny nośnik danych. W ślad za dużym nasyceniem rynku tymi urządzeniami, idzie też spore zainteresowanie możliwościami odzyskania danych w sytuacjach braku dostępu do zawartości Pendrive'a.

Stosuje się różnorodne technologie pomocne przy odzyskiwaniu danych z nośników uszkodzonych zarówno w sposób programowy (logiczny - urządzenie jest sprawne, wykrywane poprawnie przez system, brak natomiast możliwości odczytu danych np. przez ich skasowanie, format nośnika, błąd logiczny nośnika lub inne przyczyny nie powodujące uszkodzenia samego urządzenia), jak i uszkodzonych technicznie (fizycznie - urządzenie niesprawne, błędnie lub wcale nie wykrywane przez system operacyjny, z brakiem lub nadmierną wykazywaną pojemnością, powodujące zawieszanie komputera, itp.).

Odzyskiwanie danych z pendrive całkowicie różni się procesem postępowania od odzyskiwania danych z tradycyjnych dysków hdd, ze względu na swoją budowę. Urządzenia typu pendrive, karty pamięci, dyski ssd zbudowane są z układów flash, natomiast dyski hdd z "talerzy". Z niektórymi przypadkami utraty danych z flash-ów jesteśmy sobie wstanie sami poradzić dzięki programom umieszczanym w Internecie, natomiast z gorszymi przypadkami lepiej udać się do specjalistycznych firm odzyskujących dane.