poniedziałek, 31 grudnia 2012

Nanotechnologia - nauka XXI w.

Nanotechnologia to jedna z najszybciej rozwijających się nauk. Pozwala ona na manipulację materią w obrębie pojedynczych nanometrów, czyli na poziomie cząstek i atomów. Dzięki temu możliwe jest tworzenie nowych wyrafinowanych przyrządów i gęstsze upakowanie ich na chipie.
Nanotechnologia to dziedzina XXI w. Wraz ze wzrostem upakowania przyrządów elektronicznych na podłożu półprzewodnikowym potrzebne było wynalezienie zestawu technik pozwalających utrzymać tempo rozwoju zgodnie z prawem Moore'a, mówiącym, że liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się co 18 miesięcy. Nanotechnologie to techniki pozwalające odwzorować elementy w skali nanometrowej, a nawet na poziomie pojedynczych cząstek czy atomów. Wzrost miniaturyzacji przyrządów elektronicznych pozwolił na ich gęstsze upakowanie, co przekłada się na wzrost mocy obliczeniowej procesorów. Dzięki szybkiemu rozwojowi tej dziedziny rozwinęły się również inne nauki, takie jak nanoelektronika i nanofotonika, które badają zachowanie się elektronów i fotonów (światła) w skali nanometrów oraz wykorzystują je do przesyłania informacji.
Szybki postęp tych dziedzin może w przeciągu kilkunastu lat doprowadzić do budowy w pełni funkcjonalnego komputera kwantowego, co byłoby rewolucją w dzisiejszym świecie. Ponadto są już wykonywane próby konstruowania fotonicznych układów scalonych, również w połączeniu z elektroniką – układów hybrydowych. Pozwoli to na szybszy przesył i przetwarzanie informacji w sposób dotychczas nieosiągalny. Wynika to z tego, iż współcześnie połączenia są elektryczne i mają postać ścieżek metalicznych. Przy ciągłym rozroście układów scalonych długość ścieżek w jednym z nich może wynosić nawet ponad 20 km! Każda ścieżka wprowadza pewną pojemność, która wpływa na szybkość układu oraz rezystancję, która wpływa na zwiększenie traconej mocy w układzie. Stosowanie fotonicznych połączeń w układach scalonych pozwoli uniknąć tych problemów, ponadto jednym światłowodem można przesyłać kilka sygnałów jednocześnie, co zwiększa gęstość przesyłu informacji. Już niedługo możemy być świadkami kolejnych rewolucyjnych dokonań, które ułatwią nam życie.

środa, 26 grudnia 2012

Nowoczesne zakupy przez Internet

Rozwój nowego medium, jakim jest Internet, dał przedsiębiorcom nowe możliwości i drogi do prowadzenia swojej działalności oraz dotarcia do klientów. Sklepy internetowe to jedna z tych dróg, które bardzo szybko się rozwinęły i zyskały sobie ogromną popularność.
Robienie zakupów w dzisiejszych czasach stało się dziecinnie proste i wie o tym każdy, kto chociaż raz odwiedził jakąkolwiek witrynę sklepu internetowego. XXI wiek szczególnie sprzyja powstawaniu nowoczesnych technologii i komputeryzacji naszego życia, dlatego sklepy internetowy stanowią dziś naturalną formę robienia zakupów.
Jeszcze kilka lat temu, kiedy tak naprawdę powstawały pierwsze sklepy on-line, były one zazwyczaj dodatkiem do ich fizycznych odpowiedników, więc ich asortyment pozostawiał wiele do życzenia. Teraz jednak w sieci można kupić niemal wszystko: od komputerów, narzędzi przemysłowych takich jak kosiarki spalinowe, zwierzęta czy nawet artykuły spożywcze. Daje nam to doskonały obraz tego, jak szybko nasza cywilizacja się rozwija i potrafi skutecznie wykorzystywać nowe technologie do pracy czy ułatwienia sobie codziennego życia. Stan i popularność sklepów internetowych na świecie i w naszym kraju jest tak wielka, że nie są one już tylko dodatkiem do sklepów stacjonarnych, ale zaczynają żyć swoim własnym życiem. Wielu przedsiębiorców bowiem rozpoczynając swoją działalność gospodarczą rezygnuje całkowicie z innych kanałów dystrybucji i skupia się tylko i wyłącznie na sprzedaży w Internecie.
Sklepy internetowe to przede wszystkim niezwykłe udogodnienie dla klientów, bowiem w kilka chwil są oni w stanie znaleźć interesujący ich produkt, porównać jego cenę w kilku innych sklepach, przeczytać opinie na jego temat itd., czyli coś, na co normalnie trzeba było poświęcić nieraz cały dzień jeżdżenia po mieście i zaglądania do rozsianych po nim sklepów. Wirtualne sklepy ponadto cały czas usprawniają swoje działanie i dostarczają klientom coraz lepszą ofertę, dlatego nowoczesne zakupy on-line to prawdziwa ulga i ukłon w stronę klientów.

wtorek, 18 września 2012

Okablowanie strukturalne

Dobry, przemyślany projekt jest gwarancją zadowolenia z efektu naszej pracy. Nie ma tu szczególnego znaczenia jej typ, zaczynając od spraw błahych, jak zaplanowanie sobie harmonogramu dnia, aż po bardziej skomplikowane projekty dotyczące technologii i informatyki.
Podobnie sprawa wygląda w okablowaniu strukturalnym, gdzie aby system działał sprawnie i tanio, potrzebny jest odpowiednio przygotowany plan. Współczesne budynki są wyposażone w coraz większą ilość automatyki, która nieumiejętnie zaprojektowana i zainstalowana może stanowić zagrożenie dla jej użytkowników.
Obecnie okablowanie strukturalne znajduje zastosowanie na wielu polach technologicznych. Jest to system, który jest przewidziany dla okablowania telekomunikacyjnego odznaczającego się wysokim stopniem uniwersalności. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie pewnego rodzaju sieci komputerowych, linii telefonicznych i innych urządzeń pracujących w sieci umożliwiających podłączenia internetowe.
Internet jest powszechnie dostępny i wykorzystywany praktycznie przez większość społeczeństwa. Wiele miejsc pracy korzysta z dobrodziejstw jakie nam daje, a prywatnie często uzależniamy od niego swoje życie domowe, wykorzystując internet głównie w celach rozrywkowych.
Do dostarczenia internetu do poszczególnych budynków wykorzystywane są kable miedziane albo kable światłowodowe. Jednak coraz więcej osób zamawiających zamontowanie takiej usługi decyduje się na zainstalowanie światłowodów, które są bardziej nowoczesne i dzięki temu prędkość informacji przesyłanych przez to okablowanie jest szybsza.
Aby całe okablowanie strukturalne było zabezpieczone i nie stanowiło zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu systemu stosuje się dokładnie przystosowane do ochrony szafy zewnętrzne. Ich specjalna obudowa ma zapobiegać szkodliwym wpływom środowiska, takim jak deszcze czy promieniowanie słoneczne, a także oddzielać całą elektronikę od ingerowania w nią osób niepowołanych. Często też szafy zewnętrzne mają za zadanie utrzymanie w swoim wnętrzu odpowiednich warunków termicznych potrzebnych dla danego sprzętu.
Innym typem obudowy są szafy serwerowe. To zabudowanie z kolei, ma za zadanie ochronę okablowania zainstalowanego w specjalnie przeznaczonych do tego serwerowniach. Ze względu na to, że urządzenia elektryczne dość szybko się nagrzewają, do szaf wmontowywane są pojedyncze wentylatory lub całe pętle wentylacyjne zapewniające odpowiednie chłodzenie.
Obecnie do łączenia szaf serwerowych ze światem zewnętrznym stosowane są kable światłowodowe, ponieważ dla dobrego funkcjonowania tego sprzętu potrzebna jest duża przepustowość. Kable miedziane stosuje się za to powszechnie w lokalnych sieciach LAN.

wtorek, 11 września 2012

Inteligentny budynek w systemie EIB/KNX

Artykuł przedstawia krótką charakterystykę najpopularniejszego obecnie systemu budownictwa inteligentnego, jakim jest EIB/KNX. Pokazuje podstawy jego działania i topologii.
EIB/KNX to system elektroinstalacyjny powstały w latach osiemdziesiątych, jako standard umożliwiający współpracę urządzeń pochodzących od różnych producentów. Na początku znany był pod nazwą EIB (European Installation Bus - Europejska Magistrala Instalacyjna), jednakże obecnie preferowana jest nazwa KNX (logo przedstawia następny rysunek). Nadzór nad standardem sprawuje organizacja Konnex, zrzeszająca ponad 200 producentów.Logo systemu KNX
System KNX jest de facto systemem budynku inteligentnego, który pozwala w prosty sposób realizować różnorodne funkcje sterownicze, dotyczące np. oświetlenia, ogrzewania itp. Spośród innych systemów wyróżnia go fakt, że są z nim kompatybilne urządzenia różnych producentów, co uniezależnia od jednego z nich i pozwala wybrać optymalne produkty z bogatej oferty. Nad wzajemną zgodnością czuwa organizacja Konnex, wydająca producentom stosowne certyfikaty.
Istotą działania urządzeń systemu KNX jest ich połączenie z tradycyjną instalacją elektryczną 230V z jednej strony (co umożliwia zasilanie urządzeń), a z drugiej strony z magistralą 24V. Magistrala ma za zadanie umożliwiać komunikację między urządzeniami poprzez przesyłane za jej pośrednictwem sygnały elektryczne zwane telegramami. Tworzy ją skrętka dwuparowa (najczęściej przewód YCYM 2x2x0,8) i wtedy mamy do czynienia z tzw. KNX.TP - Twisted Pair. Równie dobrze rolę magistrali mogą spełniać fale radiowe (KNX.RF - Radio Frequency), linia zasilająca (KNX.PL - Powerline) czy Ethernet (KNX.IP - Internet Protocol).
W systemie tym mamy trzy zasadnicze rodzaje urządzeń: urządzenia systemowe, sensory i aktory. Urządzenia systemowe nie są bezpośrednio związane z realizowanymi funkcjami sterowniczymi, ale bez nich funkcjonowanie inteligentnej instalacji nie byłoby możliwe. Są to m.in. zasilacze i sprzęgła. Sensory, którymi mogą być np. przyciski, czujniki ruchu czy wejścia binarne, wysyłają na magistralę telegramy o stanach swoich styków. Informacje te są odbierane przez aktory (urządzenia wykonawcze), które dokonują odpowiednich operacji łączeniowych.
Schemat najprostszej instalacji do sterowania oświetleniem przedstawia poniższy rysunek. Znajduje się tam zasilacz, sensor w postaci przycisku i aktor załączający oświetlenie. W tym obwodzie można zrealizować nie tylko funkcję załącz/wyłącz, ale i ściemnianie. Symbole poszczególnych elementów są symbolami standardowymi określonymi w specyfikacji systemu.Schemat najprostszej instalacji do sterowania oświetleniem
Urządzeń w systemie KNX nie można łączyć w dowolne struktury, tylko należy się trzymać ściśle określonej topologii. Architekturę instalacji KNX przedstawia kolejny rysunek. Instalacja taka może się składać z maksymalnie 15 obszarów połączonych linią obszarową. Poprzez sprzęgła obszarowe łączy się ona z liniami głównymi, a te, poprzez sprzęgła liniowe, z maksymalnie piętnastoma liniami. W linii może się znajdować do 64 urządzeń, przy czym istnieje możliwość jej rozbudowy o dalsze elementy. Każda linia, linia główna i linia obszarowa musi posiadać własny zasilacz. Oczywiście, w prostszych instalacjach tak rozbudowana struktura nie jest konieczna i wystarczy np. budowa jednej linii.Topologia instalacji w systemie KNX
Urządzenia w instalacji KNX mają nadane dwa rodzaje adresów. Pierwszy z nich to adres fizyczny, związany z lokalizacją urządzenia w strukturze systemu. Ma on format O.L.E. gdzie:
O - numer obszaru
L - numer linii
E - numer elementu w linii
Drugi adres to tzw. adres grupowy, łączący urządzenia realizujące tę samą funkcję (podnoszenie/opuszczanie rolet, sterowanie elektrozaworem, włączanie/wyłączanie/ściemnianie oświetlenia). Podobnie jak adres fizyczny, składa się z trzech liczb G/Ś/P:
G - grupa główna
Ś - grupa pośrednia
P - podgrupa
Tyle, jeśli chodzi o podstawowe informacje o systemie EIB/KNX. System ten ma naprawdę duże możliwości i pozwala zrealizować zaawansowane funkcje sterownicze. Zdobywa on coraz większe uznanie instalatorów za łatwość konfiguracji i szeroki wybór urządzeń.

poniedziałek, 10 września 2012

Zastosowanie złotych powłok

Jest to pierwszy z serii artykułów, poświęconych bardzo ciekawemu tematowi jakim jest proces złocenia. W artykule opisuję różne metody nanoszenia powłok złotych. Na wstępie rys historyczny zagadnienia, potem wskazuję różne gałęzie przemysłu, w których wykorzystuje się złocenie.
Złocenie dekoracyjne jest najstarszą z metod nanoszenia tego metalu na przedmioty, wykonane z mniej szlachetnych gatunków metali względnie ich stopów. Początkowo powłoki złote nakładano metodą fizyczną, tj. z amalgamatu, a od początków XIX w. rozpoczęto stosowanie złocenia dekoracyjnego również galwanicznie. Już w 1800 r. Brugnatelli opisał sposób osadzania złota przy użyciu piorunianu złota, a w 1840 r. Elkingtonowie opatentowali metodę posługującą się dwucyjanozłocinem .Od tego czasu w procesie tym stosuje się roztwory dwucyjanozłocinu z różnymi dodatkami bądź do zwiększającymi przewodność elektrolityczną, jak np. fosforany metali alkalicznych, bądź zmieniającymi własności powłoki, jak np. niewielkie dodatki metali mniej szlachetnych od złota.
Początkowo złocenie stosowano wyłącznie w przemyśle jubilerskim do uszlachetniania stopów złota uboższych w ten kruszec lub złocenia wyrobów mosiężnych, tombakowych, al-bo stopów Zn-Al. Osadzanie bardzo cienkich powłok, 0,1 µm grubości, nazywano pozłacaniem, osadzanie powłok grubszych, tj. 2—20 µm, nosiło nazwę (niewłaściwą) platerowania galwanicznego.
Dzisiaj również złocenie galwaniczne (zazwyczaj na podwarstwie błyszczącego niklu) stosuje się do wyrobów o charakterze zdobniczym głównie galanterii, również technicznej. Grubość warstwy złota błyszczącego nie przekracza w takich przypadkach l µm.
W wielu przypadkach nakłada się również grubsze powłoki złote, mające charakter nie tylko dekoracyjny, ale również ochronny. Powłoki takie, o dużej czystości, mają zastosowanie m.in. przy budowie laboratoryjnej aparatury chemicznej narażonej na działanie czynników chemicznych, pracującej w podwyższonej temperaturze. Również części pojazdów kosmicznych z różnych względów pokrywa się stosunkowo grubą warstwą złota o dużej czystości.
Ponadto przy konserwacji i rekonstrukcji dzieł sztuki, wykonanych z metalu, nakłada się grubsze powłoki złote, przy czym poleruje się je jak w dawnych czasach, przy użyciu kamieni półszlachetnych (np. agatu). Polerowanie to, połączone z dogniataniem, uszczelnia powłokę złotą i utwardza ją powierzchniowo.
Główne jednak zastosowanie znalazły powłoki złote w technice. W drugiej połowie XX w. zaczęto stosować złoto na szeroką skalę początkowo w postaci powłok galwanicznych do produkcji sprzętu elektrycznego, a w latach sześćdziesiątych naszego wieku - w technice półprzewodnikowej.
W przemyśle elektrotechnicznym i elektronicznym znalazły zastosowanie powłoki złote stopowe (twarde). Powłoki takie, zawierające w swym składzie do 1% niklu lub kobaltu, stosuje się w charakterze powłok stykowych.
W elektronice półprzewodnikowej stosuje się techniczne powłoki złote o dużej czystości, 99,99%. Celem operacji złocenia jest wykonanie kontaktów metalicznych umożliwiających włączenie elementu półprzewodnikowego w obwód elektryczny przyrządu pół-przewodnikowego.
Galwaniczne powłoki złote o dużej czystości chemicznej stosuje się do pokrywania płytek domieszkowanego kryształu półprzewodnika (np. krzemu), stosowanych do produkcji diod energetycznych, do obudów przyrządów pół-przewodnikowych — przy produkcji diod, tranzystorów i układów scalonych.
W pierwszym przypadku, tj. przy produkcji diod energetycznych, płytki krzemowe pokrywa się powłoką złotą i następnie przez lutowanie łączy z innymi metalicznymi elementami diody mocy. W tym przypadku lutowane powierzchnie są stosunkowo duże, a dokładne zlutowanie ma bardzo duży wpływ na pracę całej diody, zwłaszcza na proces odprowadzania ciepła z pracującego przyrządu. Z tego względu konieczne jest stosowanie powłok złotych o dużej czystości chemicznej, gdyż tylko takie powłoki zapewniają doskonałą zwilżalność lutowaniem.
W drugim przypadku, przy produkcji diod, tranzystorów i układów scalonych, zadaniem powłoki złotej o dużej czystości chemicznej, nałożonej na powierzchnie przepustów czy ażurów do przyrządów półprzewodnikowych jest, podobnie jak przy diodach mocy, włączenie elementu półprzewodnikowego w obwód elektryczny. Ze względu jednak na bardzo małe powierzchnie elementów półprzewodnikowych w tym przypadku technika tego procesu jest inna. Stosuje się tutaj tzw. lutowanie eutektyczne, tj. łączenie płytki półprzewodnikowej ze złoconą obudową przyrządu.

niedziela, 9 września 2012

Pierwsze urządzenia RTV na świecie

Korzystamy z niezliczonej liczby różnorodnych urządzeń RTV. Obecnie większość z nich jest bardzo zaawansowana technologicznie. Jednak początki oczywiście były trochę bardziej skromne, co nie zmienia faktu, że pierwszy sprzęt tego typu był szczytem technik w tamtym czasie.
Telewizory oraz telewizja
Pierwsze urządzenia, które dawały możliwość wyświetlania obrazu, opierały się na elementach mechanicznych. Tutaj absolutnym prekursorem był Nipkov ze swoją spiralną tarczą. Miało to miejsce w 1884 roku.
W Polsce za prekursora telewizji możemy bez wątpienia uznać Jana Szczepaniaka ze swoim telektroskopem, który został opatentowany najpierw w Wielkiej Brytanii (1897), a potem w USA (1898). Jego udoskonaloną wersją był telefot, który również został opracowany przez Szczepaniaka.
Z kolei pierwsza transmisja telewizyjna miała miejsce w 1928 roku pomiędzy Londynem a Nowym Jorkiem.
W Polsce pierwsza transmisja telewizyjna miała miejsce 3 lata po pierwszej transmisji na świecie, czyli w 1931 roku. Dokonano tego z rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach.
Warto również pamiętać, że pierwszym filmem, jaki został wyemitowany przez telewizję przedwojenną w Polsce, był film „Barbara Radziwiłłówna”.
Wśród pierwszych produkowanych w Polsce odbiorników telewizyjnych warto wymienić zwłaszcza Wisłę. Było to jednak urządzenie produkowane na radzieckiej licencji. Natomiast pierwszym całkowicie polskim odbiornikiem był Belweder, którego produkcja rozpoczęła się pod koniec lat 50. minionego stulecia.
Warto jeszcze pamiętać o pierwszym na świecie pilocie do telewizora, który pojawił się już w 1961 roku.
Radio
Kolejnym bardzo popularnym urządzeniem RTV jest radio. Jeżeli zapytam, kto go zaprojektował, to pewnie na myśl przyjdzie Ci nazwisko Marconi. Oficjalnie w kontekście tego wynalazku podaje się to właśnie nazwisko. Jednak prawda trochę odbiega od tego, czego uczymy się w szkole.
Marconi pierwsze udane próby transmisji sygnału radiowego przeprowadził w 1895 roku. Nie mógł on jednak w swoim kraju, którym były Włochy, znaleźć kogoś, kto zainteresowałby się jego projektem oraz wspomógł naukowca finansowo. Udał się więc do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1896 roku po zamontowaniu nadajników na szczycie Poczty Brytyjskiej dokonał udanej transmisji do budynku oddalonego o kilometr. Po tym wydarzeniu prace na nowym wynalazkiem potoczyły się błyskawicznie, gdyż już w roku 1901 przeprowadzono udaną próbę transmisji przez Atlantyk!
Jak wspomniałem wyżej, nie do końca wiadomo, kto tak naprawdę zaprojektował odbiornik radiowy jako pierwszy. Ba, wiele wskazuje na to, że nie był to wcale Marconi, a … Nicola Tesla, któremu notabene Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawo do patentu w 1943 roku. Było to jednak już po śmierci Tesli. Na dodatek sam Marconi przyznał, że w swoim projekcie wykorzystał cewkę zaprojektowaną przez Teslę, a która była już przez serbskiego naukowca opatentowana.
W Polsce historia radia rozpoczyna się wraz z powstaniem niepodległego państwa polskiego, czyli z rokiem 1918, kiedy to przejęliśmy radiostacje od zaborców. 

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Nowości w systemach bezpieczeństwa

Któż z nas nie chce się czuć we własnym domu komfortowo i bezpiecznie? W końcu bezpieczeństwo rodziny to zazwyczaj numer jeden na liście priorytetów. Dzięku nowoczesnym technologiom, można je zapewnić swoim najbliższym na codzień.
   Inteligentne instalacje zapewniają zwiększenie komfortu oraz bezpieczeństwa mieszkańcom, ale także znacznie obniżają koszty rachunków. Systemy bezpieczeństwa to między innymi: system telewizji przemysłowej i dozorowej, kontrola dostępu i rejestracja pracy, systemy domofonowe i video domofonowe, system sygnalizacji pożaru, system sygnalizacji włamania i napadu, dźwiękowe systemy ostrzegawcze i rozpraszania oraz systemy oddymiania. Każdy z nich pełni inną rolę w celu zwiększenia bezpieczeństwa, ale każdy z nich jest równie ważny.
   Systemy oddymiania najlepiej sprawdzają się w miejscach użytkowanych wspólnie przez mieszkańców, takich jak klatki schodowe czy też garaże. Sygnał jest wysyłany do centrali przeciwpożarowej.
Dźwiękowe System Rozgłaszania i Ostrzegania służą do szybkiego i uporządkowanego informowania za pomocą komunikatów ostrzegawczych osób znajdujących się wewnątrz zagrożonego obiektu, w celu zabezpieczenia ich życia oraz mienia i przeprowadzenia sprawnej ewakuacji w przypadku zagrożenia pożarowego.
Systemy przeciwpożarowe cechują się szerokim wachlarzem dostępnych funkcji, takich jak np.: podawanie dokładnych danych i obserwacja miejsc wystąpienia pożaru, natychmiastowe powiadomienie o zdarzeniu właściwych służb oraz wykonanie zaprogramowanych procedur, szybkim wydrukiem Protokołu Zdarzeń i planu budynku ze wskazaniem zagrożenia, samoczynnym wykrywaniem i sygnalizacją usterek.
Nowoczesny budynek mieszkalny, czy biurowy nie może się obejść bez systemu domofonowego. Rozwinięciem klasycznego systemu domofonów jest system wideo-domofonowy. Jest on nowoczesnym systemem cyfrowym umożliwiającym dwustronną komunikację zarówno z wybranym lokalem jak również z portierem.
    Warto zainwestować w systemy bezpieczeństwa, gdyż znacznie zmniejszają ryzyko nieprzyjenych zdarzeń. Bezpieczeństwo nie ma swojej ceny, dlatego tak istotne jest, aby mu pomagać.

sobota, 11 sierpnia 2012

Jak rozmawiać przez telefon?

W dzisiejszych czasach każdy posiada swój własny telefon komórkowy. Już dzieci w najmłodszych klasach szkoły podstawowej mają komórkę, dzięki czemu rodzice mają kontrolę nad nimi. Zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym telefon odgrywa bardzo istotną rolę w naszym życiu.
Dzięki niej mamy stały kontakt z klientami, rodziną i przyjaciółmi. Każdy z nas codziennie wykonuje jakieś połączenia telefoniczne. Jednak czy zastanawialiśmy się kiedyś nad sposobem prowadzenia rozmów przez telefon?
1307588_businessman_in_front_of_the_officePierwszy przypadek jaki rozpatrzymy są to rozmowy prywatne. Należy pamiętać, że nie wypada dzwonić do kogoś rano przed godz. 8 (w weekendy przed godz. 10). Oczywiście usprawiedliwić telefon o zbyt wczesnej lub późnej porze może jedynie wyjątkowa sytuacja. Wykonując połączenie musimy zaplanować temat rozmowy. Nie powinno się załatwiać niektórych spraw przez telefon, np. zapraszać na wesele, bądź składać kondolencji. Dlatego też pamiętajmy, że urządzenie to nie służy do poruszania delikatnych spraw.
Każdą rozmowę telefoniczną należy rozpocząć od przedstawienia się oraz upewnienia się, czy rozmawiamy z osobą do której zamierzaliśmy się dodzwonić. Nie chodzi tutaj o podawanie imienia i nazwiska, wystarczy się przywitać w następujący sposób "Dzień Dobry, tu ciocia Maria". Jeśli okazuje się, że odebrał ktoś inny niż chcieliśmy, prosimy ją do telefonu. W sytuacji, gdy nie dzwonimy w konkretnej sprawie powinniśmy najpierw zapytać czy rozmówca ma dłużej czasu, aby ogólnie porozmawiać.
Natomiast, gdy ktoś dzwoni do nas zawsze należy odebrać telefon. Jeśli nie mamy w tym momencie czasu, należy przeprosić i powiedzieć grzecznie, że oddzwonimy w wolnej chwili. Oczywiście zawsze oddzwaniamy. Jeśli ktoś do nas dzwoni nie powinniśmy zbytnio pociągać rozmowy na inne tory, ponieważ narażamy rozmówce na dodatkowe koszty zwłaszcza jeśli dzwoni z komórki.
Telefony w pracy wykonuje się troszkę w inny sposób niż rozmowy prywatne. Podobnie jak poprzednio przedstawiamy się, jednak musimy podać swoje imię i nazwisko, nazwę instytucji oraz zapytać czy dodzwoniliśmy się do właściwej osoby.  Zawsze rozmawiając służbowo przez telefon należy zwracać się pan/pani. Jeżeli dzwonimy do osoby pełniącej funkcję np. dyrektora podajemy jego tytuł.
W przypadku odbierania rozmów w pracy musimy podać nazwę firmy, natomiast nie ma zachodzi potrzeba przedstawiania się. Jeśli odbieramy telefon współpracownika powinniśmy wyjaśnić jego nieobecność oraz przekazać kiedy można będzie go zastać. Należy zapytać czy możemy jakoś pomóc, zapisać kto dzwonił i w jakiej sprawie oraz pod jaki numer należy oddzwonić.
Rozmowę przez telefon kończy zawsze osoba, która zadzwoniła. Także ona ponownie dzwoni, jeżeli połączenie zostało przerwane.

piątek, 10 sierpnia 2012

Mapy GPS – AutoMapa czy MapaMap?

Jak większość urządzeń cyfrowych tak i urządzenia GPS muszą posiadać oprogramowanie, które będzie koordynować poszczególne podzespoły (system operacyjny), a także zapewni dodatkową funkcjonalność (aplikacje). Tak więc, sam odbiornik na niewiele się przyda, jeżeli nie wyposażymy go w odpowiednie mapy cyfrowe.
Dobrej jakości mapy – oprócz rozmieszczenia dróg i miejscowości – posiadają również obszerną bazę adresową oraz bazę Punktów Użeteczności Publicznej (POI) – apteki, kluby fitness, bankomaty, stacje paliw itp. Jednak na rynku nie istnieje jedna, ale przynajmniej kilka map cyfrowych, więc którą wybrać? Czy każda mapa będzie pasować do mojego odbiornika GPS? Polski rynek należy w dużej mierze do AutoMapy oraz MapyMap.
Przy wyborze mapy powinniśmy głównie kierować się dokładnmością odwzorowania. W przypadku aktualnej AutoMapy w mieście dokładność ta wynosi nawet 1m. Natomiast poza miastem AutoMapa może pohwalić się dokładnością na poziomie 12m. Również istotnym parametrem każdej mapy cyfrowej jest ilość punktów adresowych. MapaMap posiada dokładnie 2 614 835 punktów adresowych. Automapa to 2 806 178 szt. Istotnym parametrem każdej mapy cyfrowej jest ilość naniesionych miejscowości. MapaMap posiada 7 767 planów miast i miejscowości. A jak wygląda to w przypadku AutoMapy? Tutaj możemy liczyć na 26 603 nawigacyjnych planów miast i miejscowości. Istotną kwestią jaką musimy rozważyć jest ilość POI. MapaMap posiada ich 211 794 szt. A co z AutoMapą? Tutaj możemy liczyć na 600 036 punktów użyteczności publicznej.
Jednak parametry map GPS, to nie wszytko. Musimy jeszcze zwrócić uwagę na system operacyjny w naszej nawigacji. Każdy system operacyjny współpracuje z określoną mapą. Trzy najpopularniejsze systemy operacyjne instalowane w nawigacji GPS, to Windows CE, system operacyjny firmy Garmin oraz system operacyjny firmy TomTom.
Windows CE: AutoMapa, MapaMap, Be-On-Road, MioMap
Garmin: CityNavigator, GPMapa, WorldMap
TomTom: TomTom Navigator

środa, 8 sierpnia 2012

Ciekawe zastosowanie kamer cyfrowych

Kamery wykorzystywane są w coraz większym zakresie. Kiedyś używane głównie w celu nagrywania najbardziej wartościowych chwil życia, obecnie możemy spotkać w bardzo wielu, czasem dziwnych, miejscach.
Jednym z dość znanych aspektów używania kamery jest monitoring. Pozwala on na obserwowanie terenu, w którym się znajdujemy. Monitoringi wykorzystywane są w coraz większej liczbie miejsc. Wiele firm, stadionów i prywatnych posesji w celach dodatkowego zabezpieczenia są głównie zapatrzone właśnie w kamery.
Kamery wykorzystywane są także coraz częściej przez rodziny w celach (bardzo) prywatnych. Mowa tutaj o montowaniu najlepszych kamer cyfrowych np. w zabawkach w celu obserwacji nowej opiekunki do dziecka. Można także je wykorzystywać, by obserwować śpiące w innym pokoju dziecko. Dzięki najnowszej technologii obraz możemy odtworzyć na własnym telefonie lub komputerze.
Powszechnym zastosowaniem jest także kamera internetowa. Obecnie można dostać kamerę z możliwością przekazywania obrazu 3D (widzianego w tym trybie dzięki specjalnym okularom). Tym samym, osobę po drugiej stronie komputera widzimy w najwyższej jakości.
Najnowsza technologia zadziwia nas także opcjami kamer. Najlepsze kamery mają nie tylko najwyższą jakość i są zbudowane z wytrwałego materiału, ale także mają np. funkcję Wi-Fi. Tym samym w mig prześlemy nagrany materiał do najbliższych. W kamerach możemy znaleźć także opcję pokazywania świata w skali temperatur (tak zwana termografia).
Ostatnio pojawiły się również informacje o tym, że jedna z firm chce wprowadzić okulary, korzystające z kamery video. Okulary pozwolą m.in. na wskazanie najbliższej restauracji czy najbliższego przystanku. Do tej pory było to możliwe dzięki specjalnym aplikacjom w telefonie lub po prostu przez zapytanie kogoś w okolicy. Specjalne okulary z kamerą pomogą także zarejestrować najciekawsze momenty w życiu. Więcej o tym wyjątkowym projekcie okularów z kamerą przeczytasz tutaj.
Bądźmy pewni, że ciągły progres technologiczny już wkrótce zadziwi nas kolejnymi fantastycznymi zastosowaniami kamer. Wystarczy nam tylko czekać na nie z niecierpliwością.

Znicze elektryczne z diodą LED - nowy wynalazek na rynku zniczy

Choć świat zniczy, parafinowych wkłaów i innych funeraliów wydaje się być branżą niezwykle tradycyjną, nawet tutaj jest miejsce na innowacje. Najnowszym wynalazkiem jest znicz elektryczny na baterie, który można znaleźć w ofercie każdego większego producenta zniczy.
Przełom czy kawałek plastiku?
Znicze elektryczne po raz pierwszy pojawiły się w Polsce 4-5 lat temu, systematycznie zyskując na popularności. Obecnie kupić je można w zasadzie na każdym stoisku sprzedawców zniczy i wkładów. Ten "świecący kawałek plastiku" to w zasadzie nie tyle znicz, co wkład do znicza, świecący dzięki umieszczonej na nim diodzie LED. Cała "konstrukcja" wyglądem przypomina nieco wkład parafinowy, tyle... że jest zrobiona z plastiku. Ma to swoje wady i zalety.
Mocne strony zniczy elektrycznych
Zwolennicy nowego produktu zwracają uwagę, że znicz elektryczny to kolejny krok w ewolucji zniczy i lampionów. Jego największym atutem jest bez wątpienia bardzo długa żywotność. Przykładowo, najbardziej popularny model zniczy elektrycznych  świeci - na oryginalnych bateriach - nawet do 75 dni i to bez względu na warunki pogodowe! Dodatkowo, możliwość wymiany baterii sprawia, że jeden znicz może być bez problemu używany przez kilkanaście miesięcy.
To wszystko sprawia, że znicze elektryczne są także atrakcyjne cenowo. Cena detaliczna nowego wynalazku waha się w granicach 6 - 10 złotych (w zależności od sprzedawcy oraz modelu znicza). Łatwo policzyć, że za jeden dzień świecenia zapłacimy więc tylko około 10 groszy! Czyli znacznie mniej niż przy stosowaniu tradycyjnych wkładów parafinowych.
Kontrowersje
Rzecz jasna, nie wszyscy są zwolennikami zniczy elektrycznych. Dla wielu osób ważniejsza niż wygoda i niska cena jest tradycja. A ta mówi, że pamięć o bliskich wyraża się poprzez zapalenie znicza. W przypadku zniczy elektrycznych "żywego ognia" natomiast nie ma, co może być sporą przeszkodą w rozprzestrzenianiu się tego produktu.
Kontrowersje mogą też wzbudzać względy ekologiczne. Wszak tysiące plastikowych wkładów do zniczy, zawierających dodatkowo baterie, na pewno nie jest korzystne dla środowiska. Plastik - w przeciwieństwie do parafiny - przecież się nie spali...

wtorek, 7 sierpnia 2012

Thomas Edison przegrał z UE. Co dalej?

Od czasu gdy unijna dyrektywa EUP[1] (Energy Using Products Directive) dotycząca gospodarki zasobami elektrycznymi uderzyła w produkcję źródeł światła, ze sklepów sukcesywnie znikają "stare" żarówki elektryczne.
Zapisy wspomnianej dyrektywy jasno określały, wytyczne zarówno dla żarówek próżniowych, gazowanych jak i halogenowych. Te ostatnie nie podlegały bezpośrednio nakazowi wycofania z obrotu rynkowego (tylko model C), to jednak ich wycofanie miało nastąpić w okresie resursu dla wspomnianej dyrektywy. Natomiast dwa poprzednie typy żarówek (próżniowe i gazowane), zostały skazane na powolne wycofanie z rynku.
Żarówka żarowaLight Bulb by Matteo Paciotti | Photography via Flickr.com
Dyrektywa obowiązująca już ponad trzy lata, bo od 1 września 2009 roku, zabroniła sprzedaży zarówno żarówek przeźroczystych o mocy powyżej 75W jak i wszelkich żarówek które w procesie produkcji były matowane lub opalizowane. Takie same parametry wpływały na zakaz obrotu żarówkami halogenowymi  - zabroniono sprzedaży żarówek halogenowych wszystkich mocy które w procesie wytwarzania przechodziły proces matowania lub opalizacji. Te wytyczne dotknęły również specjalnych żarówek G9 przystosowanych do napięcia 230V których moc przekraczała lub była równa 75W a także żarówek halogenowych w tak zwanych „bańkach”, oznaczonych symbolem BTT o mocy 100W i 150W. Podobnie stało się z żarówkami wykorzystującymi halogenowy cykl regeneracyjnymi przeznaczonymi do rozwiązań przemysłowych, których moc była zbliżona do pięciuset Watt. Zaletą tych ostatnich żarówek, była możliwość uzyskania światła praktycznie o parametrach zbliżonych do światła dziennego – oczywistym ich zastosowaniem były studia nagrań video czy sprzęt dodatkowy wykorzystywany przez oświetleniowców jak i fotografów na planach filmowych i w przemyśle fotograficznym.
Wybór żarówki energooszczędnejWybór żarówki energooszczędnej to trudne zagadnienie. Najlepiej poradzić się eksperta. Helping a shopper by CERTs via Flickr
Wycofanie wycofaniem, ale sama dyrektywa jasno przekazuje korzyści jakie może przynieść zakaz sprzedaży żarówek Edisona (tak będę w dalszej części artykułu nazywał żarówki żarowe, halogenowe i inne które objęły wytyczne dyrektywy EUP. Urzędnicy Unii Europejskiej odpowiedzialni za utrzymanie odpowiednich norm jakie powinny posiadać artykuły elektryczne, uznali, że podstawowe argumenty jakie przemawiają za EUP to:
- redukcja emisji dwutlenku węgla (CO2). Oszczędności jakie ma przynosić ta zmiana to ponad piętnaście milionów ton wspomnianego gazu rocznie. Część z krytyków tej decyzji uznaje, że wartość ta jest przynajmniej dwukrotnie niższa, a za badaniami stoi lobby producentów żarówek, którym droższe produkty fluorescencyjne – powszechnie nazywane energooszczędnymi, przynoszą większe dochody.
- według szacunków niezależnych ekspertów, oświetlenie stanowi około 20% wszelkich wydatków energetycznych jakie generują gospodarstwa domowe. Mówiąc prościej – pośród gospodarstw domowych w całej Unii Europejskiej w każdym z nich 1/5 energii elektrycznej zużywana jest na oświetlenie pomieszczeń. Wydawać by się mogło, że to niewielka wartość, przytłaczające jest jednak to, że według badań, oświetlenie wykorzystujemy tylko 5 godzin spośród 24 godzinnego dnia.
- sugerowane rozwiązania (lampy fluorescencyjne - w dalszej części artykułu będę nazywał je lampami energooszczędnymi, jak i lampy wykorzystujące oświetlenie LED) to technologie których zastosowanie powoduje pięciokrotne zmniejszenie zapotrzebowania na oświetlenie gospodarstw domowych.
Urzędnicy europejscy obliczyli, że zastosowanie energooszczędnych technologii oświetlenia pozwoli na oszczędności rzędu czterdziestu miliardów kilowatogodzin w ciągu roku. Podsumowując, żarówki które nie spełniają wymogów energetycznych opisanych w dyrektywie EUP zostaną wycofane z obrotu.
Co dalej?
Obecnie na rynku oficjalnym, nie można kupić żarówki  o mocy 60W i wyższej. Nadal w obrocie pozostają żarówki 40W i 25W które, zgodnie z EUP mają zostać wycofane do 1 września 2012 roku. Założenia wspomnianej dyrektywy i jej terminarz, jasno wskazują datę całkowitego wycofania żarówek z rynku – jest to 1 września 2016 roku, wtedy również z obrotu znikną lampy halogenowe klasy C (wypełnione są ksenonem). Na rynku, nazwijmy to „wtórnym”, możemy otrzymać różnego rodzaje ogrzewacze powietrza czy inne wynalazki. Oczywiście wynalazki te to 100W lub 75W żarówki – sprzedawane jako towar kolekcjonerski, lub nie do przeznaczenia w urządzeniach o sieciach elektrycznych. Do decyzji każdego z Nas pozostaje jakiego typ żarówek będzie wykorzystywał, czy edycje kolekcjonerskie, czy zgodnie z dyrektywą EUP przesiądzie się na żarówki LED czy żarówki energooszczędne.
Celem wprowadzenia dyrektywy jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko przez produkty wykorzystujące energię elektryczną, a także zamiana wykorzystywanych dotychczas szkodliwych elementów do ich produkcji (gazy, związki ołowiu i kadmu). Zrezygnowanie z dawnej technologii ma zmotywować producentów do jeszcze większego zaangażowania na rzecz środowiska przy projektowaniu nowych źródeł światła i wykorzystaniu do produkcji materiałów podlegających recyklingowi.
Tym którzy nadal pozostają sceptyczni względem wytycznych dyrektywy EUP, polecam listę zawierającą zestawienie, tak zwanych środków zastępczych dla żarówki, czyli po prostu alternatywnych źródeł światła (sugerowanych przez urzędników z Brukseli):
- żarówki halogenowe nowej generacji - zapewniające jakość światła oraz kształt zbliżony do „starych” żarówek, natomiast o zwiększonej wydajności i zmniejszonym poborze energii elektrycznej.
- lampy fluorescencyjne (energooszczędne) – zapewniające światło podobnej jakości natomiast dużo bardziej wydajne i co najważniejsze o zwiększonej żywotności.
- żarówki LED – wykonane z diod LED (elektroluminescencyjnych lub świecących) o dużej wydajności i długim działaniu.
Warto zerknąć (tabele i wykresy)
Do artykułu dołączam ciekawe infografiki dotyczące żarówek LED z rynku amerykańskiego, w przystępnej formie.
Porównanie różnych typów żarówek. Light Bulb Comparison Chart by CERTs via Flickr
Na podstawie strumienia świetlnego żarówki LED możesz odczytać jej watowy zamiennik z poniższej infografiki.
Tabela przeliczeniowa: Lumeny / Watty - wykres jasności. Light Bulb Brightness Chartt by CERTs via Flickr
Wiele osób twierdzi, że wielcy XIX konstruktorzy tacy jak Thomas Edison, Joseph Wilson Swan czy Aleksander Łodygin, przewracają się w grobach i złorzeczą zza światów. Ja jednak uważam, że dyrektywa ma jasne cele i przynosi znaczne korzyści dla całego ludzkiego ekosystemu. A jak Ty uważasz? Czy aby nie zostaliśmy wplatanie w największą rewolucję na rynku artykułów oświetleniowych wywołana przez lobbystów? Chętnie poznam Twoje zdanie, skoro dobrnąłeś drogi czytelniku do końca tego artykułu, podziel się proszę swoją opinią.
[1] Energy Using Products Directive (EuP) - http://www.green-ecosystems.com/energy-using-products-eup.html. Dostęp: 04-08-2012.

poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Mini kamera- narzędzie szpiega

Rozwój technologiczny sprzyja pełnej, sprzętowej miniaturyzacji urządzeń. Obecnie nie stanowi już problemu stworzenie urządzeń, które mimo niewielkich rozmiarów będzie z powodzeniem rywalizowało z konwencjonalnym wyposażeniem szpiegowskim.
       Dość znaczący przełom w dziedzinie miniaturyzacji reprezentują kamery przemysłowe a w szczególności rejestratory operacyjne. Wysokiej klasy przetworniki obrazu oraz szerokokątne obiektywy pozwalają na maksymalne zoptymalizowanie jakości otrzymywanego obrazu w najwyższej możliwej rozdzielczości. Odznacza się on klarownością, nasyceniem palety barw oraz pozbawieniem zakłóceń. Obecnie mini kamera szpiegowska może zostać ukryta praktycznie wszędzie. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia producentów sprzętu szpiegowskiego. Istotną kwestią do rozwiązania jest tylko zagadnienie zasilania urządzenia. Jeśli mówimy o  breloku lub zapalniczce to ważne jest aby zdecydować się na zasilanie akumulatorowe. Mimo swoich niewielkich rozmiarów akumulator jest w stanie dostarczyć urządzeniu energii na nawet 4 godziny pracy operacyjnej. Kamera szpiegowska w radio budziku czy zegarku jak najbardziej powinna pobierać zasilanie z sieci tak jak przedmiot który służy jako kamuflaż. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie ponieważ nie wzbudza podejrzeń osób trzecich. Przykładowo zegar na ścianie zasilany jest baterią 1.5V typu ,,paluszek”. Kamera potrzebuje do pracy 5V. W tej sytuacji należy dołożyć dwie sztuki baterii i liczyć się z tym ze będzie trzeba wymieniać baterie w zegarze co kilka dni.
       Standardowo urządzenie bez kamery szpiegowskiej pracuje nawet do dwóch miesięcy na jednym paluszku. Warto jest więc ukrywać mini kamery w przedmiotach pobierających zasilanie z sieci elektrycznej. Mowa tutaj o radio budzikach, termometrach mieszkaniowych, czujkach dymu czy ruchu. Sprzęt szpiegowski niewielkich rozmiarów może kupić praktycznie każdy. Atrakcyjne ceny sprawiają, że popyt znacząco wzrasta. Opisywane kamery szpiegowskie coraz częściej posiadają funkcję detekcji. Aktywują się do nagrania z chwilą wykrycia ruchu lub odpowiedniego poziomu dźwięku. Oczywiście rejestrowany obraz jest kolorowy i wzbogacony o strumień audio. Nagrania rejestrowane są na przenośnych kartach pamięci. Najczęściej maksymalna obsługiwana objętość to 16GB. Rozmiar ten pozwala na zgromadzenie około 10 godzin materiału operacyjnego. Warto nadmienić ze kamery te coraz lepiej radzą sobie w warunkach trudnych oświetleniowo.

sobota, 4 sierpnia 2012

Technologia LED przyszłość czy marketing?

Na początek chciałbym przedstawić co to wogule jest technologia led.LED - czyli light emitting diode - są to małe diody, które zrewolucjonizowały przemysł elektroniczny do takiego stopnia, że dzisiaj nie sposób nie natknąć się na nie.
Zacznijmy może od wyświetlaczy led  o których ostatnimi czasy jest coraz głośniej. Przyjżyjmy się czy ta technologia w wyświetlaczch lcd to poprostu skuteczny marketing nażucony nam przez cpecjalistów od PR-u czy naprawdę w led jest przyszłość.
Wyświetlacze LED jeżeli by wierzyć zapewnieniom naukowców niewątpliwie już niebawem zastąpią LCD, nie dziwi więc fakt, że na rozwój tej technologii  przyznawane są coraz większe fundusze. Jednak większość wprowadzanych na rynek telewizorów wykorzystujących technologię  LED spotyka się z wieloma zarzutami. Jednym z najważniejszych jest to, że panelu nie tworzą diody, a jedynie służą one do podświetlania krawędzi (a więc, technicznie rzecz biorąc, nie są to prawdziwe Panele te, w odróżnieniu od tradycyjnych LCD charakteryzują się tym ,że:

    * uzyskiwany na nich obraz jest jaśniejszy,a odcień czerni jjest  głęboki i wyrazisty
    * są dużo cieńsze niż tradycyjnie podświetlane (obecne na rynku modele mają około 1,6 cm grubości)
    * zużywają dużo mniej energii (około 50 %)
    * oferują szerszą gamę kolorów (szczególnie przy podświetlaniu RBG-LED)

Obecnie są prowadzone prace nad otrzymaniem ultracienkich, nieorganicznych diod które świecą jaśniej i dłużej niż tradycyjne matryce LED, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie elastycznego mikrowyświetlacza zawierającego sieć połączonych oczek, na których nadrukowane będą przyczepione do organicznego podłoża mikrodiody.
Czyli jeżeli chodzi o zastosowanie diód led w wyświetlaczach zyskujemy nie tylko na oszczędności energi ale także na jakości wyświetlanego obrazu, zatem na dzień dzisiejszy warto rozważyć zakup telewizora z podświetleniem Led
A zatem co ze zwykłym oświetleniem domu czy tu też led znajdzie zastosowanie ?
Zalety Podświetlenia LED
Przede wszystkim  czas eksploatacji żarówek opartych na diodach led jest znacznie dłuższy i wynosi nawet 100 tysięcy godzin przypomnijmy że zwykła żarówka posiada żywotność do 10 tys godz zatem różnica jest zauważalna. Ponadto źródła światła LED nie tracą pobieranej energii wydzielając niepotrzebne ciepło co u tradycyjnych żarówek niestety jest normą żę 70 % Energi którą pobierają zużywają nie na emitowanie światła ale na wydzielanie ciepła. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym cała moc zużywana jest na produkcję światła - gdyby stworzono diody o tej samej mocy co żarówka, emitowałyby one nawet trzy razy więcej światła pobierając taką samą ilość energii. Przewiduje się jednak, że w niedalekiej przyszłości diody LED o takiej mocy emitować będą aż 16 razy więcej światła. Ważną zaletą LED jest także ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (brak szklanych elementów sprawia, że diody są praktycznie niezniszczalne) oraz zmiany pogodowe, czyli wysokie i niskie temperatury. Z punktu widzenia zastosowania diod istotny jest tzw. kąt rozsyłu, który mieści się w ich przypadku w przedziale 1-150 stopni normalna żarówka świeci dookoła dzięki czemu oświetla całe pomieszczenie w technologi led to jest jedna z przeszkód którą napotkano przy zastosowaniach domowych, a także czas włączania, który jest 2 miliony razy krótszy od typowych żarówek.
Obsługa i zastosowanie 
Sposób obsługi diod stwarza niemal nieograniczone możliwości użytkowe. Mogą one być zasilane i sterowane, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, przy pomocy mikroprocesora, który steruje poziomem jasności i kolorem światła. Traktuje się je, jako punktowe źródło światła, co sprawia, że standardowe oprawy oświetleniowe nie nadają się do ich wykorzystania. Dlatego też dużym wyzwaniem stoją projektanci i konstruktorzy. To od  będzie zależeć zastosowanie diod LED w oświetleniu ogólnym, akcentującym, reklamowym czy dekoracyjnym. Obecnie najczęściej grupuje się kilka pojedynczych diod, by tworzyły układ możliwy do wykorzystania w tradycyjnych oprawach. Dzięki licznym zaletom stosowane są praktycznie wszędzie gdzie jest to możliwe - do oświetlenia domów, lokali użytkowych, budynków, ogrodów, pojazdów i tablic informacyjnych. Technologia LED wykorzystywana jest również w oświetleniu sygnalizacyjnym i ostrzegawczym. Wszystkie te elementy sprawiają, że dioda ma duże szanse zastąpić istniejące źródła światła. Dlatego sprawdzają się idealnie przy naprawa telefonów i konsol do gier.
Tak więć podsumowując
Warto się zastanowić nad zakupem alternatywnego podświetlenia np w naszych domach jeżeli chcemy zaoszczęzić na rachunku jest to zdecydowanie godne polecenia rozwiązanie, aczkolwiek nie jest wolne od wad i jeszcze długa droga do doskonałośći .Podśwetlenie Led bardzo dobrze się sprawdza w wyświetlaczach do telefonów komórkowych dzięki temu że taki wyświetlacz zużywa mniej prądu nasza bateria w telefonie wystarcza na dłużej i moim zdaniem ten rynek diody led podbiją najszybciej. Akcesoria gsm zaczynają być oparte na diodach led gdyż jest to jedna z tych dziedzić w której oszczędność energi znaczącą wpływa na komfort użytkowania telefonów.

Londyn 2012: Darmowe aplikacje do oglądania Olimpiady na żywo

Uroczyste otwarcie odbyło się w piątek wieczorem i było bardzo spektakularnym widowiskiem. Jeśli chcesz złapać każdy moment akcji podczas zmagań sportowców, zobacz listę aplikacji do oglądania na żywo i za pomocą pasma wielostrumieniowego Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie.
NBC Olympics Live Extra (darmowa) to oficjalna aplikacja w USA transmitująca na żywo podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012. Dostaje sporo minusów od konsumentów za posiadanie mylącego interfejsu, powolnej prędkości wideo i wymagania abonamentu kablowego podczas dostępu do niektórych funkcji. Jednak jest to źródło dla każdego pojedynczego zdarzenia olimpijskiego z 3500 godzinami żywej treści. Użytkownicy mogą oglądać wszystkie ponad 300 wydarzeń, wybrać alternatywne kąty kamery, mają dostęp do pełnych powtórek, śledzić ich ulubione sporty, dostać powiadomienia push o zdarzeniach i oglądać wiele programów przez NBC Universal Channel. Przed przejściem do gier, można oglądać filmy z 2008 roku z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, wywiady ze sportowcami i przeżywać emocje rund kwalifikacyjnych dla niektórych swoich ulubionych sportów.
XFINITY TV (darmowa) Jeśli masz Xfinity lub Comcast Digital, powinieneś już mieć tę aplikację. Możesz oglądać wszystkie ulubione programy telewizyjne z iPad’a, kontrolować telewizor, przeglądać harmonogram nadchodzących wydarzeń, programować rejestrator i więcej. Ta aplikacja pozwala na strumieniowe przesyłanie programów telewizyjnych i filmów w dowolnym czasie z HBO, Starz, Showtime, Cinemax, TNT, TBS, Cartoon Network, BBC i wszystkich nadawanych kanałów telewizyjnych. Aplikacja XFINITY TV została niedawno zaktualizowana o „filtry dla nowych Igrzysk Olimpijskich w programie telewizyjnym, aby umieścić akcję rozgrywek w Londynie w zasięgu ręki”.
DIRECTV App dla iPada (darmowa) w abonamencie do DIRECTV można oglądać olimpijskie zmagania przez NBC Universal. Ta aplikacja pozwala użytkownikom na oglądanie telewizji na żywo na iPada, w tym HBO, Cinemax, Starz i Encore. Możesz również przeglądać program kanałów telewizyjnych, przeczytać dodatkowe informacje na temat obsady i ekipy, programować rejestrator i więcej. Jeśli nie chcesz założyć konta w NBC Olimpiady z DIRECTV, ta aplikacja pozwoli Ci oglądać program transmisji dostępnych zdarzeń przez NBC. Musisz być podłączony do konta kablówki z domu za pomocą Wi-Fi, aby zobaczyć na żywo telewizję.
Igrzyska Olimpijskie Londyn CTV 2012 (darmowa) od ceremonii otwarcia w dniu 27 lipca, kanadyjscy mieszkańcy mogą uzyskać aktualne wydarzenia i wyniki zdarzeń, grać w gry, wejść, aby wygrać wycieczkę na uroczystości zamknięcia i więcej. Po oficjalnym rozpoczęciu igrzysk olimpijskich, Kanadyjczycy mogą oglądać na żywo za pomocą strumieniowej transmisji wideo przez CTV i Sportsnet transmisje olimpijskie, zobaczyć dodatkowe relacje na żywo z 15 olimpijskich wydarzeń poprzez RSS i komunikować się z innymi za pośrednictwem dodatku Social Scene TV.

czwartek, 2 sierpnia 2012

Czym różnią się frezy?

Frezy czołowe dzielą się na kilka grup. Grupy te charakteryzują się różnymi kształtami, rozmarami i przeznaczeniem. Rodzajów frezów jest wiele. Wbrew pozorom to rozbudowany dział techniki. Warto znać podstawowe zasady podziału, dobrze jest też orientować się, co do czego można użyć.
Pierwszą kategorią rozróżnienia frezów czołowych może być ich kształt. W chwili obecnej frezy to ogromne zróżnicowanie kształtów, a więc i przeznaczenia. W zależności od potrzeb używane są różne formy, co pozwala na osiągnięcie rozmaitych efektów.
 Frezy różnicują się również ze względu na głębokość i ułożenie rowków lub zębów. Rowki mogą mieć postać spiralną, o dużej głębokości i wić się wzdłuż bolca. Z kolei zęby znaleźć można na frezach okrągłych, przypominających tarcze stosowane w piłach. I tak jak w przypadku pił, także i tarcze używane do frezowania tną materiał, kruszą go i wyrywają jego elementy. Frezy mogą mieć od jednego do czterech zębów na rowek. W większości przypadków im więcej zębów ma frez tym gwałtowniej będzie rozrywał materiał. Innymi słowy, frez dwuzębny może pracować dwa razy wolniej niż taki, który ma cztery zęby.
 Kolejnym elementem, który może służyć do rozróżnienia jest kąt pod jakim nachylona jest spirala. O co chodzi? Rowki na frezach bardzo często nachylone są pod pewnym kątem. Jest to podyktowane tym, że w przypadku braku nachylenia, cały ząb uderzałby w materiał za jednym razem powiększając wibracje i zmniejszając dokładność cięcia. Ułożenie rowków pod kątem pozwala zębom na wgryzanie się w powierzchnię stopniowo. Co za tym idzie, redukowane są wibracje. Zwykle frezy używane do wykończeń posiadają większe nachylenie, co zapewnia więszą dokładność.
 Niektóre z frezów mogą służyć do przewiercania się przez gruby materiał. Inne nie mogą tego robić. W związku z tym pojawia się kolejne pole rozróżnienia. Inne są w stanie wwiercać się pod określonym kątem, na przykład czterdziestu pięciu stopni.

Różne rodzaje frezów pozwalają na wycinanie różnych kawałków materiału. Mogą też zostawiać odcięty brzeg w postaci wygładzonej lub nierównej, szorstkiej i surowej. Frezy zostawiające szorstkie brzegi mogą mieć żłobkowane zęby, które kruszą materiał na małe kawałki. Te, które zostawiają brzeg gładki mają wiele zębów, dzięki czemu tną w sposób delikatny.

Maszyny czyszczące - różne potrzeby - różne parametry

Sprzątanie przy użyciu maszyn czyszczących stało się koniecznością dla wielu firm sprzątających. Wciąż jednak brak niezbędnej wiedzy w tej dzedzinie. Niniejszy artykuł pomoże uświadmi sobie jakie parametry należy brać pod uwagę w wyborze i zakupie maszny czyszczącej.
     Większość profesjonalnych firm sprzątających używa dzis profesjonalnego sprzętu czyszczącego. Na rynku polskim dostępne są maszyny czyszczące kilku wiodących producentów.
     O ile niektórzy właściciele lub menadżerowie firm sprzątających wciąż nie są przekonani do maszyn czyszczących próbując je zastąpić ogólnodostępnymi, marketowymi odkurzaczami, o tyle profesjonalne firmy sprzątające, które są w stanie wykonywać również bardziej specjalistyczne usługi, bardzo starannie dobierają parametry maszyny czyszczącej w zależności od swoich potrzeb. Pierwszych pozostawmy samym sobie. Rynek prędzej czy później ich wyeliminuje. Tym drugim pomóżmy zdobyć wiedzę na temat różnych możliwości i zakresu działania sprzętu czyszczącego.
     W zależności od rodzaju usługi mamy do wyboru różne kategorie, np. Maszyny czyszczące do podłóg. Inny automat wybierzemy do czyszczenia małej powierzchni, inny do dużej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czas działania akumulatora w maszynie czyszczącej. Przy bardzo dużej powierzchni, oraz zwykle w przypadku przestrzeni otwartych warto rozważyć zakup maszyny czyszczącej z samochodowym systemem kierowania. Podobnie jak w przypadku samochodów możemy zdecydować się na silniki Diesla lub benzynowe. W przypadku sprzątania dużych terenów zewnętrznych nie bez znaczenia jest możliwość zakupu maszyny czyszczącej wyposażonej w kabinę operatora i, opcjonalnie, w światła przednie, czy wycieraczkę przedniej szyby. Opcje te umożliwiają sprzątanie zarówno w nocy jak i w trudnych warunkach atmosferycznych. Ponieważ maszyny czyszczące możemy do pewnego stopnia samodzielnie konfigurować w zależności od potrzeb (np. Kupić maszynę czyszczącą z kabiną operatora ale bez świateł i wycieraczki) warto zasięgnąć rady sprzedawcy. Wyjaśni on dokładnie możliwości konfiguracji maszyn sprzątających.
     W przypadku mniejszych powierzchni lub też powierzchni z dużą ilością wąskich korytarzy i zakamarków możemy wybrać mniejszą maszynę czyszczącą. Rozwiązaniem może tu być mała zamiatarka wyposażona w centralną szczotkę cylindryczną lub odkurzacz z centralnym ułożeniem kół. Obie maszyny czyszczące charakteryzują się dużą zwrotnością.
     Sporo firm sprzątających specjalizuje się w praniu dywanów i wykładzin. Tu również możemy się zetknąć ze specyficznymi potrzebami w zależności od wielkości dywanu / wykładziny, rodzaju a także czasu przeznaczonego na usługę sprzątania. Poza parametrami wspólnymi dla wszystkich odkurzaczy piorących produkuje odkurzacze do dywanów, które dzięki zastosowaniu szczotek walcowych rozczesują włosie dywanu pozwalając odessać głębiej tkwiące zabrudzenia. Na pewno warto też wspomnieć o możliwości czyszczenia dywanów metodą suchej piany. W tym przypadku maszyna czyszcząca wyposażona jest w wytwornicę piany (do 5% zawartości wody) i elektroszczotkę, która rozczesuje włosie dywanu pozwalając pianie na penetrację wgłąb wykładziny. Po skrystalizowaniu piany powierzchnę należy odkurzyć.
     Omówiliśmy tu jedynie kilka przykładów różnych maszyn czyszczących. Parametry również zostały przedstawione w sposób jak najprostszy, a zatem nieco ograniczony. Oczywiście orientacja we wszystkich możliwościach maszyn czyszczących  wymagałaby osobnego opracowania naukowego. Jednakże nawet tak okrojone informacje, jakie zawarte zostały w niniejszym artykule, pozwalają na obranie kierunku i sprecyzowanie wstępnych oczekiwań wobec maszyny czyszczącej oraz ułatwi poszukiwania właściwego sprzętu firmom sprzątającym.

środa, 1 sierpnia 2012

Odzyskiwanie danych z pendrive'ów

Artykuł będzie poświęcony odzyskiwaniu danych komputerowych, głównie z nośników typu pendrive, czyli urządzeń należących do najbardziej popularnych nośników pamięci przenośnej.

Szybki rozwój technologii produkcji tego typu urządzeń, rosnące pojemności nośników i wciąż malejące ceny sprawiły, że jest to jeden z najpopularniejszych obecnie, przenośny nośnik danych. W ślad za dużym nasyceniem rynku tymi urządzeniami, idzie też spore zainteresowanie możliwościami odzyskania danych w sytuacjach braku dostępu do zawartości Pendrive'a.

Stosuje się różnorodne technologie pomocne przy odzyskiwaniu danych z nośników uszkodzonych zarówno w sposób programowy (logiczny - urządzenie jest sprawne, wykrywane poprawnie przez system, brak natomiast możliwości odczytu danych np. przez ich skasowanie, format nośnika, błąd logiczny nośnika lub inne przyczyny nie powodujące uszkodzenia samego urządzenia), jak i uszkodzonych technicznie (fizycznie - urządzenie niesprawne, błędnie lub wcale nie wykrywane przez system operacyjny, z brakiem lub nadmierną wykazywaną pojemnością, powodujące zawieszanie komputera, itp.).

Odzyskiwanie danych z pendrive całkowicie różni się procesem postępowania od odzyskiwania danych z tradycyjnych dysków hdd, ze względu na swoją budowę. Urządzenia typu pendrive, karty pamięci, dyski ssd zbudowane są z układów flash, natomiast dyski hdd z "talerzy". Z niektórymi przypadkami utraty danych z flash-ów jesteśmy sobie wstanie sami poradzić dzięki programom umieszczanym w Internecie, natomiast z gorszymi przypadkami lepiej udać się do specjalistycznych firm odzyskujących dane.

wtorek, 31 lipca 2012

Nowy standard transmisji danych BPL

Nowy standard transmisji danych to Broadband over Power Line, czyli BPL. Polega na wykorzystaniu prądu do przesyłania danych takich, jak np. internet.
Nowy standard, czyli BPL (Broadband over Power Line), dotyczy urządzeń do transmisji danych poprzez sieć elektryczną. Według przyjętych rozwiązań transfer pomiędzy urządzeniami będzie mógł osiągać prędkość powyżej 500 Mb/s, a zasięg transmisji 1500 m.
00000028
"Zmień każde gniazdo sieciowe na Internetowe"

Dzięki urządzeniom BPL będzie można tworzyć punkty dostępu do Internetu zintegrowane z gniazdkami elektrycznymi. Wobec coraz lepszej współpracy wszystkich urządzeń elektronicznych poprzez sieć takie rozwiązanie bardzo ułatwi prace instalacyjne.

Wymagania współczesnego telewizora mogą być najlepszym przykładem na konieczność integracji zasilania i transmisji danych. Innym, poza domowym, przykładem na możliwość zastosowania BPL są środki transportu, takie jak pociąg, metro czy samolot, gdzie dzięki zastosowaniu transmiterów sieciowych użytkownicy podczas podroży będą mogli korzystać z niezakłóconej transmisji.
Ważną funkcjonalnością urządzeń BPL jest możliwość budowania struktur hybrydowych - WLAN plus BPL.
Pozwoli to na transmisję bezprzewodową na jednym poziomie, a BPL może być wykorzystany do przenoszenia sygnału poprzez stropy, które znacząco tłumią sygnały bezprzewodowe.
Pierwsze urządzenia hybrydowe już są konstruowane - firma Atheros zapowiada ich rynkowy debiut jeszcze w bieżącym roku. Atheros będzie oferować nie tylko urządzenia, ale również dedykowane oprogramowanie do zarządzania całą siecią stworzoną za pomocą transmiterów.

poniedziałek, 30 lipca 2012

BlackBerry Bold 9780

RIM rozszerza swoją ofertę o nowy smartfon z linii Bold, wyposażony w ekran o rozdzielczości 480 x 360 pikseli, klawiaturę QWERTY, nawigację GPS oraz 5-megapikselowy aparat cyfrowy.
Blackberry Bold 9780BlackBerry Bold 9780 to najnowszy smartfon firmy RIM, który oczywiście wyposażony jest w sprzętową klawiaturę QWERTY. Ponadto w jego wyposażeniu znajdziemy 5-megapikselowy aparat cyfrowy z autofokusem, stabilizacją obrazu i fleszem LED, 512 MB pamięci flash, gniazdo kart pamięci microSD (do 32 GB), łączność WiFi 802.11b/g ze wsparciem rozmów przez WiFi (tam gdzie, jest dostępne UMA), nawigację A-GPS z preinstalowanymi mapami, ekran o rozdzielczości 480 x 320 pikseli oraz trackpad. Smartfon jest pierwszym modelem z linii Bold, opartym na systemie operacyjnym BlackBerry OS 6.0. System posiada nową, wydajną przeglądarkę opartą na silniku WebKit, która szybko i efektywnie renderuje strony. Przeglądarka pozwala także na płynną nawigację za pomocą optycznego trackpada, wprowadza możliwość otwierania stron w zakładkach, pozwalając na jednoczesne przeglądanie kilku stron oraz posiada funkcjonalność zoom, która ułatwia przewijanie i przeglądanie tekstu.
Inne możliwości systemu BlackBerry 6 to między innymi rozszerzone funkcje komunikacyjne, w tym ułatwione zarządzanie RSS-ami i zintegrowany dostęp do narzędzi takich jak: BlackBerry Messenger, Facebook, Twitter, MySpace oraz licznych aplikacji komunikacyjnych. Nowy system operacyjny to także zwiększone możliwości multimedialne, w tym dedykowana aplikacja YouTube, przeprojektowane aplikacje muzyczne i fotograficzne oraz nowa, uniwersalna wyszukiwarka, która pozwala w efektywny sposób przeszukiwać zawartość smartfonu i rozwijać zakres poszukiwań.
Bateria urządzenia ma zapewnić do 6 godzin rozmów w trybie GSM lub UMTS, albo do 22 dni czuwania w trybie GSM, bądź do 17 dni czuwania w trybie UMTS.

niedziela, 29 lipca 2012

Urządzenia wojskowe a wiązki kablowe

Urządzenia i sprzęt wykorzystywany w wojskowości i telekomunikacji musi spełniać wyjątkowo wysokie wymagania jakościowe, powstałe ze względu na specyfikę przeznaczenia. Często ekstremalne warunki, w jakich używane są urządzenia, sprawiają, że konieczne jest stosowanie do ich produkcji ponadprzeciętnie odpornych półproduktów.  
Firmy zajmujące się produkcją kabli muszą dostosowywać technologie produkcji do coraz wyższych wymagań odbiorców ich produktów. Nowoczesny sprzęt produkowany w oparciu o coraz bardziej skomplikowane, nowoczesne technologie, wymaga stosowania wysokiej jakości półproduktów, które mają bezpośredni wpływ na jakość tych urządzeń. Bardziej rozbudowana elektronika wymaga stosowania większej ilości połączeń, a tym samym więcej kabli. Aby maksymalnie zmniejszyć ilość kabelków, w produkcji stosuje się wiązki kablowe i światłowodowe. Aby wiązki kablowe spełniały właściwie swoją rolę, a przy tym były odpowiednio wysokiej jakości, muszą być przygotowywane według odpowiednich standardów i technologii.
 Nowoczesna, ale sprawdzona technologia stosowana przez producentów wiązek kablowych pozwala uzyskiwać produkty o niemal doskonałych właściwościach. Okablowanie wykonane w tej technologii wykorzystywane jest w produkcji przeróżnych urządzeń o szerokiej skali zastosowań. Wiązki kablowe, produkowane w oparciu o technologię i standard IPC/WHMA-A-620, są wykorzystywane na przykład do produkcji urządzeń na potrzeby wojskowości i telekomunikacji, a w tych branżach ze względu na specyfikę warunków, w jakich pracują urządzenia, jakość okablowania ma szczególnie ważne znaczenie.
Wspomniana technologia to synonim osprzętu kablowego o wyjątkowo wysokiej jakości. Doskonała wytrzymałość, niezawodność, izolacja, termokurczliwość, itd. Samo to, że okablowanie to wybierane jest do produkcji urządzeń wojskowych, jest gwarancją najlepszej jakości. Wiązki kablowe wyprodukowane są również szeroko stosowane w telekomunikacji, gdzie jakość stosowanych urządzeń ze względu na specyfikę zastosowania, musi być (podobnie jak w wojskowości) bardzo wysoka.

piątek, 27 lipca 2012

Procesory we współczesnych komputerach

Procesory są obecnie montowane w praktycznie każdym urządzeniu elektronicznym. Dzięki nim możliwe jest przetwarzanie wszystkich elementarnych obliczeń, dzięki którym na komputerze pojawia się obraz, wykonują się wyliczenia matematyczne i są przesyłane dane od urządzeń wejścia do urządzeń wyjścia.
Na przestrzeni lat procesory ulegały stałemu rozwojowi. Jeszcze kilka lat temu producenci walczyli między sobą o to, ile megahertzów uda im się upakować do jednego procesora. Po pewnym czasie jednak szybkość taktowania musiała się zatrzymać, ponieważ zbyt szybkie taktowanie procesora wymagało dodatkowego chłodzenia, a procesor taki zbyt mocno się nagrzewał.
Następnym etapem rozwoju procesorów było dodanie dodatkowych rdzeni do procesora i wykonywanie dodatkowego zadania równolegle.
 Procesory zaczęły wykonywać najpierw dwa zadania, następnie ilość możliwie wykonywanych zadań podwoiła się. Dalszy rozwój wymagał zwielokrotniania ilości rdzeni.
Równolegle producenci starają się zmniejszać wielkość procesorów, ilość prądu potrzebną do wykonywania obliczeń oraz przyspieszyć przesyłanie danych pomiędzy poszczególnymi elementami procesora.
Obecne procesory są nadal rozwijane pod kątem miniaturyzacji i zmniejszania odległości między poszczególnymi tranzystorami, jednak już niedługo odległości między najmniejszymi elementami procesora będą na tyle małe, że nie będzie możliwa dalsza miniaturyzacja i konieczne będzie inne podejście do zwiększania wydajności.
Architektury procesorów są rozwijane równolegle dla kilku typów urządzeń. Oddzielnie producenci pracują na procesorami do serwerów, oddzielne technologie wykorzystywane są przy opracowaniu procesorów dla urządzeń mobilnych, a jeszcze inaczej dla standardowych komputerów.
Oddzielną grupą procesorów są te montowane w różnego rodzaju urządzeniach rtv i agd.

niedziela, 22 lipca 2012

GPS - wprowadzenie

Technologie kosmiczne fascynują nas od początku swojego istnienia. Trudno się temu dziwić. Każdy z nas chyba pamięta filmy z Jamesem Bondem, kiedy to za pomocą satelitów brytyjski wywiad szukał "wrogów państwa". Co prawda takiej możliwości nie mają cywile, ale możemy poczuć „powiew kosmosu” dzięki GPS.
GPS to akronim słów Global Positioning System co w języku polskim oznacza Globalny System Pozycjonowania. Wyraz globalny nie jest żadnym stwierdzeniem na wyrost. GPS zapewnia praktycznie stuprocentowe pokrycie swoim zasięgiem Ziemi. Dokładniej, z prawdopodobieństwem 0,9996 z każdego miejsca na Ziemi widocznych jest co najmniej 5 satelitów, a jak wiadomo do prawidłowego działania wymagana są przynajmniej 4 satelity widoczne przez odbiornik w tym samym czasie (pozwala to określić pozycję w 3 wymiarach).
 GPS nie jest jakąś specjalnie nową technologią. Początków systemu GPS, ale również innych systemów pozycjonowania satelitarnego, możemy dopatrzyć się już w latach 50. ubiegłego stulecia. Historia ta jest dosyć często przytaczana, kiedy mówimy o genezie GPS. Mianowicie był rok 1957. W roku tym grupa amerykańskich uczonych obserwowała radzieckiego satelitę Sputnik 1. Był to czas "zimnowojennego” napięcia pomiędzy USA, a ZSRR. Lata pięćdziesiąte były początkiem wyścigu zbrojeń, który przejawiał się między innymi w rozwoju technologii kosmicznych. Sputnik 1 był natomiast pierwszym sztucznym satelitą Ziemi. Amerykanie nie wiedzieli zbytnio z czym mają do czynienia, więc zlecili naukowcom, aby sprawdzili czy satelita ten jest jakimś zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych, bądź jego sojuszników. Uczeni odbierając sygnał radiowy, który był emitowany przez satelitę wpadli na pomysł, aby wykorzystać satelity, a w zasadzie sieć satelitów do wyznaczania pozycji na Ziemi.
 Zanim rozpoczęto właściwe prace nad GPS, opracowano inne systemy pozycjonowania o charakterze wojskowym. Był to między innymi system Transit, który opracowany był dla potrzeb marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Kolejnym systemem, który wykorzystywał satelity do pozycjonowania był TIMATION. Kolejne prace nad systemami pozycjonowania satelitarnego wiążą się już bezpośrednio z GPS, który jak i inne tego typu tworzony był z myślą o wojsku.
 GPS to wbrew pozorom jakie mogą wyniknąć z prostoty korzystania z urządzeń do pozycjonowania satelitarnego, bardzo zaawansowana technologia. Prace nad nim rozpoczęły się w roku 1973, a pełną operatywność GPS osiągnął dopiero w roku 1995. Jednak to nie oznaczało, że zakończyły się prace nad nim. Nic bardziej mylnego. GPS-Navstar wymaga ciągłej konserwacji i nadzorowania. Ciągle wystrzeliwane są nowe satelity, aby zastąpić stare i zużyte, bądź z powodu zaimplementowania jakichś nowych rozwiązań. Aby tak naprawdę uzmysłowić sobie z jak skomplikowanej technologii korzystamy warto przeczytać poniższy nagłówek.
 Struktura GPS sprawia, że każdy z nas fizyczny kontakt ma tylko z małą częścią tej technologii, a mianowicie z odbiornikiem sygnału radiowego. A tak naprawdę jest to ta najmniej zaawansowana część nawigacji satelitarnej, która posiada trójelementową strukturę, w której wyróżniamy segment kosmiczny, segment użytkownika oraz segment kontroli. Odbiorniki to urządzania tak zwanego segmentu użytkownika. Dużo ważniejszy jest segment kosmiczny, który tworzy złożona sieć satelitów nawigacyjnych, których zadaniem jest nieprzerwane emitowanie sygnału, który następnie odbierany jest przez poszczególne odbiorniki. Dla wyznaczania pozycji niezwykle istotny jest bardzo precyzyjny pomiar czasu, dlatego każdy satelita wyposażony jest w zegar atomowy. Ostaniem elementem GPS jest segment kontroli, który zwany jest również segmentem nadzoru. Zadaniem tego segmentu jest, jak sama nazwa wskazuje, ciągły nadzór pracy poszczególnych satelitów. Przede wszystkim chodzi tutaj o kontrolę orbit satelitów, jednak nie tylko.

sobota, 21 lipca 2012

Nowoczesna technologia VOIP

Postęp technologiczny jest obecnie ogromnym wsparciem dla przedsiębiorstw o różnym potencjale. Z jednej strony usprawnia działanie, podnosi efektywność pracowników, pozwala na dynamiczny rozwój firmy. Z drugiej stromy mamy do czynienia z aspektem ekonomicznym o niebagatelnym znaczeniu.
Zarówno ze względu na efektywne zarządzanie czasem, jak również minimalizowanie kosztów. Jednym z takich rozwiązań, które znakomicie przyjmuje się w firmach różnej wielkości, są centrale i bramki VOIP.
Zalety bramek VOIP
W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się co oznacza skrót VOIP. Voice over Internet Protocol jest cyfrową technologią, która pozwala na komunikację, rozmowę poprzez łącza internetowe oraz sieci dedykowane oparte o protokół IP. Dlatego często w przypadku bramki VOIP mówi się o telefonii internetowej. Jedną z praktycznych zalet jest możliwość przesyłania danych i informacji, kiedy rozmówcy nic nie mówią. Wykorzystując bramkę VOIP można wykonywać połączenia za pomocą tradycyjnych aparatów telefonicznych, mogą być to zarówno telefony bezprzewodowe, jak i przewodowe. Jej zasadnicza funkcja polega na zamianie analogowych sygnałów, na sygnały charakterystyczne dla technologii VOIP. Bardzo istotny jest także fakt, że bramki VOIP pozwalają korzystać z tanich rozmów, przy wykorzystaniu zwykłego telefonu, również jeśli nie korzysta się z komputera.
Uniwersalne centrale telefoniczne
Coraz bardziej nowoczesne centrale telefoniczne VOIP znajdują zastosowanie praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, od małego biura po duże call center. Są idealnym rozwiązaniem przy optymalizacji oraz integracji firm wieloodziałowych, które zatrudniają nawet kilkaset osób. Choć oczywiście znakomicie sprawdzają się i przynoszą wymierne korzyści także w kilkuosobowych oddziałach, filiach urzędów itp. Wszyscy zainteresowani takim rozwiązaniem mogą znaleźć wiele informacji oczywiście w Internecie. Liczne opracowania, artykuły opisujące centrale telefoniczne, bramki VOIP, a także oferta internetowych sprzedawców, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych użytkowników.

piątek, 20 lipca 2012

Czasem trudno jest pojąć cudze rozumowanie.

Mój operator niedawno udostępnił usługę, z której korzystam, a jest nią blokada możliwości zadzwonienia do mnie z numeru zastrzeżonego. Dlaczego zatem jakiś debil słysząc komunikat, że wyłączyłem możliwość odebrania połączenia zastrzeżonego, ma nadzieję, że się dodzwoni i co kilka minut ponawia próbę?

Nigdy nie uważałem odbierania telefonów z numeru zastrzeżonego, jako coś normalnego, bo ktoś kto zastrzega swój numer ma coś do ukrycia. A jeżeli ktoś ma coś do ukrycia, ja nie muszę z nim rozmawiać bez względu na to, co dana osoba zamierzała mi proponować.
Od dawna pewne modele telefonów miały opcję wyłączenia wybranych numerów i dlatego z takiego modelu korzystam, choć nie mam dobrego zdania o producencie tego modelu, ani o samym telefonie, bo jest to badziewie w jednej trzeciej niespełniające moich oczekiwań i chyba jedyną zaletą tego telefonu jest opcja wyłączenia połączeń zastrzeżonych oraz też wybranych numerów. Osoba wyłączona dzwoni i nic nie słyszy, wtedy może tylko pomyśleć, że jestem poza zasięgiem sieci. Jednak dziś u operatora można wyłączyć możliwość odebrania połączenia z niezidentyfikowanego numeru, podobnie jak i numery firmowe — od różnych wróżek, czy konkursów, w których nigdy nie brałem udziału. Jeżeli włączam u operatora opcję z blokowaniem połączeń z numerem zastrzeżonym, to osoba dzwoniąca do mnie słyszy komunikat w stylu, że użytkownik tego numeru nie życzy sobie połączeń z numeru zastrzeżonego.
Gdybyśmy żyli w inteligentnym społeczeństwie takie zachowania nie miałyby miejsca, ale najwyraźniej osoba, która do mnie dzwoni i słyszy komunikat, że nie odbiorę, myśli sobie, że to jest moje ustawienie i ja słyszę, że próba kontaktu nastąpiła. A ja jedynie w połączeniach mam wyświetlaną próbę kontaktu. Nie w chwili obecnej, ale ogólnie.
Dzisiejsze telefony komórkowe mają wiele pożytecznych funkcji podobnie jak i autoodpowiedź na sms. Czyli nie chcę żeby ktoś dzwonił do mnie i wówczas ustawiam odpowiedź, którą wybrana osoba dostaje w chwili, kiedy mój sms do niej dotrze. To chyba druga zaleta mojego telefonu, bo kolejną wadą jest brak możliwości wyłączenia smsów od wybranych osób.
Nie potrafię zrozumieć osoby, która wciąż napastuje mnie, usiłując dodzwonić się z numeru zastrzeżonego. Pomimo słyszanego komunikatu, że nie ma możliwości abym odebrał, ta osoba uparcie ponawia swe próby po kilka razy dziennie. A obecny mój numer telefonu ma jedynie kilka wybranych osób.

czwartek, 19 lipca 2012

Karty płatnicze wcielone w życie

Narzędziem zdalnego dostępu do pieniędzy zgromadzonych na naszym koncie bankowym jest karta płatnicza. Jakość i prostota korzystania z plastikowej karty płatniczej umożliwia korzystanie z niej każdemu!
Narzędziem zdalnego dojścia do gotówki zgromadzonych na rachunku bankowym jest karta płatnicza. Aktualnie ta plastikowa karta  jest jednym z najpopularniejszych środków płatniczych. Dawniej  nasi dziadkowie, aby zrobić zakupy nie wychodzili z  mieszkania bez gotówki w portfelu. W tej chwili coraz częściej nie wychodzimy z domu, nie mając przy sobie plastikowej karty. Proces technologiczny sukcesywnie  likwiduje standardowy pieniądz. O wiele łatwiej jest trzymać plastikową kartę w portfelu i wyjmować ją tylko w chwili gdy  chcemy  dokonać  płatności  i nie obawiać się, że mamy za mało gotówki przy sobie. Ten problem dotyczył naszych przodków. Niewątpliwie  płytka laminowanego PCV jest mocniejsza niż pieniądz  papierowy.
Za co można zapłacić kartą płatniczą? W tej chwili rzec można, że za wszystko. Przykładowo idąc do kwiaciarni, płacimy kartą za kwiatki, w cukierni za sok i precelka, w restauracji za kolację, w sklepie chociażby za bluzkę, u fryzjera za wykonaną usługę itp. Obecnie rynek posiada już kilka rodzajów kart płatniczych. Najpowszechniejsze są karty kredytowe i  debetowe. Karty kredytowe umożliwiają posiadaczowi  korzystanie ze środków, których aktualnie nie ma on na rachunku, do wysokości pułapu kredytowego określonego przez bank. Karty debetowe obciążają konto posiadacza na kwotę transakcji w chwili jej wykonywania. Karty obciążeniowe, obciążające konto posiadacza na kwotę transakcji w chwili jej realizacji.

Plastikowe karty płatnicze można podzielić z punktu widzenia budowy karty. Posiadamy karty wypukłe (embosowane), karty z paskiem magnetycznym, karty z układem elektronicznym i karty zbliżeniowe.
Zastanawiam się kiedy pieniądz elektroniczny wyprze standardowy  i czy ludzie są na taką przemianę gotowi? Osobiście uważam, że za 50 lat nie będzie już tradycyjnego pieniądza, a obecne jego formy bezpowrotnie odejdą w niepamięć.

środa, 18 lipca 2012

Jak wybrać przenośny odtwarzacz mp3?

Na rynku pojawia się mnóstwo modeli przenośnych odtwarzaczy mp3. Techniczny laik może dostać zawrotu głowy, tyle jest do przeanalizowania parametrów technicznych, kolorów, rozmiarów, marek... Wybór nie jest jednak aż tak trudny, jak mogłoby się wydawać.  
Do wyboru mamy dwie możliwości: możemy mieć kieszonkowy odtwarzacz mp3 do przeglądania zdjęć i słuchania muzyki albo możemy bawić się, gdzie tylko chcemy, przy głośnej muzyce za pomocą przenośnego odtwarzacza mp3, tak zwanego mini boomboxa. Skupmy się na tej drugiej możliwości.
Muzyka 
Pożyteczne urządzenia o niewielkich rozmiarach i wadze, z wyświetlaczem pozwalają na przeglądanie listy utworów lub zmianę podstawowych parametrów odtwarzacza. Jeśli zależy nam na słuchaniu muzyki oraz praktycznym urządzeniu, które będziemy mogli swobodnie schować do plecaka, torby czy koszyka i wziąć wszędzie tam, gdzie tylko chcemy – na plażę, do parku, na domową imprezę czy piknik, taki odtwarzacz będzie dobrym wyborem.
Przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj odtwarzanych plików muzycznych. Podstawowym są oczywiście najpopularniejsze od kilku lat pliki MP3 i odczytują je praktycznie wszystkie modele odtwarzaczy. Oprócz niego obsługiwane są prawie zawsze jeszcze pliki WAV, a także, w zależności od producenta urządzenia, WMA, ASF, OGG, AAC, AIFF.
Zasilanie 
Jeżeli zależy nam na długiej, ciągłej pracy odtwarzacza, powinniśmy zwrócić uwagę na czas pracy na bateriach lub akumulatorach. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie wartość szacunkowa. Najmniejsze odtwarzacze korzystają z wbudowanych lekkich akumulatorów litowo-jonowych lub litowo-polimerowych. Plusem jest to, że zwykle ładujemy je rzadziej niż akumulatory AA czy AAA, takie rozwiązanie ma też jednak swoje wady. Każdy akumulator ma swoją żywotność, a jego wymiana w większości modeli możliwa jest tylko w autoryzowanym serwisie producenta lub nie jest możliwa wcale. Wbudowane akumulatory ładuje się, podłączając urządzenie do komputera lub specjalnie przystosowanej ładowarki sieciowej ze złączem USB, taki system zasilania jest dość wygodny głównie z powodu tego, że nie trzeba ciągle martwić się o wymianę baterii.  
Dodatkowe funkcje 
Obecnie większość odtwarzaczy wyposaża się w radio FM. Warto zwrócić uwagę, na jakich częstotliwościach odbiera odtwarzacz – zazwyczaj jest to od 88-108 FM. Niektóre odtwarzacze mają funkcję RDS, czyli możliwość wyświetlania wiadomości tekstowych nadawanych przez stacje radiowe oraz funkcję bezpośredniego nagrywania audycji radiowych do plików MP3 lub WAV.
Typ pamięci
Większość odtwarzaczy wyposażona jest w port USB. Zaletą tego jest flash jest duża odporność na wstrząsy i zmienne warunki pogodowe, małe zużycie energii oraz niewielka waga odtwarzacza.
 Niewielka jednak część przenośnych odtwarzaczy MP3 ma możliwość odczytu plików muzycznych z kart SD lub MMC. Jest to bardzo przydatna funkcja w przypadku, gdy nie chcemy za każdym razem wyciągać pendriva, karta pamięci SD lub MMC cały czas bez przeszkody może zostać w odtwarzaczu.
Pożyteczne dodatki
Przy zakupie przenośnego odtwarzacza, warto zwrócić uwagę na głośniki oraz na w wzmacniacz dźwięku w postaci subwoofera. ,na rynku bardzo mało przenośnych odtwarzaczy audio wyposażona jest w wbudowany subwoofer. A przecież najważniejszą rzeczą w tego typu sprzęcie jest jakość dźwięku. 2,5 calowy subwoofer o mocy co najmniej 5W zdecydowanie wystarczy, aby rozkręcić dobrą imprezę w domu.
Bardzo miłym dodatkiem do przenośnych odtwarzaczy MP3 jest zdalny pilot. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie potrzeba nam ręcznie zmieniać głośności muzyki czy zmienić utworów, wystarczy wygodnie zasiąść w fotelu i z odległości kilku metrów masz pełną kontrolę nad sprzętem. Świetnie się to sprawdza  w przypadku wakacyjnych wypadów na przykład na plażę.
Ciekawe rozwiązania, czyli gadżet 
Producenci odtwarzaczy prześcigają się w ciekawym designie i gadżeciarskich rozwiązaniach, które mają ułatwić nam obsługę urządzenia, umożliwić jego personalizację oraz zwiększyć funkcjonalność. Wprowadzają coraz wygodniejszą obsługę i sortowanie danych, dzięki temu każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie, niezależnie od gustu czy potrzeb. 
Na Allegro pełno jest takich odtwarzaczy, ale tylko niewielka część z nich spełnia oczekiwania klientów. Przy kupnie jednego z nich warto wziąć pod uwagę powyższe informacje -  dadzą Ci one gwarancję saysfakcji i pełne zadowolenie z zakupu odtwarzacza.